Fərqlənmə attestatı, 700bal, Prezident təqaüdü – BANM-in tələbəsi Elmir Əhmədov
- Elmir, bir az özünü bizə tanıt, Ali məktəblərə qəbul imtahanında 700 bal toplamış Elmir Əhmədov kimdir?
Mən 2000-ci ildə Rusiya Federasiyasında anadan olmuşam. 2006-ci ildə Quba şəhər 3 saylı orta məktəbin birinci sinfinə daxil olmuşam. 2017-ci ildə Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyi fərqlənmə attestatı ilə bitirmişəm. Təhsil aldığım müddətdə müxtəlif yarışmalar və olimpiadalarda uğurla iştirak etmişəm və 2017-ci ildə Dövlət İmtahan Mərkəzinin 1-ci ixtisas qrupu üzrə keçirilən qəbul imtahanında 700 bal toplamışam.
- Uğurların boldur, bəs onlar arasında ən çox fəxr etdiyin hansıdır?
Həyatda fəxr etdiyim ən böyük uğurum - 2017-ci il may ayının 7-də keçirilən qəbul imtahanında göstərdiyim nəticə -700 bal toplamağım və cənab Prezidentimiz İlham Əliyev tərəfindən Prezident təqaüdçüsü fəxri adına layiq görülməyim olub. Həmin gün mənim həyatıma qızıl hərflərlə yazılmış bir tarixdir.
- Elmir, bu ilki nəticələrdən bəlli oldu ki 700 bal toplamış abituriyentlərin çoxu BANM-i seçib. Bəs sən niyə məhz Bakı Ali Neft Məktəbini seçdin?
Düzünü deyim ki, mənim ali təhsilimi Türkiyə, Çin, Polşa kimi xarici ölkələrdə təhsil almaq şansım var idi, lakin düşündüm ki, öz ölkəmizdə yüksək təhsil, praktik təcrübə və karyera imkanları verə bilən Bakı Ali Neft Məktəbini seçmək daha məqsədə uyğun olardı. Biz tələbələr üçün lazım olan bütün imkanlar bu ali ocaqda toplanıb, elə ona görə də seçimim BANM oldu.
- BANM-i bitidikdən sonra özünü harada görürsən?
Bildiyimiz kimi ölkəmizdə həm neft, həm də qeyri-neft sektoru inkişaf edir. Bu da biz gənclərə bu inkişafda öz yerimizi tutmaq, öz savad və bacarığımızı göstərməyə böyük imkanlar yaradır. Mən inanıram ki, gələcəkdə bir savadlı mühəndis kimi ölkəmizin aparıcı neft şirkətində xalqımıza yararlı mütəxəssis olacam.
- Səni həyatda ən çox motivasiya edən nədir?
Məni həyatda motivasiya edən amil qarşıma qoyduğum məqsədlərim və onların nəticələrdir.
- Elmir, Ali məktəblərə qəbul və seçim qarşısında olan tələbələrə məsləhətin nə olardı?
Bilirsiz, ixtisas seçimi insanın həyatında ən məsuliyyətli addımlardan biridir. Ona görə də hər bir seçim qarşısında olan abituriyentə məsləhətim budur ki, özlərini daha çox hansı sahədə görürlərsə o sahə üzrə ali təhsil ocağını seçsinlər. Məsələn, mən mühəndis olacağıma qərar verdiyim andan Bakı Ali Neft Məktəbini seçmişdim.

Graduating school with honors and earning 700 points at entrance exams Elmir Akhmedov became BHOS student and Presidential scholar
– Elmir, please tell us who is Elmir Akhmedov who managed to earn 700 points at the entrance exams?
– I was born in Russia in 2000. In 2006, I went to the first class of the secondary school №35 in Guba town. In 2017, I graduated from the lyceum named after Academician Zarifa Aliyeva in Baku. While at school, I always actively participated in various contests and academic competitions. In summer this year, I took the entrance exams in the first group of specialties.
– What success you are proud of most of all?
– As of today, my biggest success is that I earned 700 points at the entrance exams on May 7, 2017 and then I was honored to become a Presidential Scholar upon an order of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev. That day is written in golden letters in my life.
– Many of the prospective students earning 700 points shoes to study at BHOS this year. Please tell why you selected the Higher School.
– To be honest, I did have an opportunity to go to Turkey, Poland or even China, but I wanted to obtain higher education, gain practical skills and experience and start successful professional career in my home country. I realized that I can succeed if I make the right choice, so I selected the Baku Higher Oil School. This is the educational institution, which has created all opportunities for students.
– Where do you see yourself after the graduation?
– As you know, both oil and non-oil sector are dynamically developing in Azerbaijan. This gives a chance to all young people to participate in this process, find a place for themselves in one or another industry, and to be able to apply their knowledge and skills. I am confident that I will be a good engineer and an excellent specialist working at a leading oil company in Azerbaijan to serve my country and my people.
– I am motivated when I set objectives for myself and achieve my goals.
– What would you advise those who want to become students?
– You know, I think that choice of profession is one of the most important steps in everyone’s life. So, I would advise every prospective student facing such a choice to think of a higher educational institution that can give him or her everything they need to master their profession. Thus, when I decided that I would be an engineer, I selected the Baku Higher Oil School.