SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbi 2023-cü il üçün fəlsəfə doktoru proqramı üzrə aşağıdakı ixtisaslara qəbul elan edir
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti
Bakı Ali Neft Məktəbi
2023-cü il üçün fəlsəfə doktoru proqramı üzrə aşağıdakı ixtisaslara qəbul elan edir:
Elm sahələri və ixtisaslar |
İxtisasın şifri |
Cəmi |
Dövlət sifarişli |
əyani |
qiyabi |
|||
Yer elmləri: |
25 |
Neft və qaz yataqlarının işlənməsi və istismarı |
2525.01 |
Texniki elmlər: |
33 |
Kimya texnologiyası və mühəndisliyi |
3303.01 |
- |
Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi (sahələr üzrə) |
3338.01 |
Qəbul qaydaları
- Fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya sənəd təqdim etmək istəyən şəxslər Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin portal.edu.az saytına daxil olmaqla “Ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrinə təhsilalan qeydiyyatı” xidmətini seçərək təlimatlara uyğun olaraq qeydiyyatdan keçməlidirlər.
- Doktoranturaya sənəd qəbulu may ayının 16-da 23.59-da bitəcək.
- Portaldan qeydiyyatdan keçməyən və imtahana buraxılış statusu almayanların adı xarici dil imtahanında iştirak üçün Dövlət İmtahan Mərkəzinə (bundan sonra - DİM) göndərilməyəcəkdir.
Qəbul şərtləri
- Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilmiş plan üzrə doktoranturaya ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən (magistr dissertasiyasını müdafiə edən), yaxud təhsili ona bərabər tutulan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları müsabiqə əsasında qəbul olunurlar.
- Doktoranturaya qəbul olmaq istəyən namizədlər xarici dildən (ingilis, alman və fransız dillərindən biri üzrə), fəlsəfədən (ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində) və ixtisas fənnindən qəbul imtahanları verirlər.
- Xarici dil üzrə imtahan DİM tərəfindən keçirilir. Xarici dil üzrə imtahanın məzmunu, vaxtı, imtahan nəticələrinin qiymətləndirilməsi qaydası və keçid balı DİM tərəfindən müəyyənləşdirilir. Xarici dil üzrə qüvvədə olan beynəlxalq dil sertifikatına (IELTS, TOEFL, TestDaF, DELF, DALF) malik olanlar xarici dil üzrə qəbul imtahanından azad olunurlar. Beynəlxalq dil sertifikatının imtahan nəticələrinin keçid balına ekvivalentliyi DİM tərəfindən müəyyənləşdirilir.
- Xarici dildən imtahanda iştirak etməyənlər fəlsəfə üzrə imtahana, fəlsəfə üzrə imtahanda iştirak etməyənlər isə ixtisas fənnindən imtahana buraxılmırlar.
- Xarici dil üzrə DİM tərəfindən iyun ayında keçiriləcək imtahanda keçid balını toplayan şəxslər sentyabr ayında keçiriləcək fəlsəfə fənnindən imtahana buraxılacaqlar.
- Fəlsəfə fənni üzrə imtahan Bakı Ali Neft Məktəbində keçirilir. İmtahanın nəticəsi “məqbul” və ya “qeyri-məqbul”la qiymətləndirilir.
Sənəd qəbulu
- Doktoranturaya qəbul olunanların sənədləri müsabiqə prosesinin yekunlaşdığı tarixdən etibarən bir həftə ərzində BANM-in Bibiheybət korpusunda (Bakı şəhəri, Səbail rayonu, Yeni Salyan yolu 3-cü km) 382-ci otaqda, həftənin I-V günləri saat 9.00–17.00-a kimi qəbul edilir.
- Aşağıdakı sənədlər təqdim edilir:
- Rektorun adına ərizə;
- Kadrların şəxsi-qeydiyyat vərəqi;
- Tərcümeyi-hal;
- 2 ədəd fotoşəkil (3x4 sm ölçüdə);
- İş yerindən xasiyyətnamə;
- İş stajı olanlar üçün əmək kitabçasından çıxarış;
- Çap olunmuş elmi işlərin siyahısı və ya seçilmiş ixtisas üzrə referat;
- Referat doktoranturaya sənəd təqdim etmiş şəxsin seçdiyi ixtisasa uyğun olmalı, müvafiq elmi problemlərin ətraflı təhlilini özündə cəmləşdirməli, tədqiqatçının elmi axtarışlarının nəticələrini əks etdirməlidir.
