“Heydər Əliyev irsinin təşviqi innovativ həllərdə”
Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) Mərkəzi Aparatı, YAP Gənclər Birliyi və Bakı Ali Neft Məktəbinin birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş “Heydər Əliyev irsinin təşviqi innovativ həllərdə” Rəqəmsal İdeya Müsabiqəsinin bağlanış mərasimi keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Bakı Ali Neft Məktəbinin inzibati binasında müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin banisi, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzüb, Ulu Öndərin əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Tədbirdə Dövlət Himni səsləndirilib. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Daha sonra Rəqəmsal İdeya Müsabiqəsi barədə videoçarx nümayiş olunub.
YAP Gənclər Birliyinin sədri Bəxtiyar İslamov müsabiqə haqqında məlumat verərək bildirib ki, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində keçirilən müsabiqənin əsas məqsədi Yeni Azərbaycan Partiyasının gənc fəallarının innovasiyayönümlü potensialının aşkarlanması, komanda quruculuğu bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi və ölkəmizdəki innovasiya ekosistemində gənclərin iştirakçılığının artırılmasıdır. Bəxtiyar İslamov qeyd edib ki, müsabiqə üçün respublikanın 63 inzibati ərazi vahidindən 1372 gənc müraciət edib. Onlardan 120 nəfər seçilərək 30 fərqli komandada yarışıblar. Gənclər “Qarabağ arzusunda” komanda quruculuğu fəaliyyətində, “Daim yaddaşımızda” rəqəmsal həll konseptində, “Örnək ömür” intellekt rinqində və “100 ilin astanasında” tarixi faktlar yarışında iştirak ediblər. İştirakçılar xüsusi mentorlarla komanda katalizatoru, hakaton, intellekt rinqi, beyin fırtınası, ideyalar sərgisi və layihələrin təqdimatından təşkil olunmuş komanda yarışlarında ən yaxşı olmaq üçün mübarizə aparıblar. 30 komandadan 10-u finala vəsiqə qazanıb. Münsiflər heyəti tərəfindən 3 qalib komanda müəyyən edilib.
Daha sonra qalib komandalar mükafatlandırılıb. I, II, III yerləri tutmuş komandalara müvafiq diplomlar və xatirə hədiyyələri, qalib komandaya isə əlavə olaraq kubok təqdim olunub.
Müsabiqədə birinciliyi qazanmış “Əbədi” komandasının üzvlərinə mükafatları Yeni Azərbaycan Partiyası Sədrinin müavini-Mərkəzi Aparatın rəhbəri Tahir Budaqov təqdim edib.
Mərasimdə çıxış edən YAP Sədrinin müavini - Mərkəzi Aparatın rəhbəri Tahir Budaqov bildirib ki, 2023-cü il Azərbaycan xalqı üçün olduqca əlamətdardır: “Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2023-cü il Azərbaycanda “Heydər Əliyev İli” elan olunub. “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində həm respublikamızda, həm də onun hüdudlarından kənarda silsilə tədbirlər keçirilir, müdrik dövlət xadiminin zəngin dövlətçilik irsinə hərtərəfli nəzər salınır”.
Tahir Budaqov qeyd edib ki, Heydər Əliyev yeni Azərbaycan reallığını və ölkəmizin parlaq gələcəyinin etibarlı bünövrəsini yaratmışdır: “Ulu Öndər həm sovetlər dönəmində, həm də müstəqillik illərində xalqımız qarşısında misilsiz xidmətlər göstərib. Xüsusilə də, Heydər Əliyev 1993-cü ilin iyun ayında xalqın tələbi ilə hakimiyyətə qayıtmaqla Azərbaycanı məhv olmaqdan xilas etdi. Qısa müddət ərzində respublikada sabitlik təmin olundu, Azərbaycan inkişaf yoluna qədəm qoydu, beynəlxalq müstəvidə müstəqil dövlət kimi layiqli yerini tutdu”.
YAP Mərkəzi Aparatının rəhbəri söyləyib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev Azərbaycan gəncliyinə də hər zaman yüksək diqqət və qayğı göstərib. “Ümummilli Liderin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi illərdə gənclərin inkişafı üçün məqsədyönlü işlər görülüb və mühüm addımlar atılıb. Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan dövlət gənclər siyasəti Azərbaycan Prezidenti, Yeni Azərbaycan Partiyasının Sədri cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir”.
