Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri beynəlxalq müsabiqənin qalibi olublar❗️
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbələri “ClimateLaunchpad 2022” beynəlxalq müsabiqəsinin qalibi olublar. Avropa İttifaqı tərəfindən birgə maliyyələşdirilən “ClimateLaunchpad” müsabiqəsi dünyada 33 ölkənin iştirak etdiyi, yaşıl texnologiyalar sahəsində biznes ideyalarının kəşf olunduğu ən böyük müsabiqədir.
Müsabiqədə II yerin qalibi olan “GreenPack” komandasının üzvləri BANM-in Kimya mühəndisliyi ixtisasının 4-cü kurs tələbələri Fuad Tağıyev, Bənövşə Məmmədzadə və Rəsul Balamedovdur. Onların təqdim etdiyi layihənin əsas məqsədi qida tullantılarından bioəsaslı örtük hazırlamaqdır. Tələbələrin mentoru Kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri Amir Reza Vaxşuridir.
Müsabiqənin digər qalibi - 3-cü yerə layiq görülən “Atəşgah” komandasının üzvləri BANM-in Kimya mühəndisliyi ixtisasının 4-cü kurs tələbələri Fatimə Məmmədova, Faiq Əliyev və Fərid Əliyevdir. Bu komandanın təqdim etdiyi layihənin əsas məqsədi günəş panellərinin effektivliyini artırmaqdır. Tələbələrin mentoru Ali Məktəbin İnnovasiya və tədqiqatlar mərkəzinin əməkdaşı Elmar Əsgərzadədir.
Ənənəvi olaraq hər il keçirilən layihədə qalib gələn komandalar Avropa ölkələrinin də qatıldığı regional finalında iştirak ediblər.

Students of Baku Higher Oil School (BHOS) has won the "ClimateLaunchpad 2022" international competition.
The "ClimateLaunchpad" competition, co-financed by the European Union, is the world’s largest competition where business ideas are discovered in the field of green technologies, with the participation of 33 countries.
The members of the "GreenPack" team, which won the second place in the competition, are 4th-year students of the Chemical Engineering Department of BHOS: Fuad Taghiyev, Banovsha Mammadzade and Rasul Balamedov.
The main idea of the project presented by them is to make a bio-based coating from food waste.
The mentor of the students is Amir Reza Vakhshuri, the head of the Chemical Engineering Department.
Another winner of the competition is the "Ateshgah" team, which was awarded the 3rd place. The members of the team are 4th year students of the Chemical Engineering Department of BHOS: Fatima Mammadova, Faig Aliyev and Farid Aliyev.
The main goal of the project presented by this team is to increase the efficiency of solar panels.
The mentor of the students is Elmar Askarzadeh, an employee of the Innovation & Research Center of Baku Higher Oil School.
Traditionally, the teams that had gained victory in the annual project participated in the regional finals, which were also attended by European countries.