Bakı Ali Neft Məktəbində “Ağıllı sistemlər və kibertəhlükəsizlik” mövzusunda Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların VII Beynəlxalq Elmi Konfransı keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr olunmuş “Ağıllı sistemlər və kibertəhlükəsizlik” mövzusunda Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların VII Beynəlxalq Elmi Konfransı keçirilib.
Konfransın açılışında BANM-in rektoru Elmar Qasımov bildirib ki, bu gün hər bir sahədə ağıllı sistemlərin tətbiqi, kibertəhlükəsizliyin təmin olunması vacib məqama çevrilib və konfrans bu istiqamətdə uğurlu ideyalara, perspektivli layihələrə zəmin yaradır.
Bakı Ali Neft Məktəbinin son bir ay ərzində artıq 3-cü beynəlxalq konfransa ev sahibliyi etdiyini vurğulayan rektor qeyd edib ki, BANM-də tələbə və gənc tədqiqatçılar üçün əlverişli elmi mühit formalaşıb.
Bakı Ali Neft Məktəbinin İnformasiya texnologiyaları kafedrasının müdiri Nailə Allahverdiyeva bildirib ki, konfransa daxil olan 279 müraciətdən akademik tələblərə cavab verən 182 tezis qəbul edilib. ABŞ, Böyük Britaniya, Almaniya, Niderland, Avstriya, Türkiyə, Malta, Özbəkistan universitetlərindən isə 28 müraciət qəbul edilib. Tələbə və gənc elmi tədqiqatçıların konfransa təqdim edilən bütün tezisləri DOI identifikasiya nömrəsi ilə dərc olunacaq.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru vəzifəsini icra edən Əminağa Sadıqov rəqəmsallaşmanın sürətlə inkişaf etdiyi və ixtisaslı kadrlara tələbatın artdığı bir dövrdə ali məktəblərin üzərinə böyük vəzifə düşdüyünü deyib və bu baxımdan BANM-də keçirilən elmi konfransı yüksək qiymətləndirib.
“Huawei Azerbaijan” şirkətinin baş direktoru Yang Tianxiao, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin Elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru Elviz İsmayılov, "Kapital Bank"ın Kibermüdafiə şöbəsinin rəhbəri, eyni zamanda Bakı Ali Neft Məktəbinin məzunu Sənan Səfərəliyev də çıxış edərək gənc tədqiqatçılara uğurlar arzulayıblar.
Daha sonra BANM-in İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasının 3-cü kurs tələbəsi Fatimə Əliyeva elmi işinin təqdimatını edib.
Konfrans “Ağıllı sistemlər və tətbiqlər”, “Kibertəhlükəsizlik və təhlükəsiz hesablama sistemləri” üzrə bölmələrlə işini davam etdirib.

BakuHigher Oil School hosts opening of Scientific Conference on ‘Intelligent Systems and Cybersecurity’
Baku Higher Oil School (BHOS) hosted the opening of the 7th International Scientific Conference of Students and Young Researchers on “Intelligent Systems and Cybersecurity” dedicated to the 103rd anniversary of National Leader Heydar Aliyev.
Speaking at the event, BHOS Rector Elmar Gasimov noted that today, the implementation of intelligent systems and ensuring cybersecurity in all fields is acquiring particular significance, and the conference serves as a platform for discussing promising ideas and developing innovative projects in this area. “The fact that Baku Higher Oil School has held its third international conference over the past month indicates that a favorable academic environment has been established at BHOS for students and young researchers.”
Head of the Information Technology Department of Baku Higher Oil School Naila Allahverdiyeva said that out of 279 applications submitted to the conference, 182 theses that met academic requirements were accepted. “28 applications were received from universities in the USA, Great Britain, Germany, the Netherlands, Austria, Turkey, Malta, and Uzbekistan. All theses submitted to the conference by students and young researchers will be published with a DOI identification number.”
Acting Rector of Sumgayit State University Aminaga Sadigov emphasized that in an era of rapid digitalization and growing demand for highly qualified professionals, higher education institutions bear a significant responsibility. In this context, he commended the scientific conference held at BHOS.
Yang Tianxiao, General Director of Huawei Azerbaijan; Elviz Ismayilov, Vice-Rector for Science and Innovation of Azerbaijan State Oil and Industry University; and Sanan Safaraliyev, Head of the Cyber Defense Department of Kapital Bank and a graduate of Baku Higher Oil School, also delivered speeches at the event. They wished the young researchers success.
Following the speeches, Fatima Aliyeva, a third-year student at the Information Security Department of BHOS, gave a presentation on her scientific work.
The conference continued its work in the sections "Intelligent Systems and Applications" and "Cybersecurity and Secure Computing Systems".