Elmar Qasımov Xaricdə Yaşayan Azərbaycanlı Alimlərin Forumunda iştirak edib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, Dünya Azərbaycanlı Alimlər Dərnəyinin təşkilatçılığı ilə Xaricdə Yaşayan Azərbaycanlı Alimlərin Forumu keçirilib.
23 ölkədən 80-dən çox azərbaycanlı alim, ümumilikdə 200-ə yaxın elm xadiminin iştirak etdiyi Forum çərçivəsində “Azərbaycanda elm və ali təhsilin beynəlmiləlləşməsində alimlərin rolu” adlı panel baş tutub. Sual-cavab formatında keçirilən paneldə Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov da çıxış edib.
BANM-ın rektoru Elmar Qasımov çıxışında alimlərin beynəlmiləl əməkdaşlığın gücləndirilməsindəki əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb. Bu yanaşmanın dünya azərbaycanlı elm adamlarının şəbəkələşməsinə mühüm töhfə verəcəyini qeyd edib. Alimlərimizin beynəlxalq səviyyədə aktiv iştirakının Azərbaycanın elmi potensialını artırmağa və ölkəmizin elm sahəsindəki mövqeyini möhkəmləndirməyə imkan yaradacağını bildirib. Bu səpkili tədbirlərin beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafına töhfə verdiyini əlavə edib. Habelə BANM-ın bu mənada önəmli bir mövqe sərgilədiyini, dünyasəviyyəli mühəndislər yetişdirərək yalnız Azərbaycana deyil, dünyanın dörd bir yanına təqdim etdiyini vurğulayıb.
Forumun məqsədi müxtəlif ölkələrdə yaşayan azərbaycanlı alimləri bir araya gətirmək, yerli alimlərlə görüşdürmək, bilik və təcrübə mübadiləsi aparmaq və dünya azərbaycanlı elm adamlarının şəbəkələşməsinə töhfə verməkdir.

Elmar Gasimov participates in Forum of Azerbaijani Scientists Living Abroad
The Forum of Azerbaijani Scientists Living Abroad was organized by the World Association of Azerbaijani Scholars with the support of the State Committee for Work with Diaspora and the Ministry of Science and Education.
A panel entitled “The role of scientists in the internationalization of science and higher education in Azerbaijan” was held within the Forum, in which about 200 scientists participated, including more than 80 Azerbaijani scientists from 23 countries.
Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov also spoke at the panel held in question-and-answer format. In his speech, the rector emphasized the important role played by scientists in strengthening international cooperation.
“This approach will make an important contribution to the networking of Azerbaijani scientists around the world. The active participation of our scientists at the international level will make it possible to increase the scientific potential of Azerbaijan and strengthen the position of our country in the field of science. Such measures contribute to the development of international cooperation. BHOS holds an important position in this regard, as it trains world-class engineers and introduces them not only to Azerbaijan, but to all over the world.”
The Forum aims to foster connections among Azerbaijani scientists abroad, facilitate interactions with local scientists, and promote the exchange of knowledge and experience.