Bakı Elm Olimpiadasının qalibləri mükafatlandırılıb
Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsi (BŞTİ) və Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) təşkilatçılığı ilə paytaxtın ümumi təhsil müəssisələrinin şagirdləri arasında keçirilən Bakı Elm Olimpiadası qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Mərasimdə təhsil nazirinin müavini Muxtar Məmmədov, BŞTİ-nin müdiri Mehriban Vəliyeva, BANM-ın rektoru Elmar Qasımov, təhsil nazirinin müşavirləri Elnur Nəsibov və Rüstəm Ağayev, Təhsil Nazirliyi yanında İctimai Şuranın sədri Günel Səfərova, millət vəkilləri, universitet rektorları, Təhsil Nazirliyi və BŞTİ-nin müvafiq struktur bölmə rəhbərləri, məktəb direktorları, qalib adını qazanan məktəblərin komandaları və KİV təmsilçiləri iştirak ediblər.
Dövlət Himninin səsləndirilməsindən sonra tədbir iştirakçıları Bakı Elm Olimpiadasına həsr olunan videoçarxı izləyiblər.
Mərasimdə çıxış edən təhsil nazirinin müavini Muxtar Məmmədov bildirib ki, intellektual, elmi bilik və bacarıqlara sahib, geniş dünyagörüşlü, vətənpərvər ruhlu yeni nəsil yetişdirmək, olimpiada hərəkatını genişləndirmək Azərbaycan təhsilinin qarşıya qoyduğu ən vacib prioritetlərdəndir. Təhsil Nazirliyinin bu istiqamətdə ciddi addımlar atdığını qeyd edən nazir müavini olimpiada, müsabiqələrin keçirilməsinin şagirdlərin bilik və bacarıqlarının inkişafına, onların təlimə motivasiyasının yüksəldilməsinə, həmçinin şagirdlərdə özlərinə inam hissinin artırılmasına yardımçı olduğunu söyləyib.
BŞTİ-nin müdiri Mehriban Vəliyeva Bakı Elm Olimpiadası haqqında danışarkən bildirib ki, məqsəd şagirdlərin təbiət elmlərinə olan marağını daha da artırmaq, bu sahədə XXI əsr təməl bacarıqlarını təkmilləşdirmək, nəzəri biliklərin təcrübədə tətbiqinə və komandada işləmək vərdişlərinin inkişaf etdirilməsinə şərait yaratmaqdır. Bakı Elm Olimpiadasında əsas meyarın bacarıqların ölçülməsindən ibarət olduğunu söyləyən İdarə müdiri olimpiadanın, həmçinin şagirdlərin kommunikasiya qurmaq, yaradıcı düşüncəyə yönəlmək, praktik və yaradıcılıq imkanlarının üzə çıxarılmasına yol açdığını bildirib.
M.Vəliyeva məktəblilərə elmi-tədqiqat laboratoriyalarında nəzəri biliklərin praktik tətbiqi sahəsində özlərini sınamaq imkanı yaratdığına görə BANM rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.
BANM-ın rektoru Elmar Qasımov Bakı Elm Olimpiadasında uğur qazanan məktəbliləri təbrik edib. Rektor belə olimpiadaların yaradıcılıq və elmi-tədqiqat işlərinə maraq göstərən, bu sahədə potensial imkanları ilə fərqlənən istedadlı uşaq və gənclərin aşkara çıxarılmasına, şagirdlərdə tədqiqatçılıq qabiliyyətinin formalaşmasına müsbət təsir göstərdiyini bildirib: “ Yüksək bilikli şagirdlər bizə yüksək ixtisaslı kadrlar yetişdirməyə imkan verir. BANM yarandığı bir gündən ən yüksək bal toplayan abituriyentlər bizim Ali Məktəbi seçir. Bunun nəticəsidir ki, tələbələrimiz beynəlxalq və ölkə miqyaslı olimpiadalar, yarışlar və festivallarda yüksək yerlər tururlar, transmilli şirkətlərdə çalışırlar, dünyanın ən nüfuzlu ali məktəblərində təhsillərini davam etdirirlər. Ötən il 102 prezident təqaüdçüsündən 33-nün, yəni 3/1-nin BANM-in tələbəsi olması bizim uğurlarımızın daha bir göstəricisidir. Ən son uğurlarımızdan biri də tələbələrimizin “Teknofest” Festivalında 8 medala layiq görülməsidir. Türk dünyasınınb iki lideri – cənab Prezident İlham Əliyev və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan və Nobel mükafatçısı Aziz Sancardan mükafat almaq, onlarla eyni səhnədə olmaq tələbələrimizin simasında bizim üçün qürurdur”.
