BANM-in ixtisas ikincisi və yeni əməkdaşı: “Karyerama başlamaq üçün burada çox yaxşı mühit var”
Aytac Abdullayeva Bakı Ali Neft Məktəbinin Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasından 94,77 ortalama ilə ixtisas ikincisi olaraq fərqlənmə diplomu ilə məzun olub. O, 2017-ci ildə 690 balla BANM-ə daxil olub. Aytac BANM-in Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi kafedrasında baş laborant olaraq çalışmağa başlayıb. BANM-in uğurlu məzunu və gələcək əməkdaşını daha yaxından tanıyaq.
- Aytac, BANM-in aktiv tələbələrindən biri olmusunuz. Bu illər ərzində sosial fəaliyyətiniz, uğurlarınız barədə məlumat verməyinizi xahiş edirik.
- 2021-ci ildə Azərbaycan Beynəlxalq Bankının İnnovasiyalar Mərkəzinin “Machine Learning” proqramına bp şirkəti tərəfindən təqaüd qazanaraq daxil olmuşam və fərqlənmə ilə bitirmişəm. Keçirilən hər bir layihədə təcrübə qazanmaq məqsədi ilə iştirak etmişəm və etməkdə davam edirəm. Azərbaycan Beynəlxalq Bankının İnnovasiyalar Mərkəzinin tələbə və məzunlarından ibarət “Bank məhsullarının optimallaşdırılması” mövzusunda təşkil edilən yarışın “Public Leaderboard” bölməsində 1-ci yerə layiq görülmüşəm.
Bu Mərkəzin “Geyim məhsul rəylərinin təhlili” mövzusununda təşkil etdiyi yarışda “Machine Learning” və “Deep Learning” üsullarını istifadə edərək qurduğum model ilə də 1-ci yerin mükafatını qazanmışam. "Kreditin Defolt Ehtimalının Qiymətləndirməsi" mövzusunda yarışda “Machine Learning” modeli quraraq 2-ci yerə layiq görülmüşəm.
Bunlardan əlavə olaraq, Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların 2-ci Beynəlxalq Elmi Konfransında “Dronlar vasitəsilə səthlərdəki çatların avtomatik aşkarlanması” layihəsi ilə 2-ci yeri qazanmışam. Həmçinin, bu il keçirilmiş Konfransda “Kredit kart saxtakarlıqlarının müxtəlif Maşın və Dərin Öyrətmə üsulları ilə daha dəqiq təyin edilərək aşkarlanması” layihəsi ilə 2-ci yerə layiq görülmüşəm.
- BANM sizə nə qazandırıb?
- Bakı Ali Neft Məktəbi mənə proseslərin avtomatlaşdırılması sahəsində bir mühəndis kimi düşünmək bacarığı qazandırıb. Təhsil aldığım 5 il ərzində mənə yüksək təhsildən əlavə, sosial cəhətdən də özümü inkişaf etdirməyimə kömək olub. Universitetdə keçirilən müxtəlif təlimlərdə iştirak etdiyim zaman marağım olan sahəni dəqiqləşdirmək və konfranslarda iştirak edərək daha geniş düşünmək bacarığı əldə etməyimə şərait yaradıb. Ölkəmizdə keçirilən 2-ci Robot Olimpiyadasında da universitetimizi təmsil etmə şansı əldə etmişəm. Bakı Ali Neft Məktəbində qazandığım təcrübə mənə yüksək reytinqə malik olan universistetlərdən olan Kaliforniya Universiteti, Miçiqan Universiteti, Corciya Texnologiya İnstitutu, Barselona Avtonom Universiteti, Yeni Cənubi Uels Universiteti, Lozanna Federal Politexnik Məktəbi və digər məşhur ali təhsil ocaqlarından ixtisasım üzrə müxtəlif sertifikatlar qazanmaq imkanı verib.
- BANM-də çalışmağı hansı göstəricilərə görə seçmisiniz?
- Bakı Ali Neft Məktəbində akademik mühit kimi iş mühitinin də yaxşı olacağına əminəm. Tələbə olduğum universitetdə müəllim kimi çalışmaq mənim üçün fəxrdir. Sənayedə çalışmaq üçün də iş təklifi almışdım, ancaq Bakı Ali Neft Məktəbinin karyerama başlamaq üçün çox yaxşı bir mühit olduğunu düşünərək burada çalışmaq təklifini qəbul etdim.

The second best student and new employee of BHOS: ‘There is a very good environment here to start my career’
Aytaj Abdullayeva was the second best student of the Process Automation Engineering Department of Baku Higher Oil School (BHOS). She graduated from BHOS with honors with an average score of 94.77. Aytaj entered BHOS in 2017 with 690 points. She has started working as a senior laboratory technician at the Process Automation Engineering Department of BHOS.
Below is an interview with the successful BHOS graduate and employee.
- Aytaj, you were one of the active students of BHOS. What can you tell us about the social activities in which you took part and the successes that you achieved during your student years?
- In 2021, I entered the "Machine Learning" program of the Innovation Center of the International Bank of Azerbaijan with a scholarship from BP and graduated from it with honors. I have participated in all projects implemented at the Innovation Center in order to gain experience, and I continue to do so. I was awarded the 1st place in the “Public Leaderboard” section of the “Optimization of Bank Products” competition organized by students and graduates of the Innovation Center of the International Bank of Azerbaijan. The model that I built using “Machine Learning” and “Deep Learning” methods won the 1st place in the competition organized by the center on the topic “Analysis of clothing product reviews”. The “Machine Learning” model that I developed took the 2nd place in the “Estimation of Credit Default Probability” competition. At the 2nd International Scientific Conference of Students and Young Researchers dedicated to the 98th anniversary of the birth of the national leader Heydar Aliyev, I won the 2nd place with the project "Automatic detection of cracks on surfaces using drones". Also, at this year's conference, I was awarded 2nd place for the project “More accurate detection of credit card frauds using various Machine and Deep Learning techniques”.
- What has BHOS brought you?
- Baku Higher Oil School gave me the ability to think like a process automation engineer. During the 5 years of my studies, I enquired solid professional knowledge and skills. BHOS also helped me develop my social skills. Participation in various trainings held at the university helped me specify my field of interest and taught me to think more broadly. I had the chance to represent our university at the 2nd Robot Olympiad held in our country. The experience that I gained at Baku Higher Oil School gave me the opportunity to earn various specialty certificates from highly rated universities such as the University of California, the University of Michigan, the Georgia Institute of Technology, the Autonomous University of Barcelona, the University of New South Wales, the Federal Polytechnic School of Lausanne and other famous higher education institutions.
- Why did you choose to work at BHOS?
- I am sure that the work environment at Baku Higher Oil School will be as good as the academic environment. I am proud to work as a teacher at the university where I was a student. I also received a job offer from an industrial company, but I chose to work at Baku Higher Oil School because I thought that there was a very good environment here to start my career.