II qrupun birincisi: Bakı Ali Neft Məktəbində təhsil almaq ən böyük arzum idi
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) II ixtisas qrupu üzrə keçirdiyi qəbul imtahanlarında 691,2 balla ən yüksək nəticə göstərən və BANM-i seçən Əflan Bədəlov və atası Aslan Bədəlovu qəbul edib. II qrupun liderini təbrik edən rektor ona gələcək ali təhsil həyatında uğurlar arzulayıb. Rektor Əflan Bədəlovun valideynləri və təhsil aldığı Salyan şəhər Yusif Qasımov adına 4 saylı tam orta məktəbin direktor və müəllim heyətinə təşəkkürünü ifadə edib. BANM-in rektoru bildirib ki, Bakı Ali Neft Məktəbi yaranan gündən ən yüksək bal toplayan gənclər məhz bu Ali Məktəbdə təhsil almaq istəyirlər. Bu isə BANM ailəsi üçün qürurvericidir.
Əflan Bədəlov 2004-cü il aprelin 1-də Salyan şəhərində anadan olub. 2010-cu ildə Salyan şəhər Nizami Gəncəvi adına 2 saylı orta məktəbdə 1-ci sinfə gedib, 3-cü sinifdən təhsilini Salyan şəhər Yusif Qasımov adına 4 saylı tam orta məktəbdə davam etdirib və həmin məktəbin məzunudur. O, orta təhsilini Xüsusi Nümunəli Attestatla başa vurub. 2019, 2020 və 2021-ci illərdə Fənn Olimpiadalarının Respublika turunda Coğrafiya fənni üzrə 1-ci yerə layiq görülüb və “Qızıl medal” qazanıb.
II qrupun 1 - cisi Əflan Bədəlov ilə müsahibəni təqdim edirik:
Əflan, təbrik edirik. II ixtisas qrupunun liderisiniz və seçiminiz Bakı Ali Neft Məktəbidir.
6 ay əvvəl öyrəndim ki, BANM-də yeni Biznesin idarəedilməsi ixtisası açılacaq. Buna qədər də görürdüm ki, Bakı, Sumqayıt və rayonlardan ən yüksək bal toplayan abituriyentlər BANM-i seçirlər. Düşündüm ki, BANM-də bu ixtisas açılacaqsa, oranı seçmək daha düzgün olar. Buranı Azərbaycanın ən prestijli universiteti hesab edirəm. Gələcək təhsilim və karyeram, məqsədlərim, görəcəyim işlər, sosial həyatım üçün bu Ali Məktəbi seçmək ən doğru qərardır. Daha yüksək nailiyyətlər əldə etmək üçün BANM-in mənə çox böyük yardımı olacaq. Seçimdən öncə bu Ali Məktəbin məzunları və tələbələrindən də maraqlandım. Burada yüksək səviyyədə İELTS və İKT dərsləri keçirildiyi, güclü müəllim və professor heyətinin olması barədə məlumat aldım. Azərbaycanda heç bir kursda İELTS dərsləri buradakı qədər yüksək səviyyədə keçirilmir. Bunlar da gələcəkdə xaricdə təhsil almaq üçün önəmli faktorlardır.
Gələcək barədə planlarınız nədir, özünüzü harada görürsünüz?
Gələcəkdə özümü iqtisadiyyat sahəsində yüksək bir yerdə görürəm. BANM-i bitirdikdən sonra gələcək təhsilim və karyeram barədə konkret plan və məqsədlərim olacaq.
Yüksək bal toplayan abituriyentlərə nə məsləhət görürsünüz, düzgün ali məktəb və ixtisas seçimini necə etsinlər?
Abituriyentlər seçim edərkən yüksək səviyyəli xarici dil bilikləri verən, yaxşı işlə təmin olunmaq üçün şərait yaradan, zəngin sosial proqramlara malik, həmçinin xarici universitetlərlə geniş əlaqələri olan ali məktəblərə üstünlük verməlidirlər. Azərbaycanda isə bunlar hamısı BANM-də ən yüksək səviyyədədir. Abituriyentlər özlərini daha çox inkişaf etdirmək, ali təhsildən sonrakı həyatlarında uğur qazanmaq istəyirlərsə, BANM-i seçsinlər.
Abituriyentlərin çoxu qəbul imtahanları zamanı həyəcanlanır. Sizin imtahanlar necə keçdi?
Mən 1-ci sinifdən imtahanlarda çox iştirak etmişəm, çox sınaq imtahanları vermişəm. Ona görə də imtahanlara alışmışam. Düzdür, qəbul imtahanlarının stressi ayrı olur. Amma məndə stress sual kitabçasını açanadək olur. Sualları gördükdən sonra bilirəm ki, onlara düzgün cavab verəcəyəm. Sonra isə artıq həyəcan olmur və sualların üzərində işləməyə başlayıram.
