SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “AgroWise” komandası SAF 2024 - Beynəlxalq Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalında III yeri tutub.
”Yaşıl təşəbbüslər” kateqoriyasında iştirak edən komandamızın elmi rəhbəri İnnovasiya və tədqiqatlar mərkəzinin rəisi Emiliya Əhmədovadır. Üzvləri isə Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisasının III və IV kurs tələbələri Aysel Rəhimli və Cəbrayıl Qasımovdur.
Bundan başqa, Ali Məktəbin “Greengineers” və “CarbonX” komandaları “Ən yaxşı mühəndis həlli” nominasiyaları üzrə mükafatla təltif olunublar.
Festival Elm və Təhsil Nazirliyi və COP29 Sədrliyinin dəstəyi, “STEAM Azərbaycan” layihəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilib.

The “AgroWise” team of Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR took 3rd place at the Green STEAM Azerbaijan International Festival (SAF 2024).
The scientific supervisor of our team, which is participating in the “Green Initiatives” nomination, is Emilia Akhmedova, head of the Innovation & Research Center.
The members of the “AgroWise” team are 3rd year student of the “Process Automation” specialty Aysel Rahimli and 4th year student of the “Process Automation” specialty Jabrayil Gasimov.
Additionally, the teams Greengineers and CarbonX of Baku Higher Oil School were awarded in the “Best Engineering Solution” category.
The festival was organized by the “STEAM Azerbaijan” project with the support of the Ministry of Science and Education and the COP29 Presidium.