Ulu Öndərin əbədiyaşar ideyalarının yeni nəslə aşılanmasının xüsusi önəm daşıdığını diqqətə çatdıran Tahir Budaqov vurğulayıb ki, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində keçirilən Rəqəmsal İdeya Müsabiqəsi Ulu Öndərin zəngin irsinin yeni yanaşmalar əsasında öyrənilməsi və gənclərimizin innovativ potensialının gücləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir: “Bu cür müsabiqələr gənclərin istər intellektual potensialının üzə çıxarılması, istər ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında fəal iştirakı, istərsə də gənclər arasında kommunikasiyanın gücləndirilməsi baxımından önəmlidir”,- deyən Tahir Budaqov YAP-ın gənclərin inkişafına xüsusi diqqət yetirdiyini və onlara hər zaman dəstək göstərəcəyini vurğulayıb.
Müsabiqədə 2-ci yerin qalibi olan “İstiqlal” komandasının üzvlərinə mükafatları təqdim edən Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru, YAP İdarə Heyətinin üzvü Elmar Qasımov qeyd edib ki, ölkəmizdə neft kapitalının insan kapitalına çevrilməsi istiqamətində mühüm tədbirlər həyata keçirilir. Bu siyasətin nəticələri gənclərimizin uğurlarında öz əksini tapır.
Rektor gənclərin inkişafında, bilik və bacarıqlarının artırılmasında mühüm rol oynayan belə müsabiqələrin təşkilinin ənənəyə çevrilməsini müsbət hal kimi dəyərləndirib. O qeyd edib ki, Rəqəmsal İdeya Müsabiqəsi özünəməxsusluğu ilə seçilir. Elmar Qasımov müsabiqənin gənclərin inkişafında, onların potensialının, bilik və bacarıqlarının artırılmasında mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayıb. “Müsabiqədə iştirak edən komandaların adlarının milli olması təqdirəlayiqdir. Bu, gənclərimizin milli-mənəvi dəyərlərə sadiqliyinin göstəricisidir. Ümumiyyətlə, Yeni Azərbaycan Partiyasının sıralarında birləşən gənclər Heydər Əliyev ideyalarına və milli-mənəvi dəyərlərə sadiqdirlər” ,- deyə Elmar Qasımov vurğulayıb.
Müsabiqədə 3-cü yerin qalibi olan “Zəfər” komandasına mükafatları təqdim edən YAP Gənclər Birliyinin sədri Bəxtiyar İslamov komanda üzvlərinə uğurlar arzulayıb.
“İntellekt Rinqi”nin qalibi olan “Gənc Azərbaycançılar” komandasının üzvlərinə isə mükafatları YAP İdarə Heyətinin üzvü, Milli Məclisin deputatı Elşad Mirbəşiroğlu təqdim edib.
“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətindən bəhs edən Elşad Mirbəşiroğlu Yeni Azərbaycan Partiyasının hər zaman kreativ ideyalarla çıxış etdiyini bildirib. O, bu tipli layihələrin gənclərin inkişafına xidmət etdiyini diqqətə çatdırıb.

The Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) has hosted the closing ceremony of the Digital Idea Competition "Promoting Heydar Aliyev's legacy in innovative solutions" dedicated to the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev, which was jointly organized by the Central Office of New Azerbaijan Party (NAP), NAP Youth Union and BHOS.
First, the participants of the event paid tribute to the dear memory of Heydar Aliyev, the founder of the modern independent state of Azerbaijan, the National Leader of our people, by laying flowers at his bust in the administrative building of Baku Higher Oil School.
The ceremony started with the performance of the National Anthem. Then, a minute of silence was observed to honor the memory of National Leader Heydar Aliyev and our martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of Azerbaijan.
After that, a video about the Digital Idea Competition was screened.
Speaking at the event, NAP Youth Union Chairman Bakhtiyar Islamov provided information about the competition, noting that the main purpose of the competition held within the framework of the Year of Heydar Aliyev was to reveal the innovation-oriented potential of the young activists of the New Azerbaijan Party, to improve their team building skills and to encourage the participation of young people in our country’s innovation ecosystem.
