700 bal toplayan tələbə: Özümü yalnız BANM-də hər tərəfli inkişaf etdirəcəyimə əminəm
Abbasov Nihad Natiq oğlu 5 yanvar 1999-cu ildə Sumqayıt şəhərində anadan olub. Orta təhsilini 2015-ci ildə Qubadlı rayon İsa Məmmədov adına kənd tam orta məktəbində əla qiymətlərlə başa vurub. Məktəb illəri ərzində müxtəlif şəhər olimpiadalarında iştirak edərək yüksək yerlər tutub. Eyni zamanda, "İNEPO" beynəlxalq layihə olimpiadasının və "Sabahın Alimləri" müsabiqəsinin iştirakçısı olub. 2015-2016-cı tədris ili üzrə TQDK-nın keçirdiyi qəbul imtahanında maksimal bal sayılan 700 balı toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) "Neft-qaz mühəndisliyi" ixtisasına qəbul olub.
- 700 ballıq nəticəni nələrin sayəsində əldə edə bilmisən? Bunun üçün xüsusi istedad olmalıdır, yoxsa burada şans hər hansı bir rol oynayır?
- 700 bal toplamaq üçün abituriyent istedadlı olmaqla yanaşı, həmçinin, öz üzərində çox çalışmalıdır. Məncə heç bir halda şansa güvənmək olmaz. Yüksək nəticə əldə etmək üçün ilk öncə gələcək hədəflər müəyyən olunmalı və əlbəttə ki, bu hədəflər insanın maraq dairəsinə uyğun gəlməlidir. Daha sonra qarşına məqsəd qoymalı, bu yolda əzmlə və səylə çalışılmalıdır. Mənim 1-ci ixtisas qrupunu seçməyimə səbəb texniki fənlərə, xüsusən də Riyaziyyata olan marağım olub. Bu qrup üzrə ən düzgün seçim olduğuna inandığım Bakı Ali Neft Məktəbinə qəbul olmaq üçün çalışmağa qərar verdim. Öz potensialıma çox güvənirdim, müəllimlərimin və valideynlərimin dəstəyi isə mənim 700 bal toplamaq inamımı daha da artırırdı. Seçdiyim əzmli yolun ilk günündən vaxtımı düzgün bölərək ondan səmərəli şəkildə istifadə etməyə çalışdım. Sınaq imtahanlarında 680-690 bal toplamağım maksimal bal toplayacağıma inamımı daha da artırdı. Sonda isə, məqsədimə çatmaq üçün əlimdən gələni etdim və buna da nail oldum.
- Qəbul imtahanı necə keçmişdi? İmtahandan qabaq və imtahandan sonrakı xatirələrin sənin üçün hansı təəssüratlarla yadda qalıb?
- Qəbul imtahanından öncə mümkün qədər həyəcanlı olmamağa çalışırdım. İmtahan verəcəyim binaya yaxınlaşdıqda, hiss etdim ki, ürəyim tez-tez çırpınmağa başlayır. Lakin özümü tamamilə toplayıb, imtahan müddətində bütün fikrimi testlər üzərinə yönəltdim. İmtahandan sonra nəticələrimi yoxladıqda və bütün cavablarımın doğru olduğunu gördükdə, sözlə ifadə edə bilmədiyim qeyri-adi hisslər keçirtdim. 700 bal topladığımı ailə üzvlərim, müəllimlərim və yaxınlarım öyrəndikdə sevinclərinin həddi-hüdudu yox idi. Həm qürur hissi keçirir, həm də parlaq gələcək üçün hələ çox çalışmalı olduğumu bilirdim. Ölkədə 700 bal toplayan azsaylı şagirdlərdən biri olmaq qürurverici bir hissdir. Bu da mənə olan etimadları artırır, üzərimə daha çox məsuliyyət və çalışqanlıq düşür. Yenə də, bu etimadları doğrultmaq üçün əlimdən gələni edəcəyəm.
- Niyə məhz bu ixtisası və BANM-i seçdin? Bu seçimi etdikdə hansı məqsədləri qarşına qoydun?
