Cənubi Afrika Respublikasının ali təhsil və təlim nazirinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bakı Ali Neft Məktəbində olub
Cənubi Afrika Respublikasının ali təhsil və təlim nazirinin müavini xanım Nomusa Dube-Ncubenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycanda səfəri çərçivəsində SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub.
BANM-in rektoru Elmar Qasımov nümayəndə heyəti ilə görüşərək onlara rəhbərlik etdiyi ali təhsil ocağı, burada yaradılan imkanlar, tədris prosesi, həyata keçirilən layihələr barədə geniş məlumat verib. Rektor Bakı Ali Neft Məktəbinin beynəlxalq əlaqələrinin genişləndiyini, əcnəbi tələbələrin sayının əhəmiyyətli dərəcədə artdığını vurğulayaraq Cənubi Afrika Respublikasından da tələbələrin BANM-də təhsil almağa dəvət edib.
CAR-ın nazir müavini ölkəsinin ali təhsil sistemi, əmək bazarında tələb olunan istiqamətlər barədə məlumat verərək bildirib ki, təmsil etdiyi qurum beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində CAR universitetləri ilə Azərbaycan ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq həyata keçirilməsində maraqlıdır.
Görüşdə, həmçinin CAR universitetləri ilə BANM arasında əməkdaşlıq perspektivləri, tələbə-müəllim mübadiləsi imkanları, birgə elmi-tədqiqat işlərinin həyata keçirilməsi, yay məktəblərinin təşkili barədə müzakirələr aparılıb.

Delegation led by Minister of Higher Education and Training of Republic of South Africa visits Baku Higher Oil School
A delegation led by Deputy Minister of Higher Education and Training of the Republic of South Africa (RSA), Ms. Nomusa Dube-Ncube, visited the Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR as part of their visit to Azerbaijan.
BHOS Rector Elmar Gasimov provided the guests with detailed information about Baku Higher Oil School, the opportunities created at the university, the educational process, and the projects implemented. The Rector emphasized that “the international ties of Baku Higher Oil School have expanded, and the number of foreign students studying at the university has significantly increased.” Elmar Gasimov invited students from the RSA to study at BHOS.
The South African Deputy Minister, in turn, provided information on the country's higher education system and the in-demand fields in the labor market. He emphasized that “the Ministry of Higher Education and Training of the Republic of South Africa is interested in fostering international cooperation between universities in the RSA and Azerbaijan.”
The sides also discussed the prospects for cooperation between South African universities and BHOS, including the opportunities for implementing student and faculty exchanges, joint research projects, and summer schools.
After the meeting, the guests were toured around the main campus building of BHOS and got acquainted with the laboratories of the university.