“Technip Energies” şirkətinin sədri Marco Villa BANM-da olub
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) “Master Technology Transfer Program”ının beşinci ilinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdən əvvəl Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov Milli Məclisin deputatı Soltan Məmmədov və “Technip Energies” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri və Biznes üzrə Baş Direktoru Marco Villanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Rektor Elmar Qasımov Bakı Ali Neft Məktəbində yaradılan müasir tədris şəraiti, tədqiqat mühiti, tələbə və məzunların uğurları barədə məlumat verib.
Rektor “Technip Energies” şirkəti ilə əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu cür tərəfdaşlığın tələbələrin və məzunların professional inkişafına müsbət təsir etdiyini diqqətə çatdırıb.
Bakı Ali Neft Məktəbinin uğurlarını yüksək qiymətləndirən Marco Villa qeyd edib ki, hazırda Bakı Ali Neft Məktəbinin 14 məzunu “Technip Energies” şirkətində çalışır. Bu isə Ali Məktəbin keyfiyyətli təhsil verməsinin bir göstəricisidir.
Sonra proqramın 5 ilinin yekunları ilə bağlı çıxışlar və təqdimatlar olub.
Daha sonra rektor Elmar Qasımov “Technip Energies” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri və Biznes üzrə Baş Direktoru Marco Villa, Ticarət, Strategiya və Marketinq üzrə vitse-prezidenti Luigi Fiorentino, Bakı Əməliyyat Mərkəzinin icraçı direktoru Gianluca Florio, Administrativ direktor Səbinə Abbasova və millət vəkili Soltan Məmmədova Bakı Ali Neft Məktəbinin “Fəxri qonaq” plaketini təqdim edib.
Xatırladaq ki, 2019-cu ildən Heydər Əliyev Fondu və İtaliya Respublikasının “Technip Energies” şirkəti arasında bağlanmış əməkdaşlıq haqqında memorandum çərçivəsində “Neft, qaz və neft-kimya sahəsində təhsil alan tələbələr üçün texnoloji biliklərin ötürülməsi üzrə magistr proqramı” layihəsi həyata keçirilməkdədir. Bu proqramı uğurla bitirən tələbələrə şirkət tərəfindən sertifikat təqdim edilərək iş imkanı fürsətləri yaradılır. 5 il ərzində Bakı Ali Neft Məktəbinin 192 tələbəsi sözügedən proqramda iştirak edib.

The Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) has hosted an event dedicated to the fifth year of the Master Technology Transfer Program.
Before the event, BHOS Rector Elmar Gasimov met with a delegation led by Deputy of Milli Majlis Soltan Mamedov and Chairman of the Board of Directors, Chief Business Officer of Technip Energies Marco Villa.
The rector informed the guests about the modern educational conditions and research environment created at the university, as well as about the successes achieved by BHOS students and graduates. Elmar Gasimov emphasized the importance of cooperation with Technip Energies and noted that such partnership has a positive impact on the professional development of students and graduates.
Marco Villa praised the activities of BHOS, emphasizing that 14 graduates of the university currently work at Technip Energies. This shows that Baku Higher Oil School provides quality education.
This was followed by speeches and presentations on the results of the 5-year implementation of the program.
After that, BHOS Rector Elmar Gasimov presented “Honorary Guest” plaques to Chairman of the Board of Directors, Chief Business Officer of Technip Energies Marco Villa, Vice President for Sales, Strategy and Marketing of Technip Energies Luigi Fiorentino, Executive Director of the Baku Operations Center of Technip Energies Gianluca Florio, Administrative Director of Technip Energies Sabina Abbasova and Deputy of Milli Majlis Soltan Mammadov.
As part of the Memorandum of Cooperation concluded between the Heydar Aliyev Foundation and the Italian company Technip Energies, the project “Master's program for the transfer of technological knowledge to students studying in the field of oil, gas and petrochemistry” has been implemented since 2019. The company awards a certificate to students who successfully complete the program and also provides them with employment opportunities. Over the past 5 years, 192 students of Baku Higher Oil School have participated in this program.