BANM-də Günəşli yatağında baş vermiş qəza nəticəsində həlak olanların xatirəsi anıldı
Bakı Ali Neft Məktəbində SOCAR-ın “Günəşli” yatağının 10 saylı stasionar dərin dəniz özülündə baş vermiş qəza nəticəsində həlak olanların xatirəsi dərin ehtiramla anıldı. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin dekabrın 6-da ölkə ərazisində matəm elan edilməsi ilə bağlı sərəncamına müvafiq olaraq, Ali Məktəbin inzibati binası önündəki bayraqlar yarıya qədər endirilib.
Bununla yanaşı, qəzada həlak olan neftçilərin xatirəsi bütün tədris auditoriyalarında bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov bu gün tədris auditoriyalarını gəzərək, tələbələrlə geniş söhbətlər apardı. O, Bakı Ali Neft Məktəbi adından Ali Məktəbin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, o cümlədən inzibati işçi heyəti və tələbələrinin qəza nəticəsində həyatını itirən neftçilərin ailə üzvlərinin dərin kədərinə şərik olduğunu bildirdi. Elmar Qasımov neftçi peşəsinin çətin, məsuliyyətli və şərəfli olduğunu bildirərək, bu adı yüksəklərə qaldıran cəsur və  fədakar insanların hər birinin xatirəsinin daim qəlblərdə yaşayacağını dedi. Elmar Qasımov bu peşənin gələcək davamçılarına mətin olmağı,  öz seçdikləri sənəti sevməyi və neftçi adını daim uca tutmağı tövsiyə etdi.

BHOS gives tribute to the victims of the accident happened at Guneshli oil platform
The tribute was given to the victims of the accident that happened as the result of a fire on an offshore oil platform in the Guneshli field. According to the decision of the President of Azerbaijan Republic Mr. Ilham Aliyev on designation December 6 as a day of national mourning, the flags at the premises of BHOS were at half-mast.
In addition, the victims of the tragedy were commemorated with minute of silence at the lecturing halls.
BHOS Rector Elmar Gasimov while meeting with the students at the lecturing halls talked to them. On behalf of BHOS management, professors and administration Mr. Gasimov extended deep condolence to the families of the killed oilmen saying that he was sharing their grief. Stating that oilmen’s work is difficult, responsible and honorable Elmar Gasimov stressed that the selfless and brave peopled died there would never be forgotten. BHOS Rector underlined that the future followers of the said people should love their work, they should be strong enough bearing the title of oilman with honor.