Bakı Ali Neft Məktəbinin 10 illiyinə həsr olunmuş tələbələrin Spartakiadasına başlanılıb
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) yaranmasının 10 illiyinə həsr edilmiş II, III, IV və V kurs tələbələri arasında Spartakiadanın açılışı olub. Tədbirdə BANM-in rektoru Elmar Qasımov, gənclər və idman nazirinin müavini İsmayıl İsmayılov, Təhsil Nazirliyinin Məktəbdənkənar fəaliyyətin təşkili şöbəsinin müdiri Elnur Əliyev, Ali Məktəbin professor-müəllim heyəti, tələbələr iştirak ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov iştirakçıları salamlayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin 10 ildir uğurla fəaliyyət göstərdiyini, ən bilikli və bacarıqlı gənclərin buranı seçdiklərini bildirib. Rektor vurğulayıb ki, Ali Məktəbin tələbələri yüksəkixtisaslı mühəndis kimi yetişərək ölkə iqtisadiyyatına, sənayesinə töhfələr verirlər: “Bu gün böyük fəxrlə deyə bilərəm ki, Bakı Ali Neft Məktəbi ölkənin ən nüfuzlu ali məktəbinə çevrilə bilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev qarşısında, Azərbaycan cəmiyyəti qarşısında, SOCAR qarşısında etimadı doğrultduğumuz üçün böyük şərəf duyuruq”.
Rektor Ali Məktəbdə idmanın inkişafına böyük əhəmiyyət verildiyini qeyd edərək bildirib ki, 2014-cü ildən BANM-də İdman Klubları fəaliyyət göstərməyə başlayıb və sevindirici haldır ki, yarandığı gündən böyük maraqla qarşılanaraq tələbələrin ən sevimli klubları arasında yer alıb. Elmar Qasımov bu gün başlayan və bir neçə ay davam edəcək Spartakiadada komandalar arasında maraqlı mübarizə aparılacağına inandığını əlavə edib.
Tədbirdə çıxış edən gənclər və idman nazirinin müavini İsmayıl İsmayılov ölkədə idmanın inkişafından, bu sahəyə dövlətin qayğısından bəhs edərək gənclərin idmana marağının artırılmasının vacibliyini vurğulayıb. Nazir müavini Bakı Ali Neft Məktəbinin təhsildə olduğu kimi idman sahəsində də nümunəvi ali məktəb olduğunu qeyd edib. O, BANM-də idmanın inkişafı üçün yaradılan şəraiti yüksək qiymətləndirib.
Təhsil Nazirliyinin Məktəbdənkənar fəaliyyətin təşkili şöbəsinin müdiri Elnur Əliyev çıxışında Azərbaycanda təhsilin inkişafı, Dövlət başçısının bu sahəyə diqqət və qayğısından danışıb. Nazirlik rəsmisi Bakı Ali Neft Məktəbinin təhsil səviyyəsi, maddi-texniki bazası baxımından ölkədə təhsilin inkişafının bariz nümunəsi olduğunu qeyd edib.
Spartakiadada idmanın basketbol, voleybol, şahmat, stolüstü tennis, mini futbol və üzgüçülük növləri üzrə yarışlar keçiriləcək. Voleybol yarışlarında 17 komanda (Qızlar arasında 5 komanda, oğlanlar arasında 12 komanda), futzal yarışlarında 17 komanda, basketbol yarışlarında 10 komanda iştirak edir. Bundan başqa, fərdi idman növlərindən şahmatda 60 nəfər, stolüstü tennisdə 65, üzgüçülükdə 30 tələbə yarışacaq.

Student Spartakiad dedicated to 10th anniversary of establishment of Baku Higher Oil School kicks off at BHOS
Baku Higher Oil School (BHOS) has hosted an opening ceremony of the Spartakiad dedicated to the 10th anniversary of the establishment of the university.
The opening ceremony of the Spartakiad, which will be held among students of the second, third, fourth and fifth years, was attended by Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov, Deputy Minister of Youth and Sports Ismayil Ismayilov, Head of the Department for Organization of Extracurricular Activities of the Ministry of Education Elnur Aliyev, teachers and students of the university.
First, the ceremony participants observed a minute of silence in memory of the Shehids who gave their lives for the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan. Then the State Anthem of the Republic of Azerbaijan was played.
Opening the event, BHOS Rector Elmar Gasimov greeted the ceremony participants and said that Baku Higher Oil School has been successfully operating for 10 years and that the most intellectually developed and talented young people choose this university to acquire a profession. The rector stressed that Baku Higher Oil School trains highly qualified engineers who contribute to the development of the country's economy and industry.
“Today I can say with great pride that Baku Higher Oil School has become the most prestigious university in the country. We can be proud that we have been able to justify the trust of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, the Azerbaijani society and SOCAR. BHOS attaches great importance to the development of sports. Sports clubs have been operating at the university since 2014. It is gratifying that our students prefer to train at the BHOS sport clubs. Spartakiad competitions will be an interesting spectacle, which will last for several months,” he added.
Deputy Minister of Youth and Sports Ismayil Ismayilov spoke about the development of sports in the country and the care shown by the state to this area. He stressed the importance of increasing the interest of young people in sports. The deputy minister noted that Baku Higher Oil School is an exemplary university in both education and sport spheres. He highly appreciated the conditions created at BHOS for the development of sports.
Head of the Department for Organization of Extracurricular Activities of the Ministry of Education Elnur Aliyev spoke about the development of education in Azerbaijan, the attention paid by the Head of State to this area. The representative of the ministry noted that Baku Higher Oil School is a vivid example of the development of education in the country in terms of the quality of training and material and technical base.
As part of the Spartakiad, competitions in basketball, volleyball, chess, table tennis, mini-football and swimming will be held. 17 teams (5 women's and 12 men's teams) will take part in volleyball competitions, 17 teams will participate in futsal competitions, and 10 teams - in basketball competitions.
The Spartakiad will also host individual sports competitions. Thus, 60 students will take part in chess competitions, 65 students will participate in table tennis competitions and 30 students - in swimming competitions.