UGRAD proqramına qatılan BANM tələbəsi: “Burada aldığım təhsil ABŞ-də çox köməyim oldu”
Aytən Sədirova Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsidir. O, 2018-ci ildə BANM-ə 690 balla daxil olub. Bir çox layihələrdə fəal iştirak edən Aytən həm də NASA-nın keçirdiyi “Human Exploration Rover Challenge” müsabiqəsində Azərbaycan tarixində ilk dəfə olaraq qatılan BANM komandasında təmsil olunub.
O, ABŞ Dövlət Departamenti tərəfindən maliyyələşdirilən UGRAD mübadilə proqramının qalibi olub və bu ilin yaz semestrində 4 ay ərzində ABŞ-nin mühəndislik və araşdırma üzrə ən yaxşı universitetlərindən biri olan Maine Universitetində təhsil alıb. Aytən deyir ki, Bakı Ali Neft Məktəbində aldığı təhsil bu proqrama seçilməyində böyük rol oynayıb: “BANM-də təhsil böyük üstünlüklərdən biridir. Burada ortalama qiymətim, ingilis dili səviyyəm, müxtəlif layihələrdə iştirak etməyim proqrama seçilməyimdə rol oynadı”.
Aytən bildirir ki, Bakı Ali Neft Məktəbində aldığı biliklər ABŞ-də ona çox kömək olub: “ABŞ-də təhsil aldığım müddətdə ixtisasımla bağlı nəzəri cəhətdən heç bir çətinlik çəkmədim. Hətta Bakı Ali Neft Məktəbində nəzəri baxımdan daha dərin biliklər öyrədilir. Orada daha çox laboratoriyalara vaxt ayılır”.

BHOS student who joined the UGRAD program: ‘The education I received here helped me a lot in the United States’
Aytan Sadirova is a fourth-year student of the Process Automation Engineering Department of Baku Higher Oil School (BHOS). She entered BHOS in 2018 with a 690 score.
Aytan, who has actively participated in many projects, was a member of the BHOS team, an Azerbaijani team that took part in the NASA Human Exploration Rover Challenge for the first time in the history of Azerbaijan. She was a winner of the U.S. State Department-sponsored UGRAD exchange program and studied at the University of Maine, one of the best engineering and research universities in the United States, for four months during this year’s spring semester.
Aytan says that her education at Baku Higher Oil School played a big role in her selection for the program.
“Education at BHOS is one of the great advantages. My average grade, English language level, participation in various projects played a role in my selection for the program. The knowledge I gained at Baku Higher Oil School helped me a lot in the United States. While studying in the United States, I did not have any theoretical difficulties concerning my specialty. I can even say that I gained deeper theoretical knowledge studying at Baku Higher Oil School. At the U.S. university, students do mainly lab work”.