BANM-ın fəaliyyəti beynəlxalq mediada
Asiya və Sakit Okean Ölkələri İnformasiya Agentlikləri Təşkilatının (OANA) (The Organization of Asia-Pacific News Agencies - OANA) saytında BANM-də keçirilən tədbirlər haqqında məqalə və məlumatlar yerləşdirilmişdir. BANM-ın İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin hazırladığı press relizlər mütəmadi olaraq Business News World, Weekly News Brochure, Tech News Coverage, Digital News World, Finance News Coverage, Online News Planet və digər beynəlxalq nəşrlər tərəfindən işıqlandirilir. Belə ki, Ali Neft Məktəbinin fəaliyyəti xarici kütləvi informasiya vasitələri və beynəlxalq media qurumlarının marağına səbəb olmuşdur.
BANM-ın rektoru Elmar Qasımov bildirmişdir ki, “Fəaliyyətimizə və Ali Məktəbimizin uğurlarına xarici kütləvi informasiya vasitələrinin marağı Bakı Ali Neft Məktəbinin beynəlxalq nüfuzunun genişlənməsi və neft-qaz sənayesi üçün yüksək ixtisaslı və beynəlxalq standartlara cavab verəcək kadrların hazırlanmasının göstəricisidir. BANM-in fəaliyyətinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması həmçinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin uğurlu və peşəkar fəaliyyətinin göstəricisidir” – deyə o, vurğulamışdır.
OANA təşkilatına Asya və Sakit okean regionunun YUNESKO-nun üzv ölkələrinin 40-dan artıq xəbər agentliyi daxildir. Azərbaycanı bu təşkilatda “Trend” İnformasiya Agentliyi və Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyi (AZƏRTAC) təmsil edir. Bu il noyabrın 16-da Heydər Əliyev Fondunun və AZƏRTAC-ın birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində Dünya Xəbər Agentliklərinin V Konqresinin, Asiya və Sakit Okean Ölkələri İnformasiya Agentlikləri Təşkilatının (OANA) XVI Baş Assambleyasının birgə açılış mərasimi keçirilib və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev açılış mərasimində iştirak edib. AZƏRTAC-ın baş direktoru Aslan Aslanov OANA-nın yeni prezidenti seçilib.

The Organization of Asia-Pacific News Agencies (OANA) has published news articles covering initiatives and events of Baku Higher Oil School (BHOS). Press releases prepared and disseminated by the BHOS’ Public Relations department are regularly issued by Business News World, Weekly News Brochure, Tech News Coverage, Digital News World, Finance News Coverage, Online News Planet и many other international mass media including online news agencies.
«Such a strong interest of the foreign mass media to our activities and achievements attained by BHOS speaks about growing international recognition of the Baku Higher Oil School. This media coverage also helps us publicize our successes in preparation of oil and gas engineers whose professional qualifications meet highest international standards,” said BHOS Rector Elmar Gasimov. He also emphasized, “Bringing international attention to the Higher School’s activities results from successful and professional work of the BHOS’ PR department”.
The Organization of Asia-Pacific News Agencies brings together more than 40 news agencies from member states of UNESCO in Asia-Pacific region. Azerbaijan is represented at OANA by the Trend national News Agency and Azerbaijan State News Agency (AZERTAC). On 16 November 2016, Baku hosted joint opening of 5th News Agencies World Congress and 16th General Assembly of Organization of Asia-Pacific News Agencies. President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev attended the ceremony. At the event organized by the Heydar Aliyev Foundation and AZERTAC, Director General of AZERTAC Aslan Aslanov was elected as a new President of OANA and a new President of the News Agencies World Congress.