Macarıstanın Azərbaycandakı səfiri SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində
Macarıstanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tamaş Yojef Torman SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub.
Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov öncə Bakı Ali Neft Məktəbinin kampusunu gəzən səfirə burada yaradılan modern tədris şəraiti və tədqiqat mühiti ilə bağlı ətraflı məlumat verib.
Sonra keçirilən görüşdə Elmar Qasımov iki ölkənin münasibətlərindən bəhs edərək Azərbaycan ilə Macarıstan arasındakı əlaqələrin dostluğa və qarşılıqlı hörmətə əsaslandığını vurğulayıb. Təhsil sahəsində əməkdaşlığın vacibliyinə toxunan rektor qeyd edib ki, Bakı Ali Neft Məktəbinin məzunları SOCAR-ın və ölkənin müxtəlif sənaye müəssisələrində, eyni zamanda transmilli şirkətlərdə çalışırlar. Bu il ölkə üzrə Prezident təqaüdünə layiq görülən 102 nəfərdən 31-i Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbəsidir.
Rektor Elmar Qasımov eyni zamanda səfirə Macarıstandakı universitetlərlə əməkdaşlığın yaradılmasında dəstək verməyi təklif edib. Vurğulayıb ki, BANM məzunlarının təhsillərinin növbəti pilləsini ən çox davam etdirdiyi ölkələrdən biri Macarıstandır.
Azərbaycanın Macarıstan üçün vacib tərəfdaş olduğunu vurğulayan Tamas Yojef Torman ölkəsindəki ali təhsil müəssisələri ilə Bakı Ali Neft Məktəbi arasında əlaqələrin qurulmasında maraqlı olduğunu söyləyib. Səfir bu istiqamətdə hər cür dəstək verəcəklərini bildirib. Macarıstanlı diplomat Bakı Ali Neft Məktəbində yaradılan şəraiti yüksək qiymətləndirib.

Ambassador of Hungary to Azerbaijan visits Baku Higher Oil School of SOCAR
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Hungary to Azerbaijan Tamas Yojef Torman has visited the Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS).
While touring the campus of Baku Higher Oil School, BHOS Rector Elmar Gasimov informed the guest in detail about the modern educational conditions and research environment created at the university.
At the subsequent meeting, Elmar Gasimov spoke about the relations between Azerbaijan and Hungary, emphasizing that these relations are based on friendship and mutual respect. Touching on the importance of cooperation in the field of education, the rector noted that graduates of Baku Higher Oil School work in various national and transnational industrial companies, including SOCAR’s enterprises. He stressed that 31 out of 102 young people who were awarded the Presidential Scholarship this year are students of Baku Higher Oil School. At the same time, Elmar Gasimov offered his support to the ambassador in establishing cooperation with universities in Hungary. The rector emphasized that Hungary is one of the countries where BHOS graduates continue their education.
Emphasizing that Azerbaijan is an important partner for Hungary, Tamas Yojef Torman expressed interest in establishing relations between Hungarian universities and Baku Higher Oil School. The ambassador said that they would provide every support in this regard. The Hungarian diplomat highly appreciated the conditions created at Baku Higher Oil School.