Bakı Ali Neft Məktəbi istifadə edilmiş elektrik batareyalarını utirilizasiya üçün təhvil verdi
SOCAR-ın İDEA İctimai Birliyi ilə bağladığı Memoranduma əsasən, Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) tərəfindən istifadə edilmiş elektrik batareyaları İctimai Birliyə təhvil verilib. Təhvil verilən batareyalar təxminən 20 kq çəkiyə malik olub.
Bu batareyalar Bakı Ali Neft Məktəbində kompüter “mouse”-larında, divar saatlarında, mikrafonlarda, stasionar telefonlarda, foto-video aparatlarında və s. avadanlıqlarda istifadə olunub. Bundan başqa, könüllü olaraq ayrı-ayrı vətəndaşlar tərəfindən də məişətdə istifadə olunan batareyalar BANM-ə təhvil verilib.
Təhlükəli tullantı hesab olunan istifadə edilmiş elektrik batareyaları Bakı Ali Neft Məktəbində xüsusi dizayna malik qutularda toplanılır və mühafizə olunur.
SOCAR-ın İDEA İctimai Birliyi ilə bağladığı Memoranduma əsasən, bu batareyalar SOCAR-ın Ekologiya İdarəsinin Tullantıların İdarə Edilməsi Mərkəzinə təhvil verilir.
Məlumat üçün bildirək ki, ağır metallar, duzlar, civə, konsarogen maddələrlə dolu olan batareyalar azı 10 il təhlükəli olur.
İşlənmiş batareyanın evdə, torpaqda, boş ərazidə, suda qalması ilə toksiki maddələrin insan orqanizminə keçməsi nəticəsində onkoloji şişlər, görmənin zəifləməsi, dəri xəstəlikləri, sümük əriməsi, ağciyər xəstəlikləri, əsəb pozğunluğu, yorğunluq, halsızlıq, uşaqların qüsurlu doğulması, gec inkişafı kimi fəsadlar yarana bilir.

Pursuant to the memorandum signed between SOCAR and IDEA Public Association, Baku Higher Oil School (BHOS) handed over to the Public Association used electric batteries, with a total weight of about 20 kg.
These batteries were used in BHOS in PC mouse devices, wall clocks, microphones, landline telephones, photo and video cameras and other equipment.
In addition, some citizens voluntarily handed over to Baku Higher Oil School spent batteries that had been used for domestic purposes.
Used electric batteries, which are considered hazardous waste, are collected and stored at BHOS in specially designed boxes.
According to the memorandum signed between SOCAR and IDEA Public Association, used batteries are handed over to the Waste Management Center of the SOCAR Environmental Department.
Note that batteries filled with heavy metals, salts, mercury, and carcinogenic substances continue to pose a danger to people for at least 10 years.
Toxic substances from unutilized batteries left at home, on the ground, wasteland or in water can enter the human body and cause complications such as cancer, visual impairment, skin diseases, bone loss, lung diseases, nervous disorders, fatigue, weakness, defective childbirth and developmental delay in children.