Murad Süleymanlı: Heç tərəddüd etmədən Bakı Ali Neft Məktəbini seçdim
Süleymanlı Murad Mətləb oğlu 31 mart 1998-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. 2004-cü ildə Bakı şəhəri 88 saylı tam orta məktəbin 1-ci sinfinə daxil olub. 2014-cü ildən Murad Suleymanlı təhsilini Zəngilan rayonu 28 saylı tam orta məktəbdə davam etdirib. Oxuduğu müddət ərzində o, məktəbin ictimai işlərində öz fəallığı ilə seçilib və məktəb tərəfindən dəfələrlə diplom və fəxri fərmanlarla təltif olunub. 2013-cü ildə məktəblilərin fənn olimpiadasında “Kimya” fənni üzrə Xətai rayonu və Bakı şəhəri üzrə 1-ci yerə, Respublika üzrə isə 3-cü yerə layiq görülüb və fəxri fərmanlarla təltif olunub. 2015-ci ildə məktəbi “əla” qiymətlərlə bitirdikdən sonra TQDK-nın keçirdiyi qəbul imtahanında 690 bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisasına daxil olub, Prezident təqaüdçüsüdür.
- Qəbul imtahanı çox rahat keçmişdi. Yaradılan şərait tam şəkildə normal idi. Digər abituriyentlərdən fərqli olaraq imtahandan öncə həyəcan hissi keçirməmişdim, məndə bu həyəcanın yerini böyük məsuliyyət hissi tuturdu. İmtahandan əvvəlki son üç gün sanki üç il kimi gəlib keçmişdi, artıq imtahandan keçib mənim üzərimə düşən vəzifəni layiqincə yerinə yetirmək istəyirdim. İmtahandan sonra çox xoşbəxt idim, çünki hər şey ürəyimcə olmuşdu, bütün sualları cavablandırmışdım. “Abituriyent” verilişində cavablarımı yoxlayıb 690 bal hesablamışdım və cavablar elan olunduqda bunu bir daha gördüm. Prezident təqaüdçüsü olduğumu öyrəndikdən sonra sevincim daha da artdı. Valideynlərimin və özümün çəkdiyim əziyyətin hədər getmədiyini görmək məni və ailəmi çox sevindirdi.
- Sınaq imtahanlarında əldə etdiyim nəticələr qəbul imtahanında topladığım baldan həmişə aşağı olub və son sınaq imtahanında nəticəm 649 bal olmuşdu. Amma buna baxmayaraq, ailəm və bütün müəllimlərim məndən maksimum nəticə - 700 bal gözləyirdilər.
- Məncə, qəbul imtahanında 600 baldan yüksək nəticə əldə etmək üçün son iki il kifayət deyil. Yüksək nəticə göstərmək istəyən abituriyentlər aşağı siniflərdən başlayaraq sistemli şəkildə oxumalıdırlar. Bunun üçün hər bir fənn üzrə keçilən materialları dərindən mənimsəmək və öyrəndiklərini testlər üzərində tətbiq etməlidirlər. Əgər abituriyent bu əziyyətlərə qatlaşarsa, sonda öz əziyyətinin bəhrəsini görəcəkdir.
- BANM-ni Azərbaycanın digər ali təhsil müəssisələrindən fərqləndirən çoxsaylı xüsusiyyətləri məndə əvvəlcədən bu ali təhsil ocağına qarşı böyük maraq hissi yaratmışdı. Dərs proqramlarının xaricdəki nüfuzlu ali təhsil ocaqlarındakı proqramlarla paralel olaraq aparılması, ingilis dilli təhsil və bu kimi digər göstəricilərə malik olduğuna görə universitet seçimində heç tərəddüd etmədən çoxdankı arzum olan Bakı Ali Neft Məktəbini seçdim. Bunu da qeyd etməliyəm ki, burada təhsil alan tələbələrin ictimai həyatına da böyük önəm verilir. Hər ay teatr tamaşalarına, muzeylərə səfərlərin təşkilini misal göstərə bilərəm. Seçdiyim ixtisasa gəlincə isə, neft-qaz mühəndisliyi çoxşaxəli, geniş bir sahə olduğuna görə və ən əsası, özümü gələcəkdə məhz bu sahədə gördüyümə görə bu ixtisası seçdim.