“372 young people from 63 administrative-territorial units of the republic applied for the competition. 120 of them were selected to compete in 30 different teams. The participants took part in the ‘Karabakh dream’ team building activity, ‘Always in our memory’ digital solution concept, ‘Exemplary life’ intellectual round and the ‘On the threshold of 100 years’ historical facts competition. The competitions, conducted with the help of special mentors, consisted of team catalyst, hackathon, intellectual ring, brainstorm, idea generation and project presentation contests and exhibitions. 10 out of 30 teams qualified for the finals. Three winning teams were determined by the jury. Then the winning teams were awarded. The teams that took the first, second, and third places were awarded with diplomas and souvenirs, and the winning team was presented with a trophy. Tahir Budagov, Deputy Chairman of the New Azerbaijan Party and Head of the Party’s Central Office, presented the awards to the members of the ‘Əbədi’ team, which won the first place in the competition.”
Speaking at the ceremony, Deputy Chairman of the New Azerbaijan Party and Head of the Party’s Central Office Tahir Budagov said that 2023 was very significant year for the people of Azerbaijan.
"By the Decree of President Ilham Aliyev, 2023 was declared the Year of Heydar Aliyev in Azerbaijan. Within the framework of the Year of Heydar Aliyev, a series of events are being held both in our republic and abroad, and the rich statesmanship legacy of the wise statesman is being comprehensively analyzed.”
Tahir Budagov emphasized that Heydar Aliyev created the new Azerbaijan reality and laid the solid foundation for our country's bright future.
"The Great Leader rendered unparalleled services to our people both during the Soviet era and the years of independence. Particularly, Heydar Aliyev saved Azerbaijan from destruction by returning to power at the request of the people in June 1993. In a short span of time, stability was restored in the republic, Azerbaijan entered the path of development and took its rightful place as an independent state at the international arena.”
NAP Deputy Chairman stressed that Great Leader Heydar Aliyev always paid great attention and care to the youth of Azerbaijan.
"During the years when the National Leader led our country, purposeful works were done and important steps were taken for the development of young people. The state youth policy founded by Heydar Aliyev is being successfully continued by the President of Azerbaijan, Chairman of the New Azerbaijan Party Mr. Ilham Aliyev.”
Tahir Budaqov stressed the importance of instilling the eternal ideas of the Great Leader to the new generation.
“The Digital Idea Competition held within the framework of the Year of Heydar Aliyev is important in terms of studying the rich legacy of the Great Leader based on new approaches and strengthening the innovative potential of our youth. Such competitions are important in terms of revealing the intellectual potential of young people, encouraging their active participation in the social and political life of our country, and strengthening communication between young people.”
He emphasized that NAP pays special attention to the development of young people and will always support them.
Rector of Baku Higher Oil School, NAP Board Member Elmar Gasimov presented awards to the members of the "Istiqlal" team, which won the 2nd place in the competition. He noted that important measures are being taken to turn oil capital into human capital in our country.
“Thanks to this policy, our youth have achieved great successes.”
The Rector assessed the turning of such competitions into a tradition, which play an important role in the development of young people, increasing their knowledge and skills, as a positive trend. He noted that the Digital Idea Competition stands out for its uniqueness. Elmar Gasimov emphasized that the competition plays a facilitating role in increasing the potential, knowledge and skills of young people.
"It is commendable that the names of the teams participating in the competition are national. This is an indicator of the loyalty of our youth to national and moral values. The young people who are united in the ranks of the New Azerbaijan Party remain loyal to Heydar Aliyev's ideas and national and moral values.”
NAP Youth Union Chairman Bakhtiyar Islamov presented awards to the "Zafar" team, which won the 3rd place in the competition, and wished success to the team members.
Elshad Mirbashiroglu, a member of the NAP Board, member of the Milli Majlis, presented awards to the members of the "Young Azerbaijanis" team, which won the Intellect Ring. Speaking about the importance of the events held within the Year of Heydar Aliyev, Elshad Mirbashiroglu noted that the New Azerbaijan Party always comes up with creative ideas and that such projects serve the development of young people.