Personal Məlumat Sistemi Bakı Ali Neft Məktəbində
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının müəllimi Tural Abdullayev “Personal Məlumat Sisteminin (PMS) imkanları” adlı geniş təqdimatla çıxış edib. Tədbirdə BANM-in rəhbərliyi və professor-müəllim heyəti iştirak edib. Yeni Personal Məlumat Sisteminin qurulması və təkmilləşdirilməsində BANM-in Elektron tədris şöbəsinin rəisi Şərif Xurşudov da iştirak edib.
Tədbiri açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov bildirib ki, yeni məlumat sistemi tədris proqramları və vəsaitlərin daha tez və asan əldə edilməsinə əlverişli şərait yaradacaq. Rektor qeyd etdi ki, bu sistemin köməyi ilə müəllimlər tədris prosesinin optimallaşdırılmasına nail ola bilərlər.
Sonra Tural Abdullayev PMS-ni təqdim edib və yeni sistemin tərtibatı, məzmunu, imkanları, istifadə qaydaları haqqında tədbir iştirakçılarına geniş məlumat verib. O, qeyd etdi ki, PMS beş əsas hissədən ibarət olan informatik bir sistemdir. Bu sistem qiymət daxil etmə, kafedra və proqramlar, tələbə məlumatları, sorğular, forma və hesabatlar, kitabxana, mesajlar, yazı lövhəsi, anket, CV məlumatları və digər modullardan ibarətdir. Bildirilib ki, sistem üzərində eyni zamanda dərs yükünün daxil edilməsi, bütün akademik sənədlərin hazırlanması, akademik heyət haqqında məlumatların daxil edilməsi, statistik göstəricilərin hazırlanması, tələbələrin dərs qeydiyyatının aparılması və digər əməliyyatları etmək mümkündür.

Presentation of Personal Information System at BHOS
Capacities and advantages of Personal Information System (PIS) were presented to management, academic-teaching staff and staff members of Baku Higher Oil School (BHOS). The presentation was conducted by teacher of the Petroleum Engineering department Tural Abdullayev. Head of BHOS E-Training department Sharif Khurshudov also participated in developing and further upgrading of the system.
Opening the gathering, BHOS Rector Elmar Gasimov said that the new information system would provide prompt and easy access to educational programs and emphasized that utilization of PIS would enable teachers of the Higher School to optimize the academic teaching process.
In his presentation, Tural Abdullayev provided detailed information about PIS, its capacities, advantages, purpose and methods of utilization. He reported that the information system comprises five main components and includes, among others, the following modules: Marks, Departments and Programs, Student Information, Exams, Tests, Templates and Reports, Messages, Schedule, Applications, CVs, and Library. As Tural Abdullayev said, the PIS system allows to enter data about academic workload and academic-teaching staff, prepare scientific documentation, collect statistic data, keep student attendance records and conduct other operations.