- BANM-də ali təhsil almaq arzusunda olan abituriyentlərə nə məsləhət görərdin? Buradakı təhsili necə dəyərləndirirsən?
- Gələcək təhsilini BANM-də davam etdirmək fikrində olan abituriyentlərin doğru yolda olduqlarını düşünürəm. Onlara elə indidən ingilis dili biliklərini təkmilləşdirməyi məsləhət görürəm və bacardıqları qədər bütün sahələrdən az da olsa, minimal informasiya əldə etməklərini məsləhət görürəm.
- Özünü gələcəkdə harada görürsən?
- Özümü gələcəkdə neft sektorunda tanınmış, bilikli və bacarıqlı bir mütəxəssis kimi görmək və xalqıma, millətimə xidmət etmək istəyirəm.
- Boş vaxtlarında nə ilə məşğul olursan? Hansı əlavə məşğuliyyətlərin var?
- Abtiuriyent zamanından bəri uzun müddət texniki fənnlərə üstünlük verməyimə baxmayaraq, humanitar fənnlərə və ədəbiyyata böyük marağım var. Azərbaycanın tarixi ilə, tarixi şəxsiyyətləri ilə maraqlanıram. Boş vaxtlarımda ingilis və Azərbaycan dilində bədii kitablar oxumağa üstünlük verirəm. Yay aylarında üzgüçülük və basketbolla məşğul oluram.

Murad Suleymanli was born March 31, 1998 in Baku. Studying at the secondary school he was actively engaged with social activities and he was awarded diplomas and honorary certificates on the part of school management. In 2013 he won the Chemistry Contest held between schools of Khatai district and Baku. He became the third at National level Chemistry Contest having received honorary certificates. In 2015 after finishing the secondary school with distinction and gathering 690 points during the entrance examination by the State Students’ Admission Commission (SSAC) Murad was admitted to study in BHOS petroleum engineering programme. He is also the winner of the Presidential scholarship.
- The entrance examination ran very smoothly. The conditions provided were very good. Unlike other prospective students I experienced nothing but the feeling of responsibility. Three days that preceded the examination had passed just like three years for me. I was thinking about the duties that I would assume. I felt very happy after the examination because I answered all questions. According to my calculation based on information in “Prospective student” book programme I gathered 690 points and I made certain of this after examination results were published. My gladness became even stronger when I learned that I won the Presidential scholarship. I and my family were particularly glad to realize that our joint efforts were not in vain.
- What were the results of the trial exams? Did you believe you could gather high points during the university entrance examination?
- The trial exam results were lower than the ones gained at the entrance examination. During the last one I gathered 649 points. Despite this my family and teachers expected from me 700 points.
- What should a prospective student do to get more than 600 points and how should the specialization selection be made?
- To my mind two years of hard studies are not enough to gather 600 points. Those who want to demonstrate outstanding results should be hardworking right from the junior classes thus they should study systematically. For this purpose every course material should be thoroughly learned and the knowledge should be tested. Surely prospective students will certainly see the results of exerted efforts.
- Numerous peculiarities of BHOS which distinguishes it from other higher institutions of Azerbaijan always raised interest in me. I selected BHOS without hesitation guided by the advantages like compliance of BHOS education programmes with the ones used by foreign respectable institutions, conducting all courses in English language. I should also stress that students’ social life is also very high at the agenda of BHOS and monthly visits to the museums and theaters can serve as a vivid example. As for the selected specialization multi-faceted and broad nature of petroleum engineering specialization facilitated my decision making.
- What would you advise BHOS prospective students? What do you think about education at BHOS?
- I believe that students who want to study at BHOS are on the right way. I would advise them to improve their English language skills and collect even minimum of information on relevant fields of study.
- I see myself as a highly qualified specialist in petroleum engineering sector, and through my profession I will worthily serve my home country.
- Although I always gave preference to technical sciences I also take interest in humanitarian subjects. For instance I am interested in the history of Azerbaijan and prominent historical figures. I like reading fiction in English and Azerbaijani languages. My favorite pastimes of summer are swimming and playing basketball.