Bakı Ali Neft Məktəbinin əməkdaşları Ümumdünya Neft Şurasının VII Gənclər Forumuna qatılıblar
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının müəllimləri Vüsal Kərimov və Rəşad Nəzərəliyev Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçirilən Ümumdünya Neft Şurasının VII Gənclər Forumunda iştirak ediblər. Qazaxıstan-Britaniya Texniki Universitetində təşkil edilən forumda sənaye ekspertləri və gənc mütəxəssislər qlobal neft və qaz sənayesinin perspektivləri və gələcəyi mövzularını müzakirə ediblər. Konsfransda enerji keçidi, ən son tədqiqat metodları və karbon izinin azalması üçün həyata keçirilmiş planlardan danışılıb.
Qlobal müzakirə platformasında dünyanın 29 ölkəsindən 700-dən çox nümayəndə iştirak edib. 112 məruzəçinin çıxış etdiyi Forumda 20-dən çox tədbir baş tutub.
Konfransda BANM-in əməkdaşları elmi nəticələrini iştirakçılarla bölüşüb, dəyirmi masa müzakirələrində fəal iştirak ediblər. Dəyirmi masanın gündəliyi “Qlobal enerji təhlükəsizliyi:yeni reallığa gedən yol”, “Enerji keçidi üçün beynəlxalq səylər” və “Net-Zero: müasir texnologiyalar və təmiz enerji üçün həllər” mövzularında olub.
VII Gənclər Forumunun sonunda Forumun qətnaməsi – “Almatı Bəyannaməsi” qəbul edilib. Qətnamə neft-qaz sektorunun gələcəyini müzakirə etmək üçün təşkilata üzv olan bütün ölkələrin birgə səylərinə qoşulmaq məqsədini təsdiqləyir.
Ümumdünya Neft Şurasının VII Gənclər Forumu gənc mütəxəssislər və sənaye tədqiqatçıları üçün neft və qaz sənayesində təcrübə, geniş məlumat və qabaqcıl nailiyyətləri müzakirə etmək üçün geniş platformadır. Forumun auditoriyası 2000-ə yaxın ekspert, gənc mütəxəssis və magistrantlardan ibarətdir.

Employees of Baku Higher Oil School participate in VII Youth Forum of World Petroleum Council
Teachers of the Petroleum Engineering Department of Baku Higher Oil School (BHOS) Vusal Karimov and Rashad Nazaraliyev have participated in the VII Youth Forum of the World Petroleum Council held in Almaty, Kazakhstan.
Industry experts and young specialists discussed the future prospects of the global oil and gas industry at the forum organized at the Kazakh-British Technical University. The forum participants discussed the energy transition, the latest research methods and implemented plans on reducing the carbon footprint.
More than 700 representatives from 29 countries of the world participated in the global discussion platform. 112 speakers made presentations at the Forum, as part of which more than 20 events were held.
At the forum, BHOS employees shared their scientific achievements with the participants and took an active part in round table discussions. The agenda of the round table included such topics as "Global energy security: the path to a new reality", "International efforts for energy transition" and "Net-Zero: solutions for modern technologies and clean energy".
At the end of the VII Youth Forum, the Forum's Resolution – “Almaty Declaration” was adopted. The resolution confirms the intention to join the joint efforts of all member countries of the organization to discuss the future of the oil and gas sectors.
The VII Youth Forum of the World Petroleum Council is a platform for young professionals and industry researchers to discuss experience, extended information and cutting-edge achievements in the oil and gas industry. The audience of the Forum includes about 2,000 young professionals, students and graduate students.