Bakı Ali Neft Məktəbində Beynəlxalq Müəllimlər günü qeyd olunub
Bakı Ali Neft Məktəbində Müəllimlərin peşə bayramı münasibətilə 5 oktyabr 2017-ci il tarixində möhtəşəm tədbir keçirildi. Tədbiri BANM-in rektoru Elmar Qasımov giriş sözü ilə açaraq müəllimləri təbrik edib, və ümummilli lider Heydər Əliyev müəllim peşəsinə verdiyi dəyərdən, bu nşərəfli peşə sahiblərinin əməyinin cəmiyyətin tərəqqisində, Azərbaycan gənclərinin formalaşmasında olan xüsusi rolundan danışıb. Rektor Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin cari ilin may ayının 1-də Bakı Ali Neft Məktəbinin yeni və əzəmətli kampusunun açılışında iştirak edərək ölkəmizdə həyata keçirilən təhsil islahatlarından, təhsilin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi istiqamətində görülən işləri xüsusi vurğulayaraq, Ali Məktəbin ölkəmizin təhsil sistemində qazandığı uğurları məhz bu sahəyə göstərilən diqqət və qayğının nəticəsi kimi dəyərləndirib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin I vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadə çıxış edərək bildirib ki, müəllim peşəsi tarixən cəmiyyətdə ən dəyərli, müqəddəs və şərəfli peşələrdən biri hesab edilir. Müəllim peşəsinin vacibliyini, gözəlliyini və eyni zamanda çətinliyini, məsuliyyətini yaxşı anlayan əcdadlarımız həmişə müəllimə hörmətlə yanaşmış, onu yüksək qiymətləndirmişlər. Bu, keçmişdə də belə olub, bu gün də belədir və gələcəkdə də belə olacaqdır. Çünki məhz müəllim əməyinin nəticəsində cəmiyyət formalaşır, savadlı, bilikli, geniş dünyagörüşlü, nümunəvi əxlaqa malik insanlar yetişir. Belə insanlar isə cəmiyyəti daha da inkişaf etdirir, onu irəli aparır. Mübaliğəsiz deyə bilərik ki, bu gün müstəqil dövlətimizin daha da gücləndirilməsində fəal iştirak edən, cəmiyyətdə öz layiqli və vicdanlı vətəndaş mövqeyi ilə seçilən insanlar müəllim əməyinin yetirmələridir. “Bizim hər birimizin layiqli vətəndaş kimi yetişməyimizdə müəllimlərimizin böyük və əvəzsiz xidmətləri vardır.” – deyə Xoşbəxt Yusifzadə bildirib.
Bakı Ali Neft Məktəbinin ilk məzunlarından biri, Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının məzunu, o cümlədən SOCAR Polymer şirkətinin əməkdaşı Gülnar Hüseynli çıxış edərək bildirib ki ali məktəbdə təhsil aldığı 5 il ərzində müəllim adının necə şərəfli bir peşə olduğunu, bu müqəddəs amala xidmət edən pedaqoji kollektivin - doğma müəllimlərinin onun bir kadr kimi yetişməsində sonsuz əməyinin olmasını qürur hissi ilə bildirib.
Tədbirdə təhsil sahəsindəki səmərəli pedaqoji fəaliyyətinə görə ali məktəbin bir qrup qabaqcıl təhsil işçisi fəxri diplomlarla təltif olunub.

World Teachers’ Day, which is celebrated on October 5, was commemorated at Baku Higher Oil School (BHOS). Opening the meeting, BHOS Rector Elmar Gasimov extended his congratulations to all teachers and professors of the Higher School. He emphasized the role of the national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev in development and implementation of the state policy in the field of education aimed at support of teachers’ place in the society and their activities. Speaking about participation of President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev in the opening of the new modern campus of BHOS, the Rector said that this visit became a vivid evidence of the state attention to issues of education. In the frame of this strategy, he said, necessary reforms are successfully carried out to enhance the quality of training of young generation and the national educational system on the whole.
First Vice-President of State Oil Company of the Azerbaijan Republic (SOCAR) Khoshbakht Yusifzade told that the profession of teacher always was one of the most reputable and honorable professions in the society. In his words, teachers play a very important role in upbringing new generation and training well-educated citizens of Azerbaijan who are able to make a significant contribution to social and economic development of the country. “We all shall pay tribute to our teachers for helping us to become true citizens,” said Khoshbakht Yusifzade.
One of the BHOS first graduates Gulnar Guseinly who received Bachelor degree in Petroleum Engineering and works now at SOCAR Polymer company expressed her sincere gratitude to the Higher School teachers and professors. They have dedicated their lives to a very important job, she said, and reflect the best features and qualities of representatives of the profession of a teacher.
At the meeting, a group of teachers and professors of BHOS were awarded with honorable diplomas for successes and achievements in their work. At the end, a holiday concert was held.