Bakı Ali Neft Məktəbinin nümayəndələri ECAR Erasmus+ layihəsi çərçivəsində Fransada səfərdə olublar
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Tədris və elmi işlər üzrə prorektoru Zəfər Qurbanov və Keyfiyyətin təminatı şöbəsinin böyük metodisti Bağçagül İmanova Parisdə Bakı Biznes Universitetinin koordinatoru olduğu və Avropa Komissiyasının maliyyələşdirdiyi ECAR Erasmus+ layihəsi çərçivəsində görüşlərdə və təlimlərdə iştirak ediblər.
Səfərin məqsədi Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması üçün Avropa Rektorlar Konfrasının təcrübələrinin öyrənilməsi olub. Səfərə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Bakı Biznes Universitetinin rektoru və digər tərəfdaş universitetlərin prorektor və rəhbər heyətindən ibarət 30 nəfərlik nümayəndə qatılıb.
Fransa Rektorlar Konfransı (CPU) və Fransa Beynəlxalq Təhsil Mərkəzinin (FEİ) təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən səfərdə Fransa təhsil sistemi və Fransa Rektorlar Konfransının ali təhsildə rolu, təşkilati strukturu, maliyyələşmə mexanizmi, üzvlük qaydaları, strateji məqsədləri, beynəlxalq əlaqələri və CPU-nun digər maraqlı tərəfdaşlarla əməkdaşlığı haqqında məlumat verilib. Sonda CPU-nun universitetlərlə qarşılıqlı əməkdaşlığının öyrənilməsi məqsədilə Sorbon Universiteti ilə tanışlıq olub.
Azərbaycan universitetlərindən gedən heyət Azərbaycanın görkəmli siyasi və dövlət xadimi, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin banilərindən biri və Parlamentinin sədri Əlimərdan bəy Topçubaşov və mütəfəkkir, yazıçı Ceyhun Hacıbəylinin məzarını da ziyarət edib, Azərbaycan-Fransa Mədəniyyət evində təşkil edilən tədbirdə iştirak ediblər.
ECAR layihəsi çərçivəsində həyata keçirilən ilk təlimdən sonra Rektorlar Konfransının yaradılması üçün birgə tərəfdaşlardan olan İsveç, Polşa və Belçikada da təlimlərdə iştirak nəzərdə tutulur.

Vice-Rector on Training and Science of Baku Higher Oil School (BHOS) Zafar Gurbanov and Senior Quality Assurance Specialist at BHOS Baghchagul Imanova participated in meetings and trainings that were held in Paris within the framework of the ECAR Erasmus + project, coordinated by Baku Business University and funded by the European Commission.
A 30-member delegation including representatives of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, the rector of Baku Business University, and vice-rectors and managers of other partner universities attended these events with the purpose of studying the experience of the European Union Rectors' Conferences to establish the Rectors' Conference in Azerbaijan.
During the visit, organized by the French Rectors 'Conference (CPU) and France Education International (FEI), the delegation members were informed about the role of the French education system and the French Rectors' Conference in higher education, as well as the CPU’s organizational structure, funding mechanism, membership rules, strategic goals, international relations and its cooperation with other interested partners. At the end, they got acquainted with the Sorbonne University to study the CPU's cooperation with universities.
Representatives of Azerbaijani universities visited the graves of Alimardan bey Topchubashov, a prominent political and state figure of Azerbaijan, one of the founders of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) and Chairman of the Parliament of ADR, and Jeyhun Hajibeyli, a great thinker and writer. They also took part in the event organized at the Azerbaijan-France House of Culture.
Following the first training within the ECAR project, trainings will be held in Sweden, Poland and Belgium, which are joint partners for the establishment of the Rectors' Conference.