Rəqabət tələbənin uğur əldə etməsinə sövq edir
Ağayev İsmət Fabil oğlu 1998-ci ildə Quba rayonunun Çağacıq kəndində anadan olub. O, orta təhsilini bir neçə orta ümumtəhsil məktəbində alıb. Belə ki, İsmət Ağayev 2004-cü ildə Çağacıq kənd ibtidai məktəbinə, 2008-ci ildə Paşa-oba kənd orta məktəbinə daxil olub. O, təhsilini 2010-cu ildə Quba Özəl Türk Liseyində davam etdirib. İsmət Ağayev 2015-ci ildə Quba Texniki Təmayüllü Liseyinin Eksperimental Pilot Sinifləri məktəbini bitirib. O, 2013-cü ildə Respublika Fənn olimpiadasında “Riyaziyyat” fənni üzrə gümüş medal, həmin il Türkiyədə keçirilən 17-ci Azyaşlıların Balkan Riyaziyyat Olimpiadasında gümüş medal, 2014-cü ildə Qazaxıstanda keçirilən 10-cu Beynəlxalq Jautikov Olimpiadasında həvəsləndirici mükafat, Respublika fənn olimpiadasında “Riyaziyyat” fənni üzrə bürünc medal, Bolqarıstanda keçirilən 31-ci Balkan Riyaziyyat Olimpiadasında həvəsləndirici mükafat, Cənubi Afrika Respublikasında keçirilən 55-ci Beynəlxalq Riyaziyyat Olimpiadasında həvəsləndirici mükafat, 2015-ci ildə Respublika fənn olimpiadasında qızıl medal alaraq “Birincilər birincisi” adını qazanıb. O, həmin il Yunanıstanda keçirilən 32-ci Balkan Riyaziyyat Olimpiadasında bürünc medal alıb. İsmət Ağayev 2015-ci ildə Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının (TQDK) keçirdiyi qəbul imtahanında 695 bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasına daxil olub, Prezident təqaüdçüsüdür.
- İsmət, sınaq imtahanlarında nəticələrin necə olub? Qəbul imtahanında yüksək bal toplayacağına inanırdınmı?
- Sınaq imtahanlarının ikisində iştirak edib, uyğun olaraq 565 və 649 bal yığmışam. Üçüncü və dördüncü sınaq imtahanları keçirilən zaman respublika və beynəlxalq fənn olimpiadalarında olduğum üçün iştirak edə bilməmişəm. Özümə inamım tam idi. Əlbəttə, yaxınlarım da mənə inanır, məni ruhlandırırdılar.
- Niyə məhz BANM-i seçdin və bu seçimi etdikdə hansı məqsədləri qarşına qoydun?
- Mühəndisliyə həvəsim böyük olduğundan və bu Ali Məktəbin perspektivli ali təhsil ocağı olması mənim seçimimdə əsas faktor oldu. BANM dörd il bundan oncə fəaliyyətə başlamasına baxmayaraq, hər il reytinq cədvəlində ilk sıralarda yer alır. Bu göstərici də seçimimin səbəblərindən biridir.
- BANM-də ali təhsil almaq arzusunda olan abituriyentlərə məsləhətim odur ki, hədəfləri olsun və “Mən buna nail ola bilərəm” deməyi bacarsınlar. Buradakı təhsil öz obyektivliyi ilə seçilir. BANM-də yalnız yüksək bal toplayanlar təhsil aldığından rəqabət də güclüdür. Rəqabət də tələbənin uğur əldə etməsinə sövq edir.
- Özümü gələcəkdə peşəkar mühəndis kimi görürəm. Təbii ki, buna nail olmaq üçün nə lazımdırsa edəcəm. Arzum SOCAR-da mühəndis olmaqdır.
- Boş vaxtlarında nə ilə məşğul olursan? Hansı məşğuliyyətlərin və hobbin var?
- Boş vaxtlarımda televizora baxmağı, internetdən qeyri-adi məlumatları öyrənməyi xoşlayıram. Hobbim futbol oynamaqdır. Futbol mənim uşaqlıqdan sevdiyim və məşğul olduğum idman oyunudur. Daim dünya futbolu ilə bağlı nəticələri izləyirəm.
- Humanitar fənlərə və ədəbiyyata marağın varmı?
- Dəqiq elmləri sevsəm də, humanitar fənlərə də marağım var. Nəsr əsərlərinə nisbətən daha çox nəzm əsərləri diqqətimi cəlb edir.

Ismet Aghayev was born in 1998 in Chagajig village of Guba region. He studied at various schools, beginning with Chagajig village Primary School in 2004 and graduating from Guba Technical Lyceum where he studied in experimental pilot classes in 2015.
In 2013 Ismet won a silver medal at the National Math Contest and a silver medal at the 17th Junior Balkan Math Contest held in Turkey. In 2014 Ismet was awarded Encouragement Prize during the 10th International Jautikov Contest held in Kazakhstan and won the third place during the National Math Contest. The 31st Balkan Math Contest held in Bulgaria brought an Encouragement Prize to Ismet. He got the same prize during the 55th International Math Contest held in South Africa in 2014. Winning a gold medal during the national contest Ismet became the bearer of the title “Best of the Best”. The same year he won a bronze medal during the 32nd Balkan Math Contest that took place in Greece.
In 2015, gathering 695 points during the entrance exam conducted by the State Students’ Admission Commission (SSAC) Ismet was admitted to study in BHOS Process Automation Engineering Programme and was awarded the Presidential Scholarship.
- Ismet, what were your trial test results? Did you believe that you would be able to gather high points during the entrance exam?
- I attended two trial tests and consequently gathered 565 and 649 points. I did not attend the third and the fourth ones, as I joined some national and international contests. Of course, I had a full confidence in myself as my family and friends did, and this was very encouraging.
- Why did you choose BHOS and what guided you in making your choice?
- The main factors in my choice were my interest in engineering and the recognition of the higher school. Despite functioning only for four years, BHOS always takes lead positions in the national universities ranking table. This aspect also turned to be a reason of my choice.
- What would you advise to prospective students willing to study at BHOS? How do you assess quality of education here?
- They should set a goal being capable to follow “I can do it” motto. Availability of students with high points generates the atmosphere of competition at BHOS and competitiveness fosters striving for success amongst the students.
- Where do you see yourself in future?
- I see myself as a professional engineer. Certainly, I will do my best to achieve this. I would love to be a SOCAR engineer.
- What about your leisure? Do you have some hobbies?
- I like watching TV and surfing internet in search of information about interesting and extraordinary facts. I like playing football, as football has always been my favorite game since my childhood. I always follow international football competitions.
- Do you have any interest in humanitarian sciences, literature for instance?
- Even being fond of technical sciences, I do have interest in humanitarian ones. For me, poetry is more attractive than prose.