"İNPEX" şirkətinin "Waseda" universitetinin iştirakı ilə SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində keçirilən təlimləri başa çatıb
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) SOCAR və Yaponiyanın ən böyük neft-qaz hasilatı və emalı şirkəti olan "İNPEX" tərəfindən növbəti “Kompozit-termal lay simulyasiyası” adlı təlimləri başa çatıb. Təlimlər SOCAR və "İNPEX" şirkəti arasında uzunmüddətli əməkdaşlıq çərçivəsində reallaşıb.
Təlimin bağlanış mərasimində Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov BANM-in belə bir tədbirə evsahibliyi etməsindən məmnunluğunu bildirib. Rektor vurğulayıb ki, BANM-in gənc müəllimlərinin təlimlərdə iştirakı onların fəaliyyətlərinə öz müsbət təsirini göstərəcək.
SOCAR-ın Baş geoloqu Arzu Cavadova 2016-cı ildən “İNPEX” şirkəti ilə əməkdaşlıq edildiyini xatırladıb. O bildirib ki, sıx əməkdaşlıq nəticəsində indiyədək 60 tələbə və 32 əməkdaş təşkil edilən təlimlərdən faydalanıb. Yüksək səviyyəli evsahibliyinə görə BANM rəhbərliyinə təşəkkür edən Arzu Cavadova təlimlərin davamlılığının vacibliyini vurğulayıb.
"Waseda" universitetinin professoru Masanori Kurihara təlimçi olduğu seminarlarda mövzuların xüsusi seçildiyini və iştirakçılarla interaktiv formada təşkil olunduğunu qeyd edib. O seminarlarda müzakirə edilən mövzuların müasir dövr üçün aktuallığı ilə seçildiyini vurğulayıb.
Təlimlərə SOCAR-ın Baş ofisi, "Azneft" İstehsalat Birliyi və “Neftqazelmitədqiqatlayihə” İnstitutundan ümumilikdə 14 nəfər qatılıb. BANM- dən isə Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının 4 əməkdaşı bu təlimlərin iştirakçısı olub. 10 gün davam edən təlimlərdə "Waseda" universitetin 6 tələbəsi də iştirak edib. Sonda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub.

Trainings held at SOCAR's Baku Higher Oil School with the participation of INPEX and ‘Waseda’ University have ended
The next “Composite-thermal layer simulation” trainings held by SOCAR and Japan's largest oil and gas production and processing company "INPEX" at SOCAR's Baku Higher Oil School (BHOS) have ended. The training was organized within the framework of long-term cooperation between SOCAR and INPEX.
Speaking at the closing ceremony of the trainings, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov expressed his satisfaction with the fact that BHOS had hosted such an event. The rector emphasized that the participation of young BHOS teachers in the trainings will have a positive effect on their activities.
Chief Geologist of SOCAR Arzu Javadova said that the company have been cooperating with INPEX since 2016. She said that so far, 60 students and 32 employees have participated in trainings within the framework of this cooperation. Arzu Javadova thanked the BHOS leadership for hosting the trainings and emphasized the importance of continuing them.
Masanori Kurihara, a professor at “Waseda” University and a seminar trainer, said that topics for the seminars had been specially selected and the seminars were conducted in an interactive format. He noted that the topics selected for the seminars were relevant to modern times.
14 employees of the SOCAR’s Head Office, "Azneft" Production Union, the Oil and Gas Research and Design Institute, 4 employees of BHOS Petroleum Engineering Department and 6 students of “Waseda” University participated in the 10-day trainings.