Qazax-Britaniya Texniki Universitetinin rektoru: “Bakı Ali Neft Məktəbinin çox uğurlu nəticələri var”
Qazax-Britaniya Texniki Universiteti (KBTU) Qazaxıstanın mühəndislik, texnologiya və biznes sahəsində ixtisaslaşmış ən böyük beynəlxalq səviyyəli ali məktəblərindən biridir.  Universitetin rektoru, professor Maratbek Qabdullin Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) rektor Elmar Qasımovla görüşdən sonra təəssüratlarını bölüşüb:
- Hörmətli rektor, Bakıya səfəriniz çərçivəsində Bakı Ali Neft Məktəbində oldunuz. BANM haqqında təəssüratlarınız necədir?
- Bakı Ali Neft Məktəbi barədə ilk dəfə 3 il bundan əvvəl məlumat almışdım. Həmin vaxt Pekində bir konfransda BANM-in rektoru Elmar Qasımovla görüşmüşdük. Rektor bizə Ali Məktəbiniz, onun kampusu, tədris proqramı haqqında məlumat vermişdi. Sizin universitetin tədris proqramı Böyük Britaniyanın Herriot-Vatt Universiteti ilə birgə həyata keçirilib. Bu, müasir proqramdır. Mən akademik mübadilə ilə sizin universitetdən gələn tələbələrlə də görüşmüşdüm. Bakı Ali Neft Məktəbi sənaye ilə əlaqəli şəkildə fəaliyyət göstərir.
Bakı Ali Neft Məktəbi yeni və müasir ali təhsil ocağıdır. Bura gənc ali məktəbdir, cəmi 10 ildir fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq çox uğurlu nəticələri var.
Ali Məktəbin kampusunu gəzərkən burada gördüyüm laboratoriyalar təkcə tədris proqramlarının deyil, həm də gələcəkdə tədqiqatların inkişafı üçün əhəmiyyətlidir. Müasir dövrdə neft-qaz sənayesinin yeni, müasir baxışa malik mütəxəssislərə tələbatı var.Sizin Ali Məktəb sənayenin ehtiyacı olan bacarıqlara malik ingilisdilli yüksəksəviyyəli mütəxəssislər yetişdirir. Bu da neft-qaz sənayesinin inkişafı üçün çox faydalıdır.
- Qazax-Britaniya Texniki Universiteti ilə Bakı Ali Neft Məktəbi arasında gələcək əməkdaşlıq imkanlarını necə qiymətləndirirsiniz?
Artıq bizim ikitərəfli əməkdaşlığımız mövcuddur. Hazırda bizim universitetin 11 tələbəsi mübadilə proqramı çərçivəsində sizin Ali Məktəbdə təhsil alır. Bundan əvvəl də bizim Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının bir neçə tələbəsi mübadilə proqramında iştirak edib. Düşünürəm ki, bu əməkdaşlığımızın ilkin mərhələsidir. Gələcəkdə bu əməkdaşlığı inkişaf etdirəcəyik. Biz sizin Ali Məktəbin tələbələrini də Qazax-Britaniya Texniki Universitetində gözləyirik. Biz, həmçinin neft-qaz sənayesi sahəsində birgə araşdırma materialları hazırlaya bilərik. Bizim müəyyən imkanlarımız, neft-qaz sənayesində müxtəlif proseslərin simulyasiyanı həyata keçirən müasir laboratoriya proqramlarımız da var.
- Qeyd etdiyiniz sahələrdən başqa, iki ali məktəb arasında hansı əməkdaşlıq  perspektivləri var?
- Biz gələcəkdə təkcə tələbələrin deyil, həm də müəllimlərin mübadiləsini həyata keçirə bilərik. Həm sizin, həm də bizim universitetin müəllimlərinin mübadiləsinin aparılması da böyük fayda verə bilər. Bundan əlavə, təkcə bakalavr deyil, həm də magistratura proqramları sahəsində də əməkdaşlıq edə bilərik. Bəzi tədqiqatların aparılması da mümkün əməkdaşlıq perspektivlərindəndir.
- Yeri gəlmişkən, bu sizin Azərbaycana ilk səfərinizdir. Bakı haqqında təəssüratlarınızı öyrənmək istəyərdik.
-Bəli, bu mənim Bakıya ilk gəlişimdir. Şəhəri, burada yaşayan insanları çox bəyəndim. Bakı çox gözəl və inkişaf etmiş şəhərdir. İçərişəhərdə çox maraqlı bir restoranda oldum. Həm də şəhərin bu qədim hissəsini görmək imkanım oldu. Burada qədim və müasirliyin ahənginin şahidi olursan. Bu çox gözəldir.

Kazakh-British Technical University (KBTU) is one of the largest international universities in Kazakhstan, specializing in engineering, technology and business. Rector of KBTU, Professor Maratbek Gabdullin shared his impressions with us after meeting with Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov:
- Dear Rector, as part of your visit to Baku, you visited Baku Higher Oil School. What are your impressions of BHOS?
- I first learned about Baku Higher Oil School 3 years ago. At that time, we met with BHOS Rector Elmar Gasimov at a conference in Beijing. The rector gave us information about your university, its campus, and the education program. The education program of your university is implemented jointly with the Herriot Watt University of Great Britain. It is a modern program. I also met with students from your university through academic exchanges. Baku Higher Oil School operates in connection with industry. Your university is a new and modern higher education institution. Despite operating for only 10 years, BHOS has achieved very successful results. While touring the university campus yesterday, I saw laboratories that are important not only for the development of curricula, but also for the development of research. Today, the oil and gas industry needs new, modern specialists. According to my observations, your university trains highly qualified English-speaking professionals who have the skills needed for the industry. Such specialists can contribute greatly to the development of the oil and gas industry.
- How do you assess the opportunities for future cooperation between the Kazakh-British Technical University and Baku Higher Oil School?
- There already exists bilateral cooperation between the two universities. Currently, 11 students of our university are studying at BHOS within the exchange program. Before that, several KBTU students majoring in Oil and Gas Engineering also participated in the exchange program. I think this is the first stage of our cooperation. We will develop this cooperation in the future. We also hope that BHOS students will study at the Kazakh-British University as well. We can also develop joint research materials for the oil and gas industry. We also have certain capabilities, including modern laboratories and programs, for simulating various oil and gas industry-related processes.
- Apart from the areas you mentioned, what are the prospects for cooperation between the two universities?
- In the future, we can exchange not only students but also teachers. The exchange of teachers between both universities can be of great benefit. Moreover, we can cooperate not only in the field of bachelor's programs, but also in the field of master's programs. Research can also be a field of our future cooperation.
- This is your first visit to Azerbaijan. We would like to know your impressions about Baku.
- Yes, this is my first visit to Baku. I really liked the city and the people who live here. Baku is a very beautiful and developed city. I visited a very interesting restaurant in Icheri Sheher. I also had the opportunity to see this ancient part of the city. Here you witness the harmony of ancient and modern Baku. This is very nice.