Daha sonra Olimpiadanın qızıl, gümüş və bürünc mükafatçılarına medallar təqdim olunub, həvəsləndirici yerlərə layiq görülən məktəblilər, eyni zamanda təşkilat komitəsinin üzvləri diplom və hədiyyələrlə təltif ediliblər.
Tədbirdə şagirdlərin Bakı Elm Olimpiadasında iştirakına dair hazırladıqları kompozisiyalar təqdim olunub.
Daha sonra “Teknofest” Festivalının qalibi BANM-in “Atəşgah” komandasının üzvü Kimya mühəndisliyi ixtisasının 3-cü kurs tələbəsi Faiq Əliyev çıxış edərək uğur hekayələrini şagirdlərlə bölüşüb.

Winners of Baku Science Olympiad awarded
The ceremony of awarding the winners of Baku Science Olympiad, organized by the Baku City Education Department and Baku Higher Oil School (BHOS) for students of general educational institutions in Baku, has been held.
The event was attended by Deputy Minister of Education Mukhtar Mammadov, Head of Baku City Education Department Mehriban Veliyeva, Advisors to the Minister of Education Elnur Nasibov and Rustam Agayev, BHOS Rector Elmar Gasimov, Chairwoman of the Public Council under the Ministry of Education Gunel Safarova, MPs, university  rectors, heads of relevant structural subdivisions of the Ministry of Education and the Baku City Education Department, school directors, winning school teams and media representatives.
The ceremony began with the performance of the National Anthem. Then the participants of the event watched a video dedicated to the Baku Science Olympiad.
Speaking at the ceremony, Deputy Minister of Education Mukhtar Mammadov said that one of the most important priorities of Azerbaijani education is the nurturing of a new generation of young people with intellectual, scientific knowledge and skills, a broad outlook and a patriotic spirit, as well as the expansion of the Olympic movement. Noting that the Ministry of Education has taken serious steps in this direction, the Deputy Minister said that olympiads and competitions contribute to the development of knowledge and skills of schoolchildren, increase their motivation for learning and strengthen their self-confidence.
Speaking about the Baku Science Olympiad, Head of the Baku City Education Department Mehriban Veliyeva noted that its goal is to increase school students’ interest in natural sciences, improve the basic 21st century skills in this area, create conditions for applying theoretical knowledge and teamwork skills in practice. She noted that the Baku Science Olympiad, held to assess the skills and abilities of participants, provides school students with the opportunity to communicate with each other, concentrate on creative thinking, and reveal their practical and creative abilities. Mehriban Veliyeva thanked the BHOS leadership for providing school students with the opportunity to test themselves in the field of practical application of theoretical knowledge in research laboratories.
BHOS Rector Elmar Gasimov congratulated the students who achieved success at the Baku Science Olympiad. The rector emphasized that such olympiads contribute to the identification of talented school students interested in creative and research work and the formation of research abilities in them. “We train highly qualified specialists from among young people with strong knowledge. Since the founding of BHOS, applicants with the highest scores have been choosing our university. Our students take high places at international and national olympiads, competitions and festivals, work in transnational companies, continue their education at the most prestigious universities in the world. Another indicator of our success is the fact that last year 33 out of 102 Presidential Scholars, ie. 1/3 were BHOS students. Our students were awarded 8 medals at Teknofest.
We are proud that our students received awards from two leaders of the Turkic world - President Ilham Aliyev and President of Turkey Recep Tayyip Erdogan - and Nobel Prize Laureate Aziz Sanjar, standing side by side with them on the same stage”.
Then medals were awarded to gold, silver and bronze medalists of the Olympiad. The students who were awarded incentive places and the members of the organizing committee were awarded diplomas and prizes.
The event presented compositions prepared by school students for the Baku Science Olympiad.
Then the winner of the Teknofest festival Faig Aliyev, a third-year student of the Chemical Engineering Department, a member of the Ateshgah team of BHOS, shared his success stories with the school students.
The ceremony concluded with the demonstration of the composition "Hymn of Youth" performed by schoolchildren.