BANM-in I kursunu bitirən tələbələrin 96-i II kursa keçdi
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Neft-qaz mühəndisliyi”, “Kimya mühəndisliyi” “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” və “İnformasiya təhlükəsizliyi” ixtisaslarının I kursunu (“Foundation”) bitirən tələbələr növbəti tədris ilində ixtisas fənləri üzrə təhsillərini davam etdirmək məqsədilə “British Council” tərəfindən keçirilən IELTS imtahanında iştirak ediblər.
Ümumilikdə, BANM-in I kursunu bitirən tələbələrin 96%-i IELTS və yekun imtahanını uğurla verərək Ali Məktəbin ingilis dili fənni üzrə əsas meyar kimi götürülən keçid balını toplayıblar.
Bu münasibətlə Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov I kurs tələbələri , onların müəllimləri və valideynləri ilə onlayn görüş keçirib. Tələbələri və onların valideynlərini uğurlu nəticə münasibətlə təbrik edən rektor bildirib ki, 2019-2020-ci tədris ilində 187 nəfər intensiv ingilis dili və informasiya texnologiyaları dərslərində iştirak edib. Onlardan 184 nəfər istər “British Council” tərəfindən keçirilən IELTS imtahanında, istərsə də BANM-in təşkil etdiyi daxili imtahanlarda iştirak edib. IELTS imtahanı verən tələbələrdən 6 nəfər 8.0 bal, 22 nəfər 7.5 bal, 36 nəfər 7.0 bal, 55 nəfər 6.5, 43 nəfər 6.0 bal toplayıbar. Tələbələrdən Aysu Zamanova, Fərman Əhmədov, Əsmər Hacızadə, Cavidan Zeynalov, İsgəndər İsgəndərov və Rüstəm Həbibullayev 8.0 bal toplayıb.
Rektor qeyd edib ki, yüksək bal toplayan Əsmər Hacızadə, İsgəndər İsgəndərov və Rüstəm Həbibullayev həm də Prezident təqaüdçüləridirlər.
Bundan başqa, E.Qasımov İngilis dili və Humanitar fənlər Mərkəzinin təşkil etdiyi Final imtahanında iştirak edən 28 tələbədən 1 nəfərin 7.5 bal, 5 nəfərin 7 bal, 8 nəfərin 6.5, 4 nəfərin isə 6 bal topladığını diqqətə çatdırıb.
Ümumilikdə, cəmi 7 tələbənin imtahanlardan kəsildiyini vurğulayan rektor Ali Məktəbin İngilis dili və Humanitar fənlər Mərkəzinin rəhbərliyinə və müəllimlərinə uğurlu nəticə, eləcə də göstərdikləri səylər üçün təşəkkür edib.
İngilis dili və Humanitar fənlər Mərkəzinin rəhbəri Asif Qocayev “Hazırlıq” (“Foundation”) mərhələsi üzrə tədris, imtahan prosesi, dərsə davamiyyət və digər məsələlər barədə məlumat verib.
Çıxış edən tələbə və valideynlər keyfiyyətli təhsil, yaradılan münbit şərait, diqqət və qayğı üçün Ali Məktəbin rəhbərliyinə, professor-müəllim heyətinə minnətdarlıqlarını ifadə ediblər.
Qeyd edək ki, Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri ilk bir il ərzində intensiv şəkildə ingilis dili fənni üzrə tədris alırlar. Tədris ilinin sonunda IELTS və ya daxili final imtahanından uğurla keçən tələbələr növbəti tədris ilində təhsillərini ixtisas fənləri üzrə davam etdirirlər.

96 of BHOS students who completed the first year course passed to the second year course
Students of the Petroleum Engineering Department, Chemical Engineering Department, Process Automation Engineering Department, Information Security Department of Baku Higher Oil School (BHOS) who completed the first year (Foundation Course) passed the IELTS exam conducted by the British Council to continue their education at BHOS in the next academic year.
In total, 96% of the Higher School’s first-year students successfully passed the IELTS exam and final exams, gaining a passing score in the English language subject. (Note that BHOS students start learning specialized subjects only after they successfully pass the foreign language exam).
In this connection, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov held an online meeting with the first-year students, their teachers and parents.
Congratulating the students and their parents on the successful results, the rector said that in the 2019-2020 academic year, 187 students took intensive courses in English language and information technology.
“184 of them passed the IELTS test conducted by the British Council or internal exams organized by BHOS. Six of the students who passed the IELTS exam scored 8.0 points each, 22 students scored 7.5 points each, 36 students - 7.0 points, 55 students - 6.5 points and 43 students - 6.0 points. The students Aysu Zamanova, Farman Ahmedov, Asmar Hajizade, Javidan Zeynalov, Iskender Iskenderov and Rustam Khabibullayev scored 8.0 points each.”
The rector noted that the students Asmar Hajizade, Iskender Iskenderov and Rustam Khabibullayev, who scored high points in the exams, are presidential scholars.
Elmar Gasimov also noted that out of the 28 students who passed the final exam organized by the Center for English Language and Humanities, 1 student scored 7.5 points, 5 students - 7 points, 8 students - 6.5 points and 4 students - 6 points.
Noting that only seven students failed the exams, the rector thanked the management and teachers of the Center for English Language and Humanities for the successful results and efforts they made to achieve this success.
Speaking at the meeting, Head of the Center for English Language and Humanities Asif Gojayev touched upon the issues related to the training process in the Preparatory (Foundation) Course, the examination process, attendance and other issues.
Speaking at the meeting, students and parents expressed their gratitude to the leadership and teaching staff of the Higher School for the quality education provided to students, favorable conditions created at the school, and the attention and care shown to students.
Note that BHOS students intensively learn English language during the first year of their study at the Higher School. At the end of the academic year, BHOS students must pass the IELTS exam or the internal final exam in order for them to advance to the next course.