BANM-də Elm Olimpiadalarının qalibləri mükafatlandırıldı
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə Bakı şəhərində yerləşən ümumi təhsil müəssisələrinin şagirdləri arasında keçirilən II Bakı Elm Olimpiadası qaliblərinin mükafatlandırılma mərasimi keçirilib.
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) təşkil olunan mərasimdə Elm və Təhsil Nazirliyinin Aparat rəhbəri Mətin Kərimli, elm və təhsil nazirinin müşaviri Nigar Bağırlı, BANM-in rektoru Elmar Qasımov, millət vəkilləri, Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin (BŞTİ) müdiri Mehriban Vəliyeva, Elm və Təhsil Nazirliyinin Ümumi və məktəbəqədər təhsilin təşkili və idarə olunması şöbəsinin müdir müavini Orxan Abbasov, Elm və Təhsil Nazirliyinin Ümumi və təhsilin təşkili və idarəolunması sektorunun müdiri Fuad Qarayev, Elm və Təhsil Nazirliyi yanında İctimai Şuranın sədri Günel Səfərova, BŞTİ-nin müvafiq struktur bölmə rəhbərləri, məktəb direktorları, şagirdlər, valideynlər və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə II Bakı Elm Olimpiadası barədə hazırlanmış videoçarx nümayiş olunub.
Tədbirdə çıxış edən Elm və Təhsil Nazirliyinin Aparat rəhbəri Mətin Kərimli istedadlı şagirdləri vaxtında aşkara çıxarmaq, onları daim həvəsləndirmək, yaradıcılığa və elmə olan marağını artırmaq, nəzəri və təcrübi biliklərini təkmilləşdirmək, şagirdlərə beynəlxalq və yerli olimpiadalarda, eləcə də bu kimi digər bilik yarışlarında iştirak təcrübəsi qazandırmaq məqsədilə keçirilən müsabiqə və olimpiadaları yüksək qiymətləndirib.
Olimpiada qaliblərinin həm də müzəffər Ali Baş Komandan və rəşadətli Azərbaycan Ordusunun səyi nəticəsində düşmən tapdağından azad olunan Vətən torpağının xoşbəxt gəncləri olduqlarını bildirən M.Kərimli onları təbrik edib və şagirdlərə gələcəkdə daha böyük uğurlar arzulayıb.
BŞTİ-nin müdiri Mehriban Vəliyeva II Bakı Elm Olimpiadasını yüksək təhsilli, savadlı, intellektual Azərbaycan gəncliyinin yetişməsinə hər zaman qayğı ilə yanaşan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə məktəblilərin ən dəyərli töhfəsi kimi dəyərləndirib.
İdarə müdiri XXI əsr bacarıqlarını məktəb illərindən uşaqlara aşılamaq və onların gələcək uğurlarına dəstək olmağın vacibliyini vurğulayıb. M.Vəliyeva olimpiadanın şagirdlərin təbiət elmlərinə (fizika, kimya, biologiya) olan marağının daha da artırılması, bu sahədə nəzəri-təcrübi biliklərinin təkmilləşdirilməsi, onların praktik və yaradıcılıq bacarıqlarının inkişaf etdirilməsinə şərait yaradılması, istedadlı şagirdlərin aşkara çıxarılması məqsədilə təşkil edildiyini söyləyib.
İdarə müdiri BANM-in rəhbərliyinə və kollektivinə olimpiadanın keçirilməsində dəstək göstərdikləri üçün təşəkkürünü bildirib.
BANM-in rektoru Elmar Qasımov belə olimpiadaların şagirdlərin bilik və bacarıqlarının artırılmasına, təlim motivasiyasının yüksəldilməsinə müsbət təsir göstərdiyini deyib və qaliblərə uğurlar arzulayıb. Rektor artıq ikinci dəfə təşkil olunan olimpiadanın keçirilməsinin ənənəvi hala çevriləcəyini bildirib.
