Prezident təqaüdçüsü: “Bakı Ali Neft Məktəbinə daxil olmaq üçün əzmlə çalışdım”
Fidan Kərimli 2004-cü ildə Sumqayıt şəhərində anadan olub. “İstedad” liseyinin məzunudur. Dövlət İmtahan Mərkəzinin keçirdiyi (DİM) buraxılış və qəbul imtahanlarında ümumilikdə 682,6 bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasını seçib. Prezident təqaüdçüsüdür.
-Bakı Ali Neft Məktəbində təhsil almaq istəyiniz necə yarandı?
-Bəzən abituriyentlər imtahan verdikdən sonra topladıqları bala uyğun olaraq ali məktəb seçirlər. Mən isə universitet seçdikdən sonra yüksək bal toplamaq hədəfi müəyyənləşdirmişdim. Bakı Ali Neft Məktəbi ilə dərindən maraqlanmışdım. Bir il bundan öncə yerində daha geniş məlumat almaq üçün Ali Məktəbə gəlmişdim, hətta burada şəkil də çəkdirmişdim. Bu Ali Məktəbdə təhsil almaq hədəfimi müəyyənləşdirdikdən sonra daha böyük əzmlə çalışdım. Çünki hədəfim böyük idi: BANM-ə qəbul olmaq üçün yüksək bal toplamalı idim.
-Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisası seçimini necə etdiniz?
-Mən özümü məhz bu ixtisasda görürəm. Bakı Ali Neft Məktəbinə gələndə mənə ixtisaslarla bağlı kataloq verilmişdi. Orada ixtisaslar barədə məlumatlar fotolarla birgə qeyd edilmişdi. Mən o fotolarda Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndislərinin işləmə şəklini gördükdə bir daha əmin oldum ki, bu sahənin mütəxəssisi olmalıyam.
- Təhsil alacağınız ali məktəbi və ixtisasınızı əvvəlcədən müəyyənləşdirdiyinizi bildirdiniz. Bəs bu hədəfə çatmaq üçün imtahanlara necə hazırlaşırdınız?
- Hədəf seçdikdən sonra bu yolda necə irəliləyəcəyimizi özümüz müəyyənləşdirməliyik. Düşünürəm ki, hədəfə çatmaq üçün ən uğurlu yollardan biri sistemli şəkildə çalışmaqdır. Mən cədvəl hazırlamışdım və o cədvəldə nəyi, nə vaxt və necə edəcəyimi planlaşdırmışdım. Bundan başqa, çox çalışmaq lazımdır. Çox çalışmaq deyərkən təkcə dərs oxumağı nəzərdə tutmuram. Asudə vaxtlarımı düzgün dəyərləndirmişəm.
-Adınızı Prezident təqaüdçüləri siyahısında görəndə keçirdiyiniz hissləri bölüşməyinizi istərdik.
- Mənim əsas hədəflərimdən biri Bakı Ali Neft Məktəbinə daxil olmaq idisə, digəri də Prezident təqaüdünə layiq görülmək idi. Mən hər iki hədəfimə çatmağı bacardım.
Prezident təqaüdünə layiq görüldüyümü öyrənəndə çox sevindim. Bu adı qazanmaq böyük qürur hissi bəxş edir. Hər yerdə Prezident təqaüdçüsü kimi çağırılmaq çox qürurverici hissdir. Prezident təaqüdünü qazanmağım valideynlərim üçün də böyük sevinc oldu. Mənim anam əslən Laçın rayonundandır. Onun ailəsi Laçın işğal edildikdən sonra Sumqayıt şəhərində məskunlaşıb. Bir il ərzində mənim ailəmdə iki sevinc yaşandı. Həm doğma torpaqlarımız işğaldan azad olundu, həm də mən yüksək bal toplayaraq Prezident təqaüdünə layiq görüldüm.
-Gələcək hədəfləriniz nələrdir?
-Ən böyük hədəfim təhsil aldığım Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisası üzrə tanınmış mütəxəssis olmaq və böyük naliyyətlər əldə etməkdir. Təbii ki, həyatla bağlı digər hədəflərim də var.
-Asudə vaxtlarınızı necə dəyərləndirirsiniz? Hansı hobbiləriniz var?
-Üç ilə yaxın müddətdə rəsm çəkməklə məşğul olmuşam. Yenidən bu məşğuliyyətimə qayıtmaq istəyirəm. Həmçinin şahmatla məşğul olmuşam. Ümumiyyətlə, müxtəlif hobbilər əldə etmək, maraq dairələrimi genişləndirmək üçün daim çalışıram.
-Dərsləriniz necə keçir?
-Dərslərimiz çox yüksək səviyyədədir. Əslində, bu barədə maraqlanmışdım və burada tədris prosesinin keyfiyyətli olduğunu bilirdim. Bu yüksək keyfiyyətə böyük əminliyim var idi. Dərslərin qısa müddət əvvəl başlamasına baxmayaraq, özümdə böyük irəliləyiş, inkişaf hiss edirəm.

Fidan Karimli was born in 2004 in the city of Sumgayit. She is a graduate of the Istedad Lyceum. Having scored a total of 682.6 points in the final and entrance exams held by the State Examination Center (SEC), Fidan Karimli chose the specialty “Process Automation Engineer” taught at Baku Higher Oil School (BHOS). She is a Presidential Scholar.
- Sometimes, after passing the exam, applicants choose a university in accordance with the points they score. In my case, I first chose a university, and then I set myself the goal of getting a high score. I showed great interest in Baku Higher Oil School. A year ago, I came to BHOS to learn more about this university, and even had my photo taken here. I started to study even harder to enter this university. My goal was big: I had to get a high score to be admitted to BHOS.
- Why did you choose the specialty "Process Automation"?
- I see myself only in this specialty. When I came to Baku Higher Oil School, I was shown the catalog of specialties. It contained information about specialties with photographs. When I saw the work of process automation engineers in these photos, I was once again convinced that I must become an expert in this field.
- You said that you decided in advance on the specialty and the university in which you would study. How did you prepare for the exams to achieve this goal?
- After choosing a goal, we must determine for ourselves how to move further along the path of achieving it. I believe that one of the most successful ways to achieve a goal is systematic work. I made a schedule of my studies in order to plan them. Besides that, you need to work hard. When I say “to work hard,” I don't mean just to study. It is also important to spend your free time correctly and expediently.
- How did you feel when you saw your name on the list of Presidential Scholars?
- I had two main goals - to enter Baku Higher Oil School and to get a Presidential Scholarship. I managed to achieve both goals. I was very happy when I learned that I had been awarded the Presidential Scholarship. It is a great honor to be called a Presidential Scholar. My parents were also very happy when they learned that I had become a Presidential Scholar. My mother comes from Lachin region. My family settled in the city of Sumgayit after the occupation of Lachin. During the year, my family had two joys: Our native lands were liberated from the occupation, and I was awarded the Presidential Scholarship.
-What are your goals for the future?
- My biggest goal is to become a renowned specialist in the field of process automation and to achieve great success in this field. Of course, I also have other goals in life.
- How do you spend your free time? Do you have a hobby?
- I drew pictures for about three years. I want to do this again. I also played chess. Generally, I always try to do different things in order to expand the circle of my interests.
- How are your lessons going?
- Our classes are being held at a very high level. In fact, I knew that the teaching process here is of high quality. I was confident in the high quality of teaching at this university. Although the classes began quite recently, I already feel great progress and the development of certain skills and competencies in myself.