700 bal toplayan tələbə: BANM-ə qəbul olmaq - ən böyük arzum idi
İsa Məmmədli: “BANM-in tələbəsi adını qazanmaq mənim üçün çox qürurverici və həyatımın ən unudulmaz anına çevrildi”
Məmmədli İsa Elişad oğlu 25 sentyabr 1998-ci ildə Bakı şəhərində anadan olub. Orta təhsilini 2004-2015-ci illərdə Bakı şəhəri 163 saylı tam orta məktəbdə alıb və həmin məktəbi əla qiymətlərlə bitirib. Məktəb illəri müddətində müxtəlif tədbirlərdə, bilik yarışmalarında, düşərgələrdə iştirak edib. Bunlarla yanaşı məktəbdaxili tədbirlərdə aparıcı, iştirakçı, təşkilatçı və tərtibatçı qismində çıxış edib. TQDK-nın 2015/2016-cı tədris ili üzrə keçirilən qəbul imtahanında ən yüksək nəticə hesab olunan 700 balı toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisasına qəbul olub.
- İsa, 700 ballıq nəticəni nələrin sayəsində əldə edə bilmisən? Necə düşünürsən, bunun üçün xüsusi istedad olmalıdır, yoxsa burada şans hansısa rol oynayır?
- 700 ballıq nəticəni əldə etmək üçün ilk öncə iradəli olmaq lazımdı. Qarşına məqsəd qoymalı və bu məqsədə çatmaq üçün çox çalışmalısan. Mən də belə etdim. Əvvəla təhsilimi davam etdirmək üçün qəbul olmaq istədiyim ali məktəbi seçdim. Bir çox araşdırmalardan, sorğulardan sonra qərara gəldim ki, ən düzgün seçim -Bakı Ali Neft Məktəbidir (BANM). BANM-ə qəbul olmaq üçün isə mütləq yüksək nəticə göstərməli olduğumu anladım. Bundan sonra mənim üzərimə düşən çoxlu mütaliə etmək və hazırlaşmaq idi. Gündəlik hazırlıqlarda iştirak edib vaxtı-vaxtında dərslərimi oxudum. Hər gün 6-7 saat dərslərimlə məşğul olurdum. İlk sınağımda nəticəm yüksək olsa da, məni tam qane etməmişdi. Bacarıqlarıma əmin idim, ona görə düşünürdüm ki, hələ də kifayət qədər zəhmət çəkməmişəm. Dərslərimə daha çox vaxt ayırmağa çalışırdım. Hətta istirahət vaxtlarımı da dərslərə ayırırdım. Qəbul gününə kimi çox uzun və zəhmətli yol keçdim. Zəhmətimin bəhrəsi olaraq ən yüksək nəticəni əldə edib istədiyim ali təhsil müəssisəsinə qəbul oldum. İstedadla yanaşı əziyyət çəkməyin, səbrli, iradəli və yalnız məqsədə doğru irəliləməyin vacib olduğunu öncədən bilirdim. Müəllimlərim iddialı olduğuma görə mənə daha da çox diqqət yetirməsi, dərslərə olan marağımın daha da çox artmasına səbəb olurdu və mən artıq kifayət qədər bal toplayacağıma əmin idim, amma 700 bal toplaya biləcəyimi əminliklə deyə bilməzdim. Daha çox çalışdıqca, hədəflərim böyüyürdü. Sonda maksimum balı toplayaraq hədəfimə çatdım və BANM-i seçdim.
- Qəbul imtahanından öncə sınaq imtahanlarında iştirak etmişəm. Bir çoxunda 680 bala qədər nəticə əldə edə bilmişəm. Qəbul imtahanı keçirilən günü çox da həyəcanlı deyildim, çünki öz biliklərimə tam güvənirdim. İmtahan müddətində fikrimi sadəcə testlər üzərində cəmlədim. İmtahanın nəticələri elan olunduğunda ən yüksək bal topladığımı öyrəndikdə mən, ailə üzvlərim, müəllimlərim, bir sözlə hər kəs çox sevindi. Qısa müddət ərzində məni nəinki tanıdığım insanlar, hətta tanımadığım insanlar belə təbriklər edirdilər. Ölkədə az sayda 700 bal toplayan tələbələrdən biri oldum. Bu hissləri sözlə ifadə etmək çox çətindi. Lakin artıq məqsədimə çatmaq üçün əsas iş görülmüşdü.
- Yüksək keyfiyyətli ingilis dilli təhsil, müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tədris, işlə təminat, xarici universitet və şirkətlərlə əlaqələr, həmçinin ölkəmizdə neft sənayesində peşakar mühəndislərə olan tələbat və maraq haqqında məlumat alaraq, ən yaxşı seçimin Bakı Ali Neft Məktəbi olduğuna qərar verdim. Çünki bütün yuxarıda sadalananan şərait və imkanlar məhz BANM-in tələbələri üçün yaradılır ki, onlar gələcəkdə yüksək ixtisaslı mütəxəssis olsunlar. Buranı seçməkdə öz istəyimlə yanaşı, ailə üzvlərimin və müəllimlərim də məsləhətləri məni həvəsləndirdi. Seçimimin doğru olduğunu söylədilər. Seçimdə 15 ixtisas kodu üçün yer verilsə belə, mən sadəcə azruladığım ali məktəbin yəni BANM-in 3 ixtisas kodunu yazmaqla kifayətləndim.
