Bakı Yay Enerji Məktəbinin iştirakçıları Bakı Ali Neft Məktəbində
ADA Universitetinin Xəzər Enerji və Ətraf Mühit Mərkəzinin və SOCAR-ın birgə təşkil etdiyi 9-cu Bakı Yay Enerji Məktəbinin iştirakçıları Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olublar. Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov qonaqları salamlayaraq onları BANM-də görməkdən məmnunluğunu bildirib. Elmar Qasımov rəhbərlik etdiyi Ali Məktəbin tarixi, fəaliyyət istiqamətləri və yarandığı qısa müddət ərzində əldə etdiyi uğurlardan söz açıb. Azərbaycanda yüksək ixtisaslı, ingilisdilli, peşəkar kadrların hazırlanmasının BANM-in əsas hədəfi olduğunu vurğulayıb. O, həmçinin Azərbaycanın neft və qaz hasilatında tarixi rolundan danışıb. Rektor Elmar Qasımov əsası Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilən uğurlu enerji strategiyası nəticəsində Xəzərin Azərbaycan sektorunda yeni yataqların kəşf olunduğunu nəzərə çatdırıb. O deyib ki, uğurlu neft strategiyası sayəsində ölkənin enerji təhlükəsizliyi təmin olunub, bu bölgə enerji təhlükəsizliyində Azərbaycan kimi etibarlı təchizatçı qazanıb.
Xatırladaq ki, ADA Universitetinin Xəzər Enerji və Ətraf Mühit Mərkəzi Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) əməkdaşlığı ilə 4-17 iyul, 2015-ci il tarixlərində 9-cu Bakı Yay Enerji Məktəbini keçirir. Bu il məktəbə 17 ölkədən 47 iştirakçı qoşulub.
Qeyd edək ki, iki həftəlik məktəb ərzində iştirakçılar enerji sahəsinin siyasi və iqtisadi əsasları, hüquqi bazası və digər fundamental mövzularla yanaşı, enerji və xarici siyasət, enerji və ətraf mühit kimi mövzularda da mühazirələr dinləyəcək, interaktiv məşğələlərdən yararlanacaqlar. İki həftəlik sertifikat proqramı enerji və ətraf mühit məsələlərini təhlil etmək üçün dünyanın tanınmış alim, mütəxəssis və siyasətçilərini bir araya gətirəcək. İştirakçılar enerji və ətraf mühit, enerji hüququ və iqtisadiyyatı, neft-qaz sənayesində idarəçilik və SOCAR-ın strateji perspektivləri kimi məsələlərlə geniş şəkildə tanış olacaqlar.

The Participants of Baku Summer Energy School jointly organized by the Caspian Energy and Environment Center of ADA University and SOCAR visited BHOS. Rector Elmar Gasimov said he was pleased to welcome the guests and touched upon the history, main activities and progresses achieved by BHOS since the time of its establishment. Rector stressed that BHOS mainly aimed at educating highly qualified English speaking specialists. He also briefed on petroleum production history of Azerbaijan. E. Gasimov drew attention to the fact that as a result of successful energy strategy started by National Leader Haydar Aliyev and continued by President Ilham Aliyev new oil deposits were discovered at Azerbaijani sector of the Caspian Sea. Rector said that owing to the mentioned oil strategy the country’s energy security was ensured and the region gained such a reliable supplier as Azerbaijan.
It should be noted that between 4-17 July 2015, the 9th Summer Energy School is being held in Baku organized in cooperation with the Caspian Energy and Environment Center of ADA University and SOCAR. This year it gathered 47 participants from 17 countries. During the two week event, along with highlighting fundamental issues such as political, economic and legal basis of energy, the participants will be able to join lectures and interactive training covering energy, foreign policy and environment topics. The participants are getting acquaintance with various energy related themes including environment, law, economics, management as well as the strategic perspectives of SOCAR.