BANM-də Narkomaniyaya yox deyək! adlı seminar keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun təşəbbüsü ilə “Narkomaniyaya yox deyək!” adlı seminar keçirilib.  Seminarda BANM-in rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, tələbələri, Fondun aparıcı məsləhətçisi Ramilə Qurbanlı və Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin həkimi Dilşad Mahmudova  iştirak ediblər. Seminar QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin həkimi Dilşad Mahmudova  tərəfindən aparılıb.
Tədbiri açan BANM-in Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Ramiz Hümbətov tədbirin keçirilməsinin mahiyyətindən söz açıb. Müasir dövrümüzdə insanlıq üçün böyük bəlaya çevrilən narkomaniya ilə mübarizənin vacibliyindən, bu problemin daim ictimaiyyətin nəzarəti altında saxlanmasının və gənclərin bu barədə məlumatlı olmasının zəruriliyindən bəhs edib.
QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin həkimi Dilşad Mahmudova  narkomaniya xəstəlyi, onun cəmiyyətə  gətirdiyi bəlalardan, istifadəçilərinin qarşılaşdığı faciələrdən danışıb. Həkim deyib ki, narkomaniya keçici xəstəliklərin sürətlə yayılmasına səbəb olur. Həmçinin, D.Mahmudova tələbələrə narkomaniya xəstəliyinin göstəriciləri, narkotik vasitələr, onların insan həyatına  və cəmiyyətə təsiri, narkotik vasitələrdən asılılığın ağır nəticələri, sağlamlığa vurduğu zərərləri, bu xəstəliyə qarşı görülən profilaktik tədbirlər və ölkədə bu sahədə qəbul olunmuş qanunvericilik barədə geniş məlumat verib. O, gəncləri sağlamlıqlarını qorumağa, pis vərdişlərdən uzaq olmağa və bu sahədə aparılan maarifləndirmə işlərində yaxından iştirak etməyə səsləyib.
Sonra iştirakçılara narkomaniyanın bəlalarından bəhs edən sosial videoçarx nümayiş olunub.
Seminar  sual-cavab sessiyası ilə yekunlaşıb.
Qeyd edək ki, “Narkomaniyaya yox deyək” adlı seminarın keçirilməsinin əsas məqsədi  tələbələri narkomaniya barədə məlumatlandırmaq və bu xəstəliyin  cəmiyyətdə yaratdığı fəsadlar haqqında maarifləndirmək, gəncləri sağlam həyat tərzini ön plana çəkməyə və narkomaniyadan uzaq olmağa çağırmaqdır.

Say No to Drug Addiction Workshop held at BHOS
Initiated by the Knowledge Foundation under the President of Azerbaijan Republic ‘Say ‘No’ to Drug Addiction’ workshop was held at Baku Higher Oil School (BHOS). BHOS management, professors and lecturers, students, lead specialist of the above Foundation Ramila Gurbanli and physician from the HIV prevention center of Health Ministry of Azerbaijan Republic Dilshad Mahmudova participated at the workshop.
Ms. Dilshad Mahmudova conducted the workshop. Opening the meeting BHOS Vice-Rector for Training, Science and International Relations Ramiz Humbatov talked about the significance of the workshop, the importance of combat drug addiction problem, which turned to be the misfortune of present time, constantly drawing attention of the publicity to it and raise awareness of youth in this connection.
Physician from the HIV prevention center of Health Ministry of Azerbaijan Republic Dilshad Mahmudova talked about drug addiction, its negative effects in society and the tragedies the drug addicts had to face. She stressed that drug addiction caused speedy spread of contagious diseases. In addition, Dilshad Mahmudova informed the attendees about the signs of drug addiction, drugs, the way they affect human life and society, their damaging effect for health, prevention works carried out to combat drug addiction and National legislation adopted in our country in this respect. Physician called young people to take care of their health, stay away from harmful habits and join any kind of awareness rising events dedicated to the above issue. Then the attendees watch a video record on the misfortunes caused by drug addiction. The workshop was completed by question and answers session.
It should be noted that ‘Say ‘No’ to Drug Addiction’ workshop mainly aimed at raising awareness of students informing them about troubles it entails in the society urging students to lead healthy life being estranged from drugs.