Bakı Ali Neft Məktəbinin 4 məzunu Dövlət Proqramının qalibi olub
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Kimya mühəndisliyi ixtisasının 2022-ci il bakalavr məzunları Jalə Məmmədova, Elvin Qaraşlı, Babək Rüstəmzadə və Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının məzunu Əli Əsgərov “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022-2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı”nın qalibi olublar.
Jalə Məmmədova və Elvin Qaraşlı Almaniyanın Frayburq Universitetində Davamlı sistem mühəndisliyi, Babək Rüstəmzadə Böyük Britaniyanın Mançester Universitetində Qabaqcıl kimya mühəndisliyi, Əli Əsgərov isə London Queen Mary Universitetində Data elmi ixtisasında dövlət hesabına magistratura təhsili alacaqlar.
Jalə Məmmədova BANM-in 2022-ci il məzun buraxılışı üzrə “İlin tələbəsi” seçilib. O, Ali Məktəbə 700 balla daxil olub və beş il ərzində Prezident təqaüdünü qoruyub. Jalə Almaniyanın 3, Böyük Britaniyanın 3 ali təhsil müəssisəsindən müsbət cavab almışdı.
Elvin Qaraşlı BANM-ə 675 balla qəbul olub. O, ABŞ, Almaniya, Böyük Britaniya, Polşa və İtaliyanın universitetlərindən müsbət cavab alıb. Elvin həmçinin ABŞ-ın Luiziana Dövlət Universitetinə təqaüdlə doktoranturaya qəbul olmuşdu.
Babək Rüstəmzadə BANM-ə 675 balla daxil olub. O, Böyük Britaniyanın 6, Hollandiya və Yeni Zelandiyanın 1 universitetindən müsbət cavab almışdı.
Əli Əsgərov BANM-ə 690 balla daxil olub. O, Böyük Britaniyanın 6 universiteti, İtaliya, Almaniya, Macarıstan, Çex Respublikası universitetləri və ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universiteti ilə ikili diplom proqramı daxil olmaqla, ümumilikdə 12 universitetdən müsbət cavab alıb.

The 2022 bachelor graduates of the Chemical Engineering Department of Baku Higher Oil School (BHOS) Jala Mammadova, Elvin Garashli and, Babek Rustamzade and the graduate of the Process Automation Engineering Department Ali Asgarov have won the State Program for the Education of Youth at Prestigious Universities of Foreign Countries for 2022-2026.
Jala Mammadova and Elvin Garashli will study Continuous Systems Engineering at the University of Freiburg in Germany, Babek Rustamzade will study Advanced Chemical Engineering at the University of Manchester in the UK, and Ali Askerov will study Data Science at the Queen Mary University of London. All the educational expenses of these graduates will be covered by the states where they will study.
Jala Mammadova was named “The Best Student of the Graduation Year” in 2022. She entered BHOS with 700 points and retained the Presidential Scholarship for five years. Jala received positive responses from three higher education institutions in Germany and three in the UK.
Elvin Garashli was admitted to BHOS with 675 points. He received positive responses from universities in the U.S., Germany, Great Britain, Poland, and Italy. Elvin was also awarded a PhD scholarship by the Louisiana State University in the U.S.
Babek Rustamzade entered BHOS with 675 points. He received positive responses from 6 universities in the UK, 1 in the Netherlands and 1 in New Zealand.
Ali Asgarov entered BHOS with 690 points. He received positive responses from 12 universities in the UK, Italy, Germany, Hungary, the Czech Republic, and the U.S.