Bakı Ali Neft Məktəbi 10 tələbəsini Petkimə göndərir
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) "Kimya mühəndisliyi" ixtisası üzrə 3-cü kursda təhsil alan 10 tələbəsi Türkiyəyə göndərilir. Onlar Türkiyənin İzmir şəhərində “Petkim” şirkətinin müəssisələrində istehsalat təcