Bir görüşün təəssüratı
Həyatda insanlar çox zaman əldə etdiklərini, qazandıqlarını biliyinə, savadına, elminə və bu yoldakı uğurlarına borclu olur. Həyatımız boyu oxuduqlarımızın, öyrəndiklərimizin bizim qismətimizə düşən ömür payımızda hər zaman yanımızda bizimlə olacağını, həyanımıza çatacağını düşünürük. Amma bir də görürsən ki, bunlar yetərli olmur. Belə anlarda zəngin həyat təcrübəsinə, uğurlu karyeraya, yüksək daxili təmizliyə malik insanlardan əxz edərək öyrəndiyimiz nəsnələrdən daha çox şeylər əldə edirik. Hər görüş bir xatirədir, bir günlük görüş olsa belə, bəzən həmin günün, bir neçə saatın xoş təəssüratları, müsbət enerjisi insana bir ömür boyu yetir. Hətta günlər keçdikcə, həmin günün təsirindən, o görüşün xoş əhvalından, o ovqatdan çıxa bilmirsən. Əgər görüşdə səmimiyyət, dostyana münasibət görürsənsə, əgər qarşındakı insana onun səmimiyyətindən doğan cəsarətinlə istədiyin sualı verə bilirsənsə, bu ikiqat xoş hisslər bəxş edir adama...
Düşünürəm ki, bu hissləri təkcə mən keçirmədim, hamımızda bu hisslər oldu, biz hamımız bu anları yaşadıq SOCAR-ın prezidenti Rövnəq Abdullayevlə səmimi və qeyri-rəsmi keçirilən görüşümüzdə...
Görüş həqiqətən çox maraqlı görüş idi. Bu görüşün iştirakçısı olsam da, bir anlıq kənardan görüşə baxanda çox səmimi bir mənzərə alınırdı mənim üçün. Elə bil bir ata bütün övladlarını başına toplayıb onlarla qeyri-rəsmi və səmimi söhbətlər edir və bizim bütün fikir və suallarımıza hörmətlə qulaq asıb cavablandırırdı. Düzü, Rövnəq müəllimin tutduğu mühüm vəsifədən irəli gələn ciddiliyi ilə müqayisə etdikdə, bu qədər səmimi olacağını təsəvvür etmirdim, lakin bu görüşdən sonra belə sadə və səmimi insan olduğuna bir daha əmin oldum. Bizim bu görüşdən qazandığımız çox şeylər oldu, cavabsız sualların tam və məntiqli cavablarını aldıq. Ən əsası isə, mənim üçün daha vacibi isə, bir rəhbərin səmimiyyəti oldu. Görüş o qədər maraqlı keçirdi ki, heç birimiz bu söhbətin, müzakirələrin bitməsini istəmirdik. Rövnəq müəllim özü də daha həvəslə suallrı cavablandırırdı. Bizim gəncliyimizə və enerjimizə baxıb daha da ruhlandığını deyərkən onun səmimiyyəti aydın sezilirdi. Bu görüş tələbəlik həyatı boyunca yaddaşlarımıza həkk olunan ən möhtəşəm görüşlərdən oldu.
Mənim üçün bu görüş həm də ona görə yaddaqalan oldu ki, SOCAR-ın prezidentindən ilk hədiyyəmi aldım. Görüşün ilk başlanğıcında o, tələbələrdən birinin ən səmimi və məntiqli sualına görə hədiyyə verəcəyini söyləmişdi. Mənim üçün görüşün ən maraqlı məqamı Rövnəq müəllimin məhz mənim sualımı seçməyini deməsi və mənə mükafatı verdiyi hissə oldu. Bu şəxs mən olduğum üçün çox sevincli idim. Hədiyyəmin üzərində yazılan SOCAR sözü indi mənim dərslərimi hazırladığım stolumun üstündə hər gün həmin günün xoş xatirəsini və təəssüratlarını mənə yenidən yaşadır...

The impression of one meeting
Most often people owe what they have achieved, acquired in their life to their knowledge and education. We think that everything we read and learned during our lifetime will always be with us and will come to our help when needed. However, suddenly you see that this is not enough. In such moments we learn more from the people who have rich life experience, successful career and high internal purity. Every meeting is a memory, and even if that meeting lasted few hours, nice impression and positive energy stays in the mind of a person forever. Even when the days pass, you cannot get wander off the influence of that day and good mood of that meeting. If you see the sincere, friendly attitude towards yourself, if the person in front of you with all sincerity gives you the courage to ask any question you want, it gives pleasant feelings.
I suppose, I wasn’t the only one to feel that way, we all felt the same way when had a frank and unofficial meeting with SOCAR president, Mr. Rovnag Abdullayev.
The meeting was really very interesting. Although I was a participant of that meeting, looking from aside it turned to be very frank picture for me. It looked like father had gathered all his children around him and having frank conversation with them listened and answered their questions. Actually, apart from the strictness Mr. Abdullayev possesses due to occupied position, I did not expect the meeting to be so sincere, but afterwards I gained the confidence on how modest and sincere this man is. We gained a lot from the meeting, and we have got complete and logical answers to our questions. The meeting was so interesting that no one wanted the conversation and discussion to end. Mr. Abdullayev was answering the questions with more enthusiasm. When he was stating that our youth and energy inspired him, his sincerity was clearly seen. This meeting got engraved in our memories as one of the most significant during our student life.
This meeting also stayed memorable for me because I have got my first present from the president of SOCAR. At the very start of the conversation he told that he would give a present to the student with the most frank and logical question. The most attractive moment for me connected with the meeting was when Mr. Abdullayev chose my question and presented me the award. I was very happy to be selected. The company’s name, SOCAR, is written on my gift, and every time I do my homework that gift on my table reminds me of the pleasant moments and impressions of that day.