Yüksək keyfiyyətli ingilis dilli təhsil, xarici əlaqələri, reytinq cədvəlində birinci yerdə olması, tədris prosesində müasir texnologiya imkanlarından maksimal dərəcədə istifadə edilməsi, xaricdə təhsil imkanları kimi BANM-in üstünlükləri mənə buranın ən düzgün seçim olduğunu deməyə əsas verirdi. Bütün bunlar gələcəkdə BANM-in nəinki Azərbaycanda, hətta dünyada tanınan bir təhsil ocağı olacağının göstəricisidir. Bütün bunları nəzərə alaraq, xüsusilə də gələcəkdə tələb olunan beynəlxalq mütəxəssis olmaq üçün çox düşünmədən BANM-i seçdim. Ailə üzvlərim, müəllimlərim də, seçimimdə mənə dəstək oldular və ən doğru seçimi etdiyimi bildirdilər. İxtisas seçimimdə BANM-in "Neft-qaz mühəndisliyi" ixtisasını birinci yerdə yazmaqla digər 2 ixtisasını da ardınca yazdım. Seçimim yalnız BANM oldu, çünki özümü ancaq bu Ali Məktəbdə hər tərəfli inkişaf etdirəcəyimə əminəm.
- BANM-də təhsil aldığım müddətdə seçilən tələbələrdən olmaq istəyirəm və bunun üçün də çox çalışacağam.Təhsilimi xaricdə davam etdirərək yüksək ixtisaslı, təcrübəli, öz sahəsini mükəmməl bilən bir mühəndis olmaq arzusundayam. Bu, təkcə mənim yox, ailə üzvlərimin də arzusudur və bu arzunun reallaşacağına inanıram. Beynəlxalq səviyyəli mütəxəssis kimi tanınmaq, ölkəmin, təhsil aldığım ali təhsil müəssisənin adını bütün dünyada uca tutmaq isə ən böyük arzumdur.
- Gələcəkdə təhsilimi davam etdirərək ölkəmin neft-qaz sahəsinə öz töhfələrimi vermək və dünyada tanınmış mühəndislərdən biri olmaq istəyirəm. İnanıram ki, 700 bal toplayaraq bu günə kimi qazandığım ən uca zirvəni heç vaxt itirməyəcəm.

Student with 700 Points: I believe my well-rounded development can be realized only via BHOS
Nihad Abbasov was born January 5, 1999 in Sumgayit town. He attended secondary school named after Isa Mammadov of Qubadli region. In 2015 he graduated it with A grades. During school years Nihad participated in many contests on different subjects and took highest places. At the same time, he was also participant of INEPO international project contest and the contest on “Scientists of Future”. Nihad Abbasov was admitted to study petroleum engineering specialization at BHOS as he gathered maximum 700 points based on entrance exam conducted by Students’ Admission Commission for 2015-2016 academic year.
- How did you manage to gather 700 points? Did you need special talent to achieve this or was it the role of luck?
- Along with talent prospective student should work hard to gather 700 points. I think luck should not be relied on in any circumstances. In order to achieve highest results first of all future targets should be defined and these targets should be in line with person’s interests. Then there comes goal setting and in this direction one should work very hard. The fact of showing interest in technical subjects especially math was crucial for me to select first specialization group. I believed I was right and then decided to study in order to be admitted to BHOS. I relied on my potential and support of my parents and teachers extended my trust in gathering 700 points. Throughout the way I tried to rightly manage my time. Trial exams were resulted in gathering 680-690. This also brought more confidence. Finally I did my best to achieve my goal and I achieved it.
- How the exam was held? What were your impressions before and after exam?
- Before exam I tried to keep calm. But as I approached the building where exam was held I felt my heart beat. However I summoned up my courage and centered my attention on tests. When I learned that all my answers were right after exam result control I experienced the feeling I would not be able to express. My family members and teachers shared my joy. I knew that although I could be proud of results nevertheless I should still take great pains for bright future. It is an honor to be one of few students in the whole country who gathered 700 points. In turn this makes me be more responsible and I will try hard to justify hopes ever shown to me.
- Why did you select this very specialization? What goals did you set while selecting it?
- High quality education in English language, international relations, taking first positions in ranking table, maximum use of latest technologies in education process, opportunities to study abroad provided ground to regard my decision as the right one. The above said advantages are capable to transform BHOS into best higher educational school not only in Azerbaijan but also respectable and well known higher educational school in the world. Taking this into consideration and especially for becoming internationally recognized specialist I selected BHOS without further hesitation. I got support of my family and teachers in this respect. After indicating petroleum engineering specialization while doing specialization selection I followed with indicating two more specializations.My choice is only BHOS as my well-rounded development can be realized only via BHOS.
- What is your most cherished wish?
- I want to become one of the distinguished students of BHOS and I will do my best to achieve this. Wishing to continue my education abroad I will endeavor to be highly qualified, experienced, knowledgeable engineer. This is also wish of my family members and I believe it will come true. And my greatest wish is to make famous higher educational school of my home country as a specialist meeting international standards.
- Where do you see yourself in future? Do you have future plans?
- Through continuous work on my education I wish to be one of the well-known engineers in the world in order for further development of petroleum field of our country. As a prospective student with 700 points I believe I will always be motivated to achieve highest results.