BANM-də Xocalı soyqırımının 24-cü ildönümü ilə əlaqədar dəyirmi masa keçirildi
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Xocalı soyqırımının 24-cü ildönümü ilə əlaqədar dəyirmi masa keçirildi. Tədbirdə BANM-in Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Ramiz Hümbətov , Ümumi işlər üzrə prorektor Rəşad Həsənov, Ali Məktəbin müəllimləri və tələbələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Tədbiri açan BANM-in Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Ramiz Hümbətov Azərbaycan xalqının qan yaddaşında silinməz izlər buraxan Xocalı soyqırımının ermənilər tərəfindən XX əsrin insanlığa qarşı törədilmiş ən qəddar və ən dəhşətli cinayəti olduğunu dedi. O, bildirdi ki, dəyirmi masanın keçirilməsinin əsas məqsədi tələbələrin Xocalı həqiqətləri, erməni vəhşilikləri barədə məlumatlı olması və bu həqiqətlərin dünyaya çatdırılmasında vətəndaş borclarının yerinə yetirməsinə təkan verməkdir. Professor Ramiz Hümbətov Xocalı faciəsinin acı həqiqətlərlə dolu tarixini və öz yaddaşında həkk olunmuş faktları, Xocalı soyqırımının ermənilər tərəfindən Azərbaycan xalqının başına gətirilən tək müsibət olmadığını tələbələrin diqqətinə çatdırıb. Prorektor tələbələri Azərbaycanda törədilmiş erməni vəhşiliklərinin, Ermənistanın işğalçı siyasətinin və Xocalı həqiqətlərinin xüsusilə dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında və günahkarların qanunla cəzalandırılması üçün aparılan tədbirlərdə fəal olmağa çağırıb. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti və Azərbaycan xalqının güclü iradəsi nəticəsində Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyyəti tərəfindən tanınacağından və bu cinayəti törədən şəxslərin tarix və qanun qarşısında öz əməllərinə görə cavab verəcəklərindən əminlik ifadə edib.
BANM-in dosenti, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, Ələmdar Şahverdiyev çıxış edərək, tələbələrə Xocalı soyqırımı və bu soyqırımı ilə bağlı tarixi faktlar barədə geniş məlumat verib. Ə.Şahveridyev Xocalı faciəsinin əvvəlcədən düşünülərək, planlı şəkildə həyata keçirilmiş, bəşəriyyət tarixində insanlıq əleyhinə ermənilər tərəfindən törədilmiş ən ağır cinayət olduğunu deyib. O, 1992-ci ilin fevral ayının 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən 366-cı motoatıcı alayının zirehli texnikasının və hərbi heyətinin köməkliyi ilə Xocalı şəhərinin işğal edildiyini və viran edilərək yer üzündən silindiyini bildirib. Həmin gecə düşmən tərəfindən yüzlərlə xocalıların amansızcasına öldürülməsi, yaralanması, itkin düşməsi və girov olması barədə ürəkağrıdıcı faktlara diqqət çəkib.
Tədbirdə BANM-in “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 2-ci kurs tələbəsi Rəmziyyə Qarazadə, “Neft-qaz mühəndsiliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 1-ci kurs tələbəsi Fərdin Vətəni və “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 2-ci kurs tələbəsi Azər Tapdıqzadə təqdimatla çıxış ediblər. Tələbələr Xocalı faciəsini əks etdirən tükürpərdici faktlar, foto və video görüntülər nümayiş etdiriblər. Onlar Azərbaycanın Milli Qəhrəmanlarının, xüsusilə Xocalı dəhşətlərinin görüntülərini lentə almış telejurnalist, Milli Qəhrəman Çingiz Mustafayevin əziz xatirəsini anıblar.
Sonda BANM-in Ümumi işlər üzrə prorektoru Rəşad Həsənov çıxış edərək Azərbaycan xalqının savadlı, milli kimliyinə, dəyərlərinə və tarixinə sahib çıxan gənclərə ehtiyac olduğunu vurğulayıb və gəncləri burada əldə etdikləri biliklərini Azərbaycanın bütövlüyü naminə, tarixi həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması və tanıdılması istiqamətində sərf etməyə çağırıb.

The round table to commemorate the 24th anniversary of Khojali genocide held at BHOS
The round table to commemorate the 24th anniversary of Khojali genocide was held at BHOS. Professor Ramiz Humbatov, BHOS vice rector for Education, Training and International relations, Rashad Hasanov, vice rector for general affairs, BHOS lecturers and students participated at the meeting. First the victims of the tragedy were commemorated with minute of silence.
Opening the round table Professor Ramiz Humbatov stressed that Khojali genocide was the cruelest crime of XX century committed by Armenians which would never be forgotten. He stated that the main goal of the round table was to inform students about the truth connected with Khojali tragedy in order to further bring this message to the global community as a part of their duties as citizens of Azerbaijan. Professor Ramiz Humbatov said that the said truth about Khojali tragedy and the facts being carved in his own memory were only a part of grave crimes committed by Armenians against Azerbaijani nation. Vice rector called students to make their own contribution in informing global community about atrocity committed by Armenians their aggressive policy, the truth about Khojali and punishment of everyone involved in the above mentioned acts. Professor Ramiz Humbatov expressed his confidence that Khojali genocide would gain international recognition and everyone who committed this crime would get legal accusation owing to far-sighted policy of President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev and strong will of Azerbaijani nation.
BHOS associate professor, PhD in history Elamdar Shahverdiyev in his speech talked about historical facts connected with Khojali genocide. He stressed that this initially planned crime committed by Armenians against humanity turned out to be the gravest one.
In 1992 during night between February 25 and 26 Armenian military forces backed by 366 motor rifle regiment conquered Khojali town devastated it and leveled it to the ground. During the same night hundreds of civilians of Khojali were brutally killed, taken hostage. Still some of them are missing.
BHOS second year student studying process automation engineering Ramziyya Qarazade, first year student from process automation engineering specialization Fardin Vatani and second year student representing chemical engineering specialization Azer Tapdigzade made presentations during the meeting. Students demonstrated striking photos and videos reflecting Khojali tragedy. They gave tribute to Chingiz Mustafayev, National hero of Azerbaijan, who recorded the terrible scenes after the massacre that took place at night between February 25 and 26, 1992.
In conclusion BHOS rector for general affairs Rashad Hasanov stated that Azerbaijan needed well educated youth who would highly value national values in order to spread the historical truth about our country in the name of the unity of Azerbaijan.