Yüksək bal toplamaq istəyən abituriyentlərə, şagirdlərə nə məsləhət görürsünüz?
Əsas müəllimlərin verdiyi tapşırıqları yerinə yetirsinlər. Müəllimdən çox şey asılıdır. Şagirdin vəzifəsi müəllimlərin dediklərinə düzgün riayət etmək, tapşırıqları tam yerinə yetirməkdir. Artıq tapşırıq yerinə yetirmək lazım deyil, müəllimlər nəyi məsləhət görürlərsə, onları etmək kifayətdir. Önəmli məqamlardan biri də öyrəndiklərini vaxtaşırı təkrar etməkdir. Bu cür olarsa, yüksək bal toplamaq mümkündür. Mən gün ərzində məşğələ saatlarını çıxmaqla, yalnız 3-4 saat dərslərimlə məşğul olurdum. Sonrakı vaxtımı isə sosial həyatıma ayırırdım, ailəmlə vaxt keçirirdim, dostlarımla görüşürdük, gəzirdik, əylənirdik, futbol oynayırdıq, üzgüçülük və şahmatla məşğul olurdum. Həm də vaxtlı-vaxtında dərslərimi də oxumuşam.

II group leader: ‘My biggest dream was to study at Baku Higher Oil School’
Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov received Aflan Badalov, a BHOS student who showed the highest results (691.2 points) in the entrance exams held by the State Examination Center (SEC) for the second specialty group, and his father Aslan Badalov.
The rector congratulated Aflan Badalov and wished him success in his education. Elmar Gasimov expressed gratitude to Aflan Badalov’s parents and the principal and teachers of  Secondary School No. 4 named after Yusif Gasimov in Salyan, where he studied. He said that BHOS takes pride in the fact that since the establishment of the university, the young people with highest scores in entrance exams have been choosing Baku Higher Oil School.
Aflan Badalov was born on April 1, 2004 in the city of Salyan. In 2010, he went to the 1st grade of the Secondary School No. 2 named after Nizami Ganjavi in ​​Salyan. From the 3rd grade, he continued his education at the Secondary School No. 4 named after Yusif Gasimov in Salyan, from which he graduated with a Special Exemplary Certificate. In 2019, 2020 and 2021, he was awarded first places in the Republican Subject Olympiads in Geography and won Gold Medals.
Here is an interview with Aflan Badalov:
• Aflan, congratulations! You showed the best results in the II specialty group exams and you chose Baku Higher Oil School.
• 6 months ago, I learned that a Business Administration Department will be opened at BHOS. Before that, I saw that the applicants with the highest scores from Baku, Sumgayit and regions choose BHOS. I thought that if this specialty was opened at BHOS, I would choose it. I consider BHOS the most prestigious university in Azerbaijan. Choosing this university is the right decision for my future education, career, my goals, and my social life. BHOS will help me greatly to achieve higher results. Before making the final decision, I made some enquires about the graduates and students of this university. I found that high-level IELTS and ICT classes are held here, and that BHOS has a strong teaching staff and professors. No other university in Azerbaijan offers IELTS classes at such a high level. These are also important factors for studying abroad in the future.
• What are your plans for the future?
• I hope that in future I will be holding a high position in the economy. After graduating from BHOS, I will have specific plans and goals for my future education and career.
• What advice do you have for high-scoring applicants, how should they choose the right university and specialty?
• Applicants should choose universities that provide a high level of foreign language skills, create conditions for good employment, have rich social programs, as well as extensive ties with foreign universities. In Azerbaijan, BHOS fully meets all these requirements. Applicants should choose BHOS if they want to further develop themselves and succeed in their post-graduate lives.
• Most applicants feel uneasy during the entrance exams. How did your exams go?
• I have participated in many exams since the 1st grade, I have taken a lot of practice exams. It is true that any student experiences some sort of stress during the exam.  But I stop feeling nervous as soon as I open the question book. After seeing the questions, I know that I will answer them correctly. Then, I stop feeling nervous and start working on the questions.
• What advice do you have for applicants and students who want to get high scores?
• They need to fulfill tasks given them by teachers. Much depends on the teacher. The student must follow the teacher’s instructions and must complete the tasks. It is no longer necessary to do the task, it is enough to do what the teachers advise. It is also important to review periodically what you have learned. All these help students to get high scorers.  I spent only 3-4 hours a day on my lessons. I spent the rest of my time on my social life, family, friends, walking, having fun, playing football, going swimming and playing chess. I also did my lessons from time to time.