“Teknofest”in iki müsabiqəsində qalib olan BANM-in “Həkəri” komandası
Türkiyənin Samsun şəhərində keçirilən “Teknofest” Aerokosmik və Texnologiya festivalında Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) komandaları da iştirak edir. Komandalardan biri də may ayında ilk dəfə Bakıda keçirilən festivalda iki layihə ilə təmsil olunaraq hər iki müsabiqədə mükafat qazanan “Həkəri” komandasıdır. Burada komandanın 3 üzvü təmsil olunur.
Ali Məktəbin müəllimləri Elşən Mikayılovun mentor, İlkin Balazadənin məsləhətçi olduğu Kimya mühəndisliyi 3, Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisasının isə 2 tələbəsindən ibarət komanda “Aqrar texnologiyalar” və “Sosial yönümlü texnologiyalar” müsabiqələrində III yerə sahib olmuşdu.
Komandanın “Aqrar texnologiyalar” müsabiqəsinə təqdim etdiyi “Ağıllı suvarma sistemi” layihəsi torpaqda rütubət azaldıqda rütubətölçən sensorlar vasitəsilə yaradılan sistemə məlumat göndərməklə, hava şəraitindən asılı olaraq günəş və ya külək enerjisidən alınan enerji ilə çalışan nasosu işə salaraq suvarmanı həyata keçirməyi, beləliklə suya qənaət etməyi, fermerlərin işini asanlaşdırmağı və “Yaşıl enerji”dən istifadəni nəzərdə tutur.
Komandanın təqdim etdiyi digər layihə isə yaradılan onlayn platformada qeydiyyatdan keçməklə, məhsul göndərmək və aparmaq istəyən şəxslər arasında vasitəçi olmaqla 24 saat müddətində xaricə və ya xaricdən sənəd və ya dərman göndərilməsini nəzərdə tutur. Komanda təhlükəsizlik məsələsini də ən yüksək səviyyədə düşünüb.
Cavid İsayev - komandanın kapitanı. Bakı Ali Neft Məktəbinin Kimya mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsidir. Onun alternativ enerji mənbələri sahəsinə böyük marağı var. Cavid deyir ki, 4 aylıq hazırlıq prosesinin təxminən 2-3 həftəsini komanda ilə birlikdə su çatışmazlığı və enerji təhlükəsizliyi üçün həll yolu tapmağa və ideyalarını təkmilləşdirməyə sərf ediblər.
O bildirir ki, komanda olaraq ideyanı real prototip halına gətirmək üçün hansı mərhələlərdən keçməyi və necə işləmək lazım olduğunu öyrəniblər: “Komandada fərqli sahələrdən üzvlər olsa da, tapşırıqların çoxunu birlikdə edirdik və yarışmanın sonunda hər kəs artıq digər ixtisasa aid biliklər də əldə etmişdi. Bundan başqa, yarış müddətində parlaq fikirli, ideyalarla dolu yeni insanlar tanıdıq, hətta “Teknofest”də tanış olduğumuz bir komanda ilə layihələrimizi birləşdirib daha keyfiyyətli iş ortaya çıxarmağı planlaşdırırıq”.
Fərid Qəhrəmanov – Kimya mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsidir. Fərid bildirir ki, “Teknofest” onlara səbirli olmağı, komanda şəklində işləməyi, qarşıya çıxan problemləri həll etməyi öyrədib. O qeyd edir ki, qalib olmağın sevinci, yeni insanlarla tanışlıq da “Teknofest”in qatdığı faydalardandır.
Sona Mehdizadə -Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsidir. Layihənin texniki işlərini həyata keçirən Sona bildirir ki, “Teknofest” ona böyük təcrübə, komanda ilə işləmək, vaxtın idarə edilməsi kimi bacarıqlar qazandırıb: “Teknofest”dən sonra məqsəd qoydum ki, ölkəmiz üçün faydalı layihələr həyata keçirmək üçün daha böyük əzmlə çalışım”.
Leyla Osmanova - Kimya mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsidir. Layihənin araşdırma işlərini həyata keçirən Leyla bildirir ki, “Teknofest yeni insanlarla tanış olmaq imkanı yaradıb, kommunikasiya və sosial bacarıqlarını inkişaf etdirib. İlk dəfə bu miqyasda yarışda iştirak edən komanda üzvü qeyd edir ki, qazandıqları uğur onda çox çalışmağın, əzmin bəhrə verdiyinə inamı artırıb.
Ləman Həsənli - Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsidir. “Teknofest”ə qatılmağın maraqlı proses olduğunu qeyd edən komanda üzvü bildirir ki, təqdim etdikləri layihələr də insanlara fayda verəcək layihələrdir. O, həmçinin əlavə edir ki, festival özünü inkişaf etdirmək, komanda ilə işləmək, yeni insanlarla tanış olmaq baxımından ona fayda gətirib.

‘Hakari’ team of BHOS wins two competitions at Teknofest
The “Hakari” team of Baku Higher Oil School (BHOS) took third places in the "Agrarian technologies" and "Socially oriented technologies" competitions held as part of Turkey’s largest Aerospace and Technology Festival, which took place for the first time in Azerbaijan.
Elshan Mikayilov is a mentor of the “Hakari” team and Ilkin Balazade is a consultant of this team, which consists of 3 students of the Chemical Engineering Department and 2 students of the Process Automation Department.
The "Smart Irrigation System" project presented by the team to the "Agrarian Technologies" competition carries out irrigation when the humidity in the soil decreases by sending information to the system through moisture-measuring sensors and starting the pump powered by solar or wind energy. Thus, the system saves water and facilitates the work of farmers with the use of "Green energy". Another project presented by the team is a secure online platform through which documents or medicine can be sent abroad within 24 hours.
Javid Isayev is the captain of the “Hakari” team. He is a 4th year student of the Chemical Engineering Department of Baku Higher Oil School. He has a great interest in the field of alternative energy sources. Javid says that he spent about 2-3 weeks of the 4-month preparation process with the team to find solutions for water scarcity and energy security problems and to refine their ideas. “As a team, we learned what stages to go through and how to work to turn an idea into a real prototype. Although the team members had experiences in different fields, we did most of the tasks together, and by the end of the competition, everyone had acquired knowledge related to other specialties. In addition, during the competition, we met new people with bright minds, full of ideas, and we even plan to combine our projects with the project of the team that we met at Teknofest to bring out better quality work."
Farid Gahramanov is a fourth-year student of the Chemical Engineering Department. Farid says that Teknofest has taught them to be patient, to work as a team, and to solve problems. He notes that the joy of winning and meeting new people are among the benefits of Teknofest.
Sona Mehdizade is a 4th year student of the Process Automation Engineering Department. Sona, who carried out technical work for the project, says that Teknofest gave her great experience, including teamwork and time management skills. “After Teknofest, I set a goal to work harder to implement useful projects for our country."
Leyla Osmanova is a fourth-year student of the Chemical Engineering Department. Leyla, who carried out research work for the project, says that Teknofest created an opportunity to meet new people and develop communication and social skills. The team member who took part in the competition of such a scale for the first time notes that the success they gained has increased her belief that hard work and determination pays off.
Leman Hasanli is a 4th year student of the Process Automation Engineering Department. Noting that participation in Teknofest is an interesting process, the team member says that their projects will benefit people. “The festival has benefited me in terms of self-development, working with a team and meeting new people.”