- Ali təhsil müəssisəsini bitirmək haqqında diplomun müvafiq qaydada təsdiq edilmiş surəti (xarici ölkələrdə təhsil almış Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları üçün təhsil haqqında sənədlərin tanınması barədə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən verilmiş şəhadətnamə);
- Şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti.
Əlavə məlumat almaq istəyən şəxslər BANM-in Tədris metodiki şöbəsinə (Bakı şəhəri, Səbail rayonu, Yeni Salyan yolu 3-cü km, 382-ci otaq, tel: 050 843-30-72) müraciət edə bilərlər.

The Baku Higher Oil School of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan announces admission to PhD programs in the following specialties for 2023
Science fields and specialties |
Specialty code |
Total |
State-ordered |
full time |
extramural |
|||
Earth sciences: |
25 |
Development and operation of oil and gas fields |
2525.01 |
Technical sciences: |
Chemical technology and engineering |
3303.01 |
- |
Systematic analysis, management and information processing (by fields) |
3338.01 |
Admission rules
- Candidates who are willing to submit documents for doctoral studies must enter the website of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan portal.edu.az, select the service "Student admission and registration of higher and secondary special education institutions" and register in accordance with the instructions.
- The deadline for submission of documents for doctoral studies is May 16, 23:59.
- The names of candidates who have not registered on the portal and have not received examination entry confirmation will not be sent to the State Examination Center (hereinafter - SEC) for their participation in the Foreign Language exam.
Admission terms:
- According to the plan approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, citizens of the Republic of Azerbaijan who have completed a master's degree in higher education (defended a master's thesis) or have an equivalent degree are eligible to be enrolled in the PhD program on a competitive basis.
- Candidate wishing to be enrolled in the PhD program must score a passing score on the Foreign Language exam (English, German or French), the Philosophy exam (in the scope of the curricula valid for the Master's degree in higher education), and the Specialty Subject exam.
- The Foreign Language exam is conducted by the SEC. The content of the Foreign Language exam, the time, the procedure for evaluating the exam results and the passing score are determined by the SEC. Holders of a valid international foreign language certificate (IELTS, TOEFL, TestDaF, DALF) are exempt from the Foreign Language exam. The equivalence of the exam results of international foreign language certificate to the passing score is determined by the SEC.
- Candidates who have not participated in the Foreign Language exam will not be allowed to take the Philosophy exam, and candidate who have not participated in the Philosophy exam will not be allowed to take the Specialty Subject exam.
- Candidates who score the passing score in the Foreign Language exam to be held by the SEC in June will be allowed to take the Philosophy Exam in September.
- The Philosophy exam will be held at Baku Higher Oil School. The result of the exam is evaluated as "satisfactory" or "unsatisfactory".
Acceptance of documents
Candidates who have been enrolled in the PhD program should submit the following documents to BHOS at the university campus (Baku city, Sabail district, Yeni Salyan Highway 3rd km, room 382) on weekdays from 9:00 a.m. to 5:00 p.m within a week from the date of the completion of the competition process:
Application (on behalf of BHOS Rector);
Personnel registration sheet;
Autobiography;
2 photos (3x4 cm);
Employment reference letter;
Extract from the workbook for those with work experience;
The list of published scientific articles or abstract on the chosen specialty;
The abstract should correspond to the chosen specialty, should contain a detailed analysis of relevant scientific problems, and should contain the results of the scientific research;
A copy of the diploma of higher education certified in the appropriate order (a certificate of recognition of education for the citizens of the Republic of Azerbaijan who received education abroad, issued by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan);
A copy of the identity document.
For more information, please contact the Educational and Methodological Department of BHOS (Baku city, Sabail district, Yeni Salyan road 3rd km, room 382, phone: 050 843-30-72).