Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının müdiri, professor Arif Məmməd-zadənin 70 illik yubileyidir
Bakı Ali Neft Məktəbinin Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının müdiri, professor Arif Məmməd-zadənin 70 yaşı tamam olur. Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov bu münasibətlə onu təbrik edib. Təbrikdə deyilir:
"Hörmətli Arif müəllim,
Sizi 70 illik yubileyiniz münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir və səmərəli fəaliyyətinizdə yeni-yeni uğurlar arzulayıram. Siz Azərbaycanın görkəmli ziyalılarından biri olaraq, ömrünüzün böyük bir hissəsini Azərbaycan elminin inkişafına sərf etmisiniz.
Bir daha sizi yubileyiniz münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, sizə uzun ömür, möhkəm can sağlığı, elmimizin inkişafı yolunda böyük nailiyyətlər arzulayıram."
Qeyd edək ki, Arif Məmməd-zadə 1962-1967-ci illərdə Azərbaycan Neft Kimya İnstitutunun (AzNKİ) Neft-Mexanika fakultəsini bitirmişdir. O,1969-1973-cü illərdə Azərbaycan Neft Kimya İnstitutunun (AzNKİ) Neft-Qaz fakultəsi üzrə dissertanturada təhsil almışdır. (Ph.D) 1973-1990-cı illərdə o, Azərbaycan Neft Kimya İnstitutunun (AzNKİ) Neft-Qaz fakultəsi üzrə doktoranturanı bitirmişdir. (D.Sc.)
Arif Məmməd-zadə 1970-1990-cı illərdə MDU, BETNeftİ, BETNGGİ,TatNEFT, BaşNEFT, Qərbi Sibir (Rusiya); KDU (Ukrayna), Notingem (İngiltərə), Heriot-Vatt Universitetində (Şotlandiya) çalışmışdır. O. əmək fəaliyyətinə 1968-ci ilin dekabrında Xüsusi konstruktor bürosunda mühəndis kimi başlamışdır. 1968-2013-cü illərdə ADNA-nın (indiki ADNSU) aspirantı, assistenti, dosenti, professoru və kafedra müdiri kimi fəaliyyət göstərmişdir. 2013-cü ilin may ayından Bakı Ali Neft Məktəbinin Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışır. Professor Arif Məmməd-zadə 122 elmi işin müəllifidir, onlardan 3 kitab, 2 dərs vəsaiti, 11 patentin sahibidir.

Professor Arif Mammadzade, Head of BHOS Petroleum Engineering Department has turned 70 years old. BHOS rector Elmar Gasimov congratulated Prof. Mammadzade on this occasion:
“Dear Mr. Mammadzade,
I sincerely congratulate you on the occasion of your 70 year anniversary and wish you every success. You, as a representative of outstanding Azerbaijani intellectuals, have dedicated a significant part of your life to the development of science in Azerbaijan.
Once again I would like to sincerely congratulate you on your anniversary, wishing your robust health, long life and great achievement in the field of development of science”.
It should be reminded that in 1962-1967 Arif Mammadzade studied at Azerbaijan Institute of Petroleum Chemistry (currently Azerbaijan State Oil and Industry University), Oil-Mechanical department. Between 1969-1973, he did his post-graduate studies at the Institute of Petroleum Chemistry and defended his PhD thesis. In 1973-1990 Professor Mammadzade completed his doctorate research at the same institute.
In 1970-1990 Arif Mammadzade worked for MSU, USRINeftI, USRNGGİ, TatNEFT, BaşNEFT, West Siberia (Russia), KSU (Ukraine), Notingem (England), Heriot-Watt (Scotland). His working activity started in 1968 at special constructor office as an engineer. In 1968-2013 Professor Mammadzade worked for Azerbaijan Institute of Petroleum Chemistry as a post-graduate student, assistant, associate professor, professor and head of department. Since May, 2013 Arif Mammadzade has been working as a head of BHOS petroleum engineering department. Professor Arif Mammadzade is the author of 122 scientific works, of them 3 ones are books, 2 – manuals. He is also the owner of 11 patents.