Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri “Huawei” şirkətinin təşkil etdiyi beynəlxalq müsabiqənin qalibi oldular
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov “Huawei” şirkətinin təşkil etdiyi “Gələcəyin toxumları proqramı” (Seed For The Future) layihəsinin təntənəli bağlanış mərasimində iştirak edib. Tədbirdə Çinin Azərbaycandakı səfiri xanım Guo Min, “Huawei” şirkətinin Mərkəzi Asiya və Qafqaz regionu üzrə vitse-prezidenti Liu Tong və Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, ali təhsil müəssisələrinin rektorları və digər rəsmi şəxslər qatılıblar.
Layihəyə 130-dan çox ölkənin 500-ə yaxın universitetindən tələbələr qatılıb. Azərbaycandan olan 30 tələbənin 15-i isə BANM təmsilçiləri olub. Bunun çox sevindirici hal olduğunu vurğulayan rektor Elmar Qasımov bildirib ki, rəhbərlik etdiyi Ali Məktəb “Huawei” şirkəti ilə geniş əməkdaşlıq edir: “2019-cu ildə Çinin ən böyük transmilli şirkətlərindən olan “Huawei” şirkəti ilə BANM arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. “Huawei” şirkəti Ali Məktəbdə tədris laboratoriyasının qurulmasına dəstək olub. Hazırda müvafiq ixtisaslarda təhsil alan tələbələrimiz qazandıqları nəzəri bilikləri həmin laboratoriyada praktiki olaraq tətbiq etmək imkanına malikdirlər”.
Layihə çərçivəsində keçirilən “Tech4Good” müsabiqəsində iştirak edən Azərbaycan tələbələrindən ibarət 3 komandadan yalnız biri – BANM-in 4 tələbəsinin təmsil olunduğu “9G” komandası qalib gəlib. Komandada BANM-in İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasının tələbəsi Roman Tolstoşeyev, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının tələbələri Fidan Quliyeva, Sultanə Sultanova və Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının tələbəsi Rəhimə Abbasova təmsil olunurlar. Eyni zamanda Ali Məktəbin İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasının tələbələri Roman Tolstoşeyev və Hüseyn Qəmbərov “Huawei” “Seeds Of The Future Alumni” sertifikatına və akademik nəticələrə görə “Huawei” şirkətindən xüsusi hədiyyələrə layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, “Gələcəyin toxumları proqramı” yerli İKT bacarığını inkişaf etdirmək, biliyin ötürülməsi prosesini gücləndirmək, qabiliyyətli tələbələrin bacarıqlarını və həyat imkanlarını artırmaq məqsədi daşıyır.

Students of Baku Higher Oil School win international competition organized by Huawei
Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov participated in the ceremonial closing ceremony of the “Seed For The Future” project organized by Huawei.
The event was attended by Ambassador of China to Azerbaijan Ms. Guo Min, Huawei Vice President for the Central Asia and Caucasus Region Liu Tong, Advisor to the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Nijat Mammadli, rectors of higher education institutions and other officials.
Students from about 500 universities in more than 130 countries participated in the project.
Speaking at the ceremony, BHOS Rector Elmar Gasimov said that it is gratifying that out of 30 Azerbaijani students who participated in the project, 15 were BHOS students.
“Baku Higher Oil School has extensive cooperation with Huawei. In 2019, a Memorandum of Understanding was signed between Huawei, one of China's largest multinational companies, and BHOS. Huawei helped Baku Higher Oil School to set up a teaching laboratory for students. Thanks to this assistance, our students now have the opportunity to practically apply their theoretical knowledge in the laboratory."
Only one of the 3 Azerbaijani teams, the "9G" team, which included 4 BHOS students, won the “Tech4Good” competition held as part of the “Seed For The Future” project. The team consisted of the following students: Roman Tolstosheyev, a student of the Information Security Department; Fidan Guliyeva and Sultana Sultanova, students of the Process Automation Engineering Department; Rahima Abbasova, a student of the Petroleum Engineering Department.
Roman Tolstosheyev and Huseyn Gambarov, students of the Information Security Department, were awarded the ‘Huawei’ ‘Seeds Of The Future Alumni’ certificate and special gifts from Huawei for their excellent academic performance.
The “Seeds for the Future” programme aims to develop skilled, local information and communication technologies (ICT) talents and bridge communication between countries and cultures while encouraging participation in the digital community.