Daha sonra müsabiqə üzrə I, II və III yerin qalibi olan şagirdlərə medal, diplom və hədiyyələr təqdim olunub. Həmçinin I yerə layiq görülən Türkiyə Dəyanət Vəqfi-Bakı Türk Liseyi və 129 nömrəli tam orta məktəbin komandaları, II yeri tutan Kimya-biologiya təmayüllü Resbublika liseyi və 192 nömrəli tam orta məktəbin komandaları, III yeri tutan Fizika-riyaziyyat və informatika təmayüllü Respublika liseyi və 287 nömrəli “Zəkalar” liseyinin komandaları kubok və diplomla təltif ediliblər.
Tədbir şagirdlərin ifasında ədəbi-bədii kompozisiyalarla davam edib.
Qeyd edək ki, II Bakı Elm Olimpiadasının I mərhələsində 320 ümumi təhsil müəssisəsindən 960 şagird iştirak edib. 24 komanda finala vəsiqə qazanıb. Hər komandanın tərkibində 3 şagird təmsil olunub.

Winners of Science Olympiad awarded at BHOS
Baku Higher Oil School (BHOS) has hosted the ceremony of awarding the winners of the II Baku Science Olympiad, held among students of general educational institutions in Baku on the occasion of the 100th anniversary of national leader Heydar Aliyev.
The event was attended by Chief of Staff of the Ministry of Science and Education Matin Karimli, Advisor to the Minister of Science and Education Nigar Bagirli, BHOS Rector Elmar Gasimov, MPs, Head of Baku City Education Department Mehriban Veliyeva, Deputy Head of the General and Preschool Education Department of the Ministry of Science and Education Orkhan Abbasov, Head of the General Education Organization and Management Sector of the Ministry of Science and Education Fuad Garayev, Chairwoman of the Public Council under the Ministry of Science and Education Gunel Safarova, heads of the relevant structural subdivisions of Baku City Education Department, school directors, students, parents and other guests.
The ceremony began with the performance of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. Then the participants of the event watched a video dedicated to the II Baku Science Olympiad.
Speaking at the ceremony, Chief of Staff of the Ministry of Science and Education Matin Karimli said that it is important to early identify talented students, constantly encourage them, increase their interest in creativity and science, improve their theoretical and practical knowledge, and ensure the participation of these students in international and local Olympiads and competitions. In his speech, he highly praised the holding of Olympiads and competitions for these purposes. The representative of the ministry noted that the winners of the Olympiad are happy young citizens of their Motherland, which, through the efforts of the victorious Commander-in-Chief and the courageous Azerbaijani Army, liberated its lands from the enemy. At the end of his speech, Matin Karimli congratulated the winners of the Olympiad and wished them further success.
Speaking at the event, Head of Baku City Education Department Mehriban Veliyeva noted that the II Baku Science Olympiad is the most valuable contribution of schoolchildren to the celebration of the 100th anniversary of national leader Heydar Aliyev, who always cared about the cultivation of highly educated, literate and intellectually developed Azerbaijani youth. She stressed the importance of teaching schoolchildren the knowledge and skills of the 21st century and supporting them to succeed. Mehriban Veliyeva said that the Olympiad was organized to further increase students' interest in natural sciences (physics, chemistry, biology), improve their theoretical and practical knowledge in these areas, create conditions for the development of practical and creative skills of students and identify talented young people. She thanked the BHOS management and staff for their support in holding the Olympiad.
Speaking at the ceremony, BHOS Rector Elmar Gasimov said that such Olympiads help students improve their knowledge and skills and increase their motivation to study. The rector said that the organization of the Olympiad, which is being held for the second time, will become a tradition. At the end of his speech, Elmar Gasimov wished the winners further success.
Then medals, diplomas and gifts were awarded to students who took first, second and third places in the Olympiad. Additionally, cups and diplomas were awarded to the teams of the Turkish Lyceum Türkiyə Dəyanət Vəqfi-Bakı and Secondary School No. 129, which won first place, the teams of the Republican Lyceum with a chemical and biological bias and Secondary School No.192, which took second place, the teams of the Republican Lyceum with a bias in physics, mathematics and informatics and "Zekalar" lyceum № 287 , which took third place.
The event continued with literary and artistic compositions performed by students.
It should be noted that 960 students from 320 general educational institutions took part in the first stage of the II Baku Science Olympiad. 24 teams made it to the final. Each team was represented by 3 students.\