BANM ilə Atırau Neft və Qaz Universiteti arasında Əlavə Protokol imzalanıb
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) ilə Qazaxıstanın Safi Utebayev adına Atırau Neft və Qaz Universiteti QSC arasında 1 avqust 2022-ci il tarixində imzalanmış Əməkdaşlıq haqqında memoranduma Əlavə Protokol imzalanıb.
İmzalanmış Əlavə Protokol çərçivəsində BANM-in kampusunda Azərbaycan-Qazaxıstan Elm və Təhsil Mərkəzi yaradılıb. Yeni mərkəz, neft-qaz sənayesi, energetika və ekologiya sahələrində elmi-tədqiqat fəaliyyəti həyata keçirəcək, həyata keçiriləcək fəaliyyətlər karbon emissiyalarının azaldılması, rəqəmsallaşma və davamlı inkişaf təşəbbüslərinin dəstəklənməsinə yönəldiləcəkdir.
Bu təşəbbüslər sahə üzrə mütəxəssislərin inkişafını dəstəkləməklə yanaşı, iki qardaş ölkə arasına təhsil və elmi-tədqiqat sahəsində əməkdaşlığın daha da genişləməsinə xidmət edəcəkdir.

BHOS, Atyrau University of Oil and Gas sign additional protocol
An Additional Protocol to the Memorandum of Cooperation signed on August 1, 2022 between the Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) and the Atyrau University of Oil and Gas named after Safi Utebayev in Kazakhstan has been signed.
Within the framework of the signed Additional Protocol, the Azerbaijan-Kazakhstan Scientific and Educational Center was established on the territory of BHOS. The new center will carry out scientific research activities in the fields of oil and gas industry, energy and ecology, aimed at supporting initiatives in the field of reducing carbon dioxide emissions, digitalization and sustainable development.
In addition to supporting the development of specialists in this field, these initiatives will serve to further expand cooperation in education and research between the two fraternal countries.