Hüseyn Nəcəfov:Hədəfim bu Ali Məktəbə qəbul olmaq olub
Nəcəfov Hüseyn Məzahir oğlu 7 sentyabr 1998-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Culfa rayonunun Camaldın kəndində anadan olub. O, orta təhsilinə 2004-cü ildə Naxçıvan şəhər Afiyəddin Cəlilov adına 12 saylı orta məktəbdə başlayıb və bu məktəbi qızıl medal ilə bitirib. 2015-2016-cı tədris ilində Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının (TQDK) ali məktəblərə keçirdiyi qəbul imtahanında 695 bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasına qəbul olub, Prezident təqaüdçüsüdür. Hüseyn Nəcəfovun orta məktəbdən qızıl medalla başlayan uğurunun onu ali təhsil müəssisəsinədək müşayiət etməsi və “Prezident təqaüdçüsü” kimi şərəfli ada layiq görülməsi hazırda təhsil aldığı Bakı Ali Neft Məktəbində qazanacağı uğurlarının davamlı olacağına zəmin yaradır. Hüseynlə söhbətə qəbul imtahanı, imtahanın gedişi, uğura çatmaq və tələbəliyin ilk mərhələsi haqqında fikirlərlə başladıq. İlk sualımız qəbul imtahanı haqqında oldu.
- Hüseyn, qəbul imtahanı necə keçmişdi? İmtahandan qabaq və imtahandan sonra hansı təəssüratlarla yada qalıb?
- Qəbul imtahanı mənim üçün gözlədiyimdən də yaxşı keçdi. Həyəcanlı deyildim, çünki son iki ay ərzində əvvəlki illərdə istifadə olunmuş TQDK-nın təşkil etdiyi qəbul və sınaq imtahanlarının sualları ilə məşğul olmuşdum və imtahana necə tip sualların düşəcəyini təxmin edə bilirdim. İmtahandan sonra müəllimlərim sual kitabçasını yoxladılar. ”İngilis dili” fənninə qədər hər şey əla idi. Lakin məhz bu fəndən bir səhvim olmuşdu, bu səhv isə səhv etməmək üçün ən sona saxladığım sual idi. Buna baxmayaraq, sonda nəticəm məni çox xoşbəxt etdi.
- Oxuduğum hazırlıq kursunun və TQDK-nın təşkil etdiyi sınaqlarda əldə etdiyim ən yüksək nəticə 695 bal olub. Buna görə də qəbul imtahanında topladığım bal mənim üçün gözlənilməz olmadı.
- Məncə, abituriyent hansı mövzuda çətinliyinin olduğunu bilməlidir. Bu çətinlikləri aşkara çıxarmaq və aradan qaldırmaq üçün isə çoxlu test etməlidir, gələcəkdə işləmək istədiyi ixtisası hədəf seçib bu hədəfə nail olmaq üçün böyük həvəslə çalışmalıdır.
- Niyə məhz bu ixtisası və BANM-ni seçdin və bu seçimi etdikdə hansı məqsədləri qarşına qoydun?
- Texnologiyaya həddindən artıq marağımın olması və yüksək səviyədə təhsil alıb savadlı kadr kimi yetişmək arzusu mənim BANM-ni seçməyim üçün kifayət idi. Buna görə də bu ali təhsil ocağı yaranandan bəri hədəfim bu Ali Məktəbin “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasına qəbul olmaq olub.
- Abituriyentlərə demək istərdim ki, hansı ixtisası seçməyinizdən asılı olmayaraq, çalışın dünyagörüşünüzü, kompyüter və ingilis dili biliklərinizi artırasınız. BANM-də təhsil almağı arzulayan abituriyentlər bəzi müvəqqəti çətinliklərə hazır olmalıdırlar və unutmamalıdırlar ki, çəkdikləri əziyyətin qarşılığını hər zaman alacaqlar. Ona görə də fəal olmalı, burada tədris olunan yüksək səviyyədə kompyüter, ingilis dili və ixtisas biliklərinə dərindən yiyələnməlidirlər.
- Özümü gələcəyin ixtisaslaşmış mühəndisi və bəzi icadların yaradıcısı kimi görürəm.
- Hansı məşğuliyyətlərin var? Humanitar fənlərlə və ədəbiyyatla maraqlanırsan?
- Boş vaxtlarımda texnologiya ilə bağlı onlayn olaraq araşdırmalar edirəm, dostlarımla virtual olaraq futbol oynayıram. Humanitar fənlərdən “Coğrafiya”ya çox marağım var, bədii əsər oxumağı da sevirəm. Daha çox detektiv janrda olan bədii kitablar oxuyuram.

Huseyn Najafov: My goal was to be BHOS student
Huseyn Najafov was born 7 September, 1998 in Jamaldin village of Julfa region, Nakhchivan. He graduated with the gold medal secondary school №12 named after Afiyaddin Jalilov in Nakhchivan town. Having gathered 695 scores during the entrance exam organized by the State Students’ Admission Commission (SSAC) in academic year 2015/16 Huseyn was admitted to study in BHOS process automation engineering programme. He is also a winner of the Presidential scholarship.
Started with the gold medal of the secondary school, continued with Huseyn’s becoming the winner of the Presidential scholarship of BHOS, student’s success would certainly guarantee his further progress.
During conversation with Huseyn we asked him about the entrance exam’s running, the secret of success and his impression on the student’s life. The first question was about the entrance exam.
- Huseyn how did you find the entrance exam? What are your impressions before and after exam?
- For me the entrance exam was better than I ever expected. I was not nervous as I was aware of what kind of questions I would encounter judging by the trial test questions by the SSAC I thoroughly learned. After the exam my teachers checked my questionnaire book. Till English language questions everything was fine. I made one mistake on the test question I laid aside to look at the end of exam. Despite this I was quite happy with the results.
- What about trial test results? Did you believe you could gather high scores during the entrance exam?
- Based on the course I studied and SSAC trial test the highest score I ever gathered was 695. That is why the results of the entrance exam did not surprise me.
- What should prospective student do in order to gather more than 600 scores and how should he or she do specialization selection?
- In my opinion student should know his weak points. And in order to find out and remove them he should make a lot of tests. As for specialization he should think about his future job and work with enthusiasm to achieve his goal.
- Why did you select BHOS and your specialization? What goals guided you in your selection?
- My keen interest in technologies and my desire to be highly qualified specialist were enough for my selection BHOS. That is why since the day of establishment of BHOS I cherished hope to study in BHOS process automation engineering programme.
- What would you advise to prospective students of BHOS? What do you think about education process here?
- I would tell prospective students that no matter what specialization they choose they should improve their English language proficiency; they should be computer literate and they should constantly enlarge their world outlook. BHOS prospective students should be ready for temporary difficulties not forgetting that they would certainly be rewarded for hard work. So that they should master computer related knowledge, English language and the knowledge related to their specialization.
- Where do you see yourself in future?
- I see myself as the engineer in the field of my future specialization and the future inventor.
- What is your attitude towards other sciences and literature?
- At leisure I do some online researches on technologies and play virtual football with my friends. I am fond of geography. I also like reading detective stories.