BANM-da COP29-un tədbiri keçirilib
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) COP29-un “International Conference of ELSA on Climate Change and Energy Law” tədbiri baş tutub.
Tədbirdə COP29 üzrə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Yüksək Səviyyəli Çempionu Nigar Arpadarai və COP29-un Azərbaycan üzrə “Gənclər İqlim Çempionu” Leyla Həsənova iştirak ediblər.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BANM rektoru Elmar Qasımov COP29 çərçivəsində keçirilən tədbirin önəmi barədə çıxış edib, ekoloji problemlərin qlobal səviyyədə artan təsirini vurğulayıb. Rektor tələbələri təbiətin qorunması və davamlı inkişaf üçün daha məsuliyyətli olmağa çağırıb.
Daha sonra “EY Azerbaijan”, “PwC Azerbaijan”, eləcə də “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin nümayəndələri təqdimat ediblər.

BHOS hosts COP29 event
The Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR has hosted an event on “ELSA International Conference on Climate Change and Energy Law” as part of COP29.
The event was attended by Nigar Arpadarai, UN Climate Change High-Level Champion for COP29 Azerbaijan, and Leyla Hasanova, Youth Climate Champion for COP29 Azerbaijan.
In his opening speech, BHOS Rector Elmar Gasimov spoke about the importance of the event held within the framework of COP29 and emphasized the growing impact of environmental issues at the global level. The rector called on students to be more responsible in matters of environmental protection and sustainable development.
Further presentations were made by representatives of EY Azerbaijan, PwC Azerbaijan, and Azerbaijan Investment Company OJSC.