Bakı Ali Neft Məktəbində III Bakı Elm Olimpiadasının final mərhələsinin açılışı olub
Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin (BŞTİ) tabeliyindəki ümumi təhsil müəssisələrinin şagirdləri arasında təşkil olunan III Bakı Elm Olimpiadasının final mərhələsinin təcrübə hissəsi keçirilib. BŞTİ və Bakı Ali Neft Məktəbinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən olimpiada Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr olunub.
Tədbir Dövlət Himninin səsləndirilməsi və Vətən şəhidlərinin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Mərasimdə çıxış edən Elm və Təhsil Nazirliyinin Aparat rəhbəri Mətin Kərimli olimpiada hərəkatına qoşulan bütün şagirdlərə uğurlar arzulayıb. Nazirlik tərəfindən şagirdlərin tətbiqi elmlərə marağını artıran layihələrə xüsusi dəstək verildiyini söyləyən M.Kərimli ölkəmizin bu baxımdan beynəlxalq arenada da öz sözünü dediyini, parlaq nəticələr əldə etdiyini bildirib. Aparat rəhbəri qeyd edib ki, ötən tədris ilində şagirdlərimiz beynəlxalq olimpiadalarda 4 qızıl, 17 gümüş və 40 bürünc olmaqla ümumilikdə 61 medal qazanıblar. Onları elm qəhrəmanları adlandıran M.Kərimli Bakı Elm Olimpiadasının şagirdlərin bilik və bacarıqlarını artırmaqla bərabər, həm də onlarda təlim motivasiyasını yüksəldəcəyinə, özünəinam hissinin artırılmasına müsbət təsir göstərəcəyinə əminliyini ifadə edib.  Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini, BŞTİ-nin müdiri vəzifəsini müvəqqəti icra edən Nərminə Hüseynova yaradıcılıq və elmi-tədqiqat işlərinə maraq göstərən, bu sahədə potensial imkanları ilə fərqlənən istedadlı uşaq və gənclərlə aparılan işlər, şagirdlərdə tədqiqatçılıq qabiliyyətinin formalaşdırılması ilə bağlı paytaxt məktəblərində sistemli olaraq həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib. N.Hüseynova şagirdlərin bilik və bacarıqlarının inkişafında, onların təbiət elmlərinə marağının daha da artırılmasında Bakı Elm Olimpiadasının mühüm rolu olduğunu vurğulayıb.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov üçüncü dəfədir ki, keçirilən Bakı Elm Olimpiadasının əhəmiyyətindən danışaraq bildirib ki, bu cür layihələr şagirdlərdə biliklərə marağı artırmaq, ayrı-ayrı fənlər üzrə istedadı ilə fərqlənən gəncləri aşkara çıxarmaq, onların potensial imkanlarının inkişafını təmin etmək baxımından olduqca vacibdir. Rektor BANM-nin elmi-tədqiqat laboratoriyalarında nəzəri biliklərini praktik olaraq tətbiq edən bütün finalçılara uğurlar arzulayıb.
Milli Məclisin komitə sədri Sadiq Qurbanov təhsil sistemində aparılan islahatyönümlü layihələrin istedadlı gənclərin formalaşmasına zəmin yaratdığını söyləyib. S.Qurbanov ölkədə geniş vüsət alan fənn olimpiadalarının, beynəlxalq bilik yarışlarının bu istiqamətdə atılan mühüm addımlardan olduğunu, istedadlı Azərbaycan gənclərinin qlobal iqlim dəyişmələrinin fəsadlarına qarşı mübarizəyə böyük töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Olimpiadanın finalçısı, 291 nömrəli Ekologiya liseyinin X sinif şagirdi Kəklik Əsədova olimpiada və bilik yarışlarını onları uğura aparan yol kimi dəyərləndirib və bütün iştirakçı dostlarına müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Sonra Bakı Elm Olimpiadasına həsr olunan videoçarx nümayiş etdirilib, 3 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin dərnək üzvlərinin ifasında mahnı və rəqs kompozisiyaları təqdim olunub.
Daha sonra qonaqlar BANM-in elmi-tədqiqat laboratoriyalarında olimpiadanın final mərhələsinin II - təcrübə hissəsində iştirak edən finalçıların apardıqları təcrübələrlə tanış olublar.
Qeyd edək ki, məktəblilər 4 saat ərzində hər fənn üzrə (fizika, kimya, biologiya) 1 təcrübə işini (ümumilikdə 3 təcrübə işi) yerinə yetiriblər.

The practical part of the final stage of the III Baku Science Olympiad, organized among pupils of general education institutions under the jurisdiction of Baku City Education Department (BCED), has been held.
The Olympiad, organized jointly by BCED and Baku Higher Oil School (BHOS), is dedicated to the 101st birth anniversary of Great Leader Heydar Aliyev.
The event began with the singing of the National Anthem and honoring the memory of the Shekhids of the Motherland with a minute of silence.
Speaking at the ceremony, Chief of Staff of the Ministry of Science and Education Metin Kerimli wished success to all pupils who have joined the Olympic movement. Metin Kerimli emphasized that the ministry provides special support to projects that increase schoolchildren’s interest in applied sciences.
“Our country has said its piece in the international arena in this regard and has achieved brilliant results. Thus, last academic year, our pupils, who can be called the Heroes of Science, won 61 medals at international Olympiads, including 4 gold, 17 silver and 40 bronze medals,” he said.
Metin Kerimli expressed confidence that Baku Olympiad on Natural Sciences will not only improve knowledge and skills of pupils but will also increase their learning motivation and self-confidence.
Deputy Director of State Agency for Preschool and General Education, Acting Head of BCED Narmina Huseynova spoke about the work with talented children and youth who are   interested in creative and research activities and possess special potential skills in this field, as well as about the projects aimed at forming research abilities of pupils, which are realized in the capital's schools on a regular basis. Narmina Huseynova emphasized the important role of Baku Science Olympiad in the development of pupils’ knowledge and skills and stimulation of their interest in natural sciences.
Speaking about the importance of Baku Science Olympiad, which has been held for the third time, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov noted that such projects are very important in terms of increasing pupils’ interest in knowledge, identifying young people with exclusive skills in various subjects and ensuring further development of their potential abilities. The Rector wished success to all finalists who put their theoretical knowledge into practice in the research laboratories of Baku Higher Oil School.
In his speech, Chairman of Milli Majlis Committee Sadig Gurbanov noted that the reform projects realized in the education system have created a basis for the formation of talented youth. He emphasized that there has been steady increase in the number of subject Olympiads and international knowledge contests held in the country, which testifies to the important steps taken in this direction. Sadig Gurbanov expressed confidence that the talented Azerbaijani youth will make a great contribution to the fight against the consequences of global climate change.
In her speech, Keklik Asadova, the finalist of the Olympiad, a 10th grade student at Ecological Lyceum No. 291, noted that Olympiads and knowledge competitions are the path to success for schoolchildren. She wished success to all participants of the III Baku Science Olympiad.
Then a video about the Baku Science Olympiad was demonstrated.
This was followed by song and dance compositions performed by associative members of Children & Youth Development Center No. 3
After that, the guests got acquainted with the practical works conducted by the finalists, who participated in the II practical part of the final stage of the Olympiad, in the research laboratories of Baku Higher Oil School.
It should be noted that the pupils completed 1 practical work (a total of 3 practical works) for each subject (physics, chemistry, biology) within 4 hours.