Bakı Ali Neft Məktəbinin Səudiyyə Ərəbistanında təhsil alan məzunu: “BANM-də öyrəndiklərim sayəsində buradayam”❗️
Orxan Sayidov Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Kimya mühəndisliyi ixtisasının 2020-ci il məzunudur. O, 2015-ci ildə 665 balla arzusunda olduğu Ali Məktəbə qəbul olub. BANM məzunu hazırda Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərində, Kral Abdullah Elm və Texnologiya Universitetində (King Abdullah University of Science and Technology (KAUST) Kimya mühəndisliyi üzrə doktorantura pilləsində tam təqaüdlə təhsil alır.
Orxan bildirir ki, onu bu uğura aparan yol BANM-dəki tədris və təhsilin yüksək səviyyədə olması, tələbələrə özlərini hərtərəfli inkişaf etdirmək üçün yaradılan şərait olub: “BANM bizə həm bilik, həm həyatı öyrətdi. Kimya mühəndisliyi ixtisasını yüksək səviyyədə nəzəri cəhətdən öyrənməklə yanaşı, istehsalat təcrübələrində dərindən mənimsədik. Hazırda təhsil aldığım universitetə qəbul zamanı müsahibədə BANM-də bizə tədris olunan fənlərdən suallar verilmişdi. Eyni zamanda BANM-də olan sosial fəaliyyətim, qazandığım dünyagörüş hazırda içərisində olduğum beynəlxalq akademik mühitdə çox köməyimə çatır”.
Orxan Sayidov sosial fəaliyyətini Kral Abdullah Elm və Texnologiya Universitetində də davam etdirir. BANM məzunu olduğunu qürurla bildirən Orxan daim ölkəmizin təbliği istiqamətində təşkil edilən tədbirlərə qatılır, layihələr həyata keçirir və təqdimatlar edir.
Orxan deyir ki, Kral Abdullah Elm və Texnologiya Universitetində 4 azərbaycanlı tələbə təhsil alır, onlardan 2-si BANM məzunudur.
O, təhsil aldığı universitetdə BANM haqqında çox maraqlandıqlarını bildirir və BANM-lə KAUST arasında əməkdaşlığın yaranmasını arzulayır.

BHOS graduate studying in Saudi Arabia: ‘I am here thanks to what I learned at BHOS
Orkhan Sayidov is a 2020 graduate of Baku Higher Oil School (BHOS) majoring in Chemical Engineering. He entered BHOS, the university of his dream, in 2015 with 665 points. The BHOS graduate is currently pursuing a PhD degree in Chemical Engineering at the King Abdullah University of Science and Technology (KAUST) in Jeddah, Saudi Arabia, on a full scholarship.
Orkhan says that he has achieved this success thanks to the high quality of training at BHOS, the conditions created at this university for students to develop themselves comprehensively.
“BHOS taught us both specialized knowledge and social skills. We studied the Chemical Engineering specialty at a high level both theoretically and practically. During the admission interview to the university where I am currently studying, I was asked questions on the subjects taught at BHOS. At the same time, the social skills and the world view that I gained at Baku Higher Oil School have helped me a lot in the international academic environment.”
Orkhan Sayidov also actively participates in social activities held at the King Abdullah University of Science and Technology. Orkhan, who proudly says that he is a graduate of BHOS, constantly participates in events promoting our country, implements projects and makes presentations.
He says that four Azerbaijani students are currently studying at the King Abdullah University of Science and Technology and that two of them are BHOS graduates.
Orkhan also says that the university where he is studying shows interest in Baku Higher Oil Scholl and that he wishes to establish cooperation between BHOS and KAUST.