- BANM-ə qəbul olmaq - ən böyük arzum idi. Artıq ən böyük arzumu reallaşdırmış oldum. BANM-in tələbəsi adını qazanmaq mənim üçün çox qürurverici və həyatımın ən unudulmaz anına çevrildi. Əminəm ki, burada alacağım təhsil məni daha da yüksək zirvələrə aparacaq və Azərbaycanın ən öndə gedən kadrlardan birinə çevirəcək. Bundan sonrakı ən böyük arzum Bakı Ali Neft Məktəbində mükəmməl təhsil alaraq irəlidəki hədəflərimə nail olmaqdır.
- Yüksək ixtisaslı kadr kimi yetişmək, işimin peşakarı və hər zaman ehtiyac duyulan mütəxəssis olmaq, oxuduğum təhsil ocağının adını daim yüksəkdə tutmaq arzusundayam. Gələcəkdə BANM-dən məzun olduğum zaman, özümü beynəlxalq tələblərə cavab verə bilən yüksək səviyyəli, savadlı, müasir və dünyagörüşlü peşəkar mütəxəssis kimi görürəm. Gələcəkdə neft-qaz mühəndisi dedikdə isə ilk öncə mənim adımın çəkilməsini, dünyada azərbaycanlı mühəndis kimi tanınaraq, ölkəmi beynəlxalq səviyyədə təmsil etməyi və bununla da peşəmdə ola biləcək ən yüksək zirvəyə çatmağı çox istəyirəm. İnanıram ki, mən bu Ali Məktəbdə təhsil alaraq gələcək üçün olan bütün planlarımı həyata keçirib, ölkəmin ən yaxşı mütəxəssislərindən biri olacam.

Student with 700 Points: To be Admitted to BHOS Was My Greatest Wish
Isa Mammadli was born September 25, 1998 in Baku. He studied at secondary school number 163 between 2004-2015 and finished it with A grades. During school years Isa Mammadli joined various events, knowledge contests and camp life. Along with the mentioned events he participated at school events as presenter, organizer and designer. Having gathered the highest entrance points, 700, according to the entrance exams conducted by Students’ Admission Commission for 2015/16 Isa Mammadli has been admitted to study petroleum engineering at Baku High Oil School (BHOS).
- Isa, what caused gathering 700 points? Do you think one should have special talents or luck to get it?
- First of all to gather 700 points one should possess certain will, set goals and work hard to achieve it. I followed it. First I selected the higher school where I wanted to continue my education. After a long reflections and questioning I came to conclusion that the best higher school for me would be Baku Higher Oil School. I also understood that to be admitted to BHOS I should gather high points. Then I assumed a lot of daily work and preparations. I studied systematically 6-7 hours a day. Even though first exam results were high I was not happy enough. I relied on my abilities but I thought I did not try hard yet. I tried to spend more time on studying even leisure time was dedicated to studies. Up to the day of admittance I did study hard. As a result of this industry I gathered the highest points being admitted to the high school I wanted for my education. I knew that apart from talent we should be industrious, patient possessing will to pursue our goals. My teachers saw my determination and focused more attention on me. This caused enhancement of my interest towards certain courses thus making me convinced of gathering high points. However still I did not know for sure that my result would be 700. So I did my best in order to become BHOS student and I achieved my goal.
- How entrance exam was conducted? How do you recall your impressions before and after exam?
- Before entrance exam I took trial exams. In majority of them I gathered 680 points. I was not so much nervous on the day of entrance exam as I relied on my abilities. I just focused completely on tests. Then I was very much interested whether I passed the minimal point standard required for admittance. My parents and my teachers shared my joy when we learned about results. In a short period of time even people I was not familiar with congratulated me. I became one of few students who gathered 700 points in the country. Words fail to express my feelings however by that time I did essential things to achieve my goal.
- Why did you select this very specialization and BHOS?
- High level education opportunities with English as education language, education with the use of modern technologies, job opportunities, connections with foreign universities and companies, development of oil sector in our country and information gained in this respect prompted me to select BHOS. Everything I mentioned above as well as conditions for students to become highly qualified specialists in future are offered by BHOS. Advices of my parents and teachers also were important for me in taking decision. As for specialization I followed my interest and advices of my father and teachers. Even though there were 15 specializations on the list, it was suffice for me to select only three specializations of BHOS.
- What is your main goal?
- To be admitted to BHOS was my greatest wish. I am proud of becoming BHOS student. This is unforgettable for me. I am convinced that knowledge I will get there will make me one of the leading specialists of Azerbaijan. Then I will try to achieve further goals on my way.
- Where do you see yourself in future? What are your future plans?
- To be highly qualified specialist, to be professional and constantly in demand and thus popularize higher school I am representing. After graduating BHOS I see myself as highly qualified, knowledgeable, modern specialist meeting international requirements with rich world outlook. I also fervently wish to popularize and represent Azerbaijan internationally being at the summit of my profession as Azerbaijani petroleum engineer. I believe I will be able to become one of the best specialists of my country after graduating BHOS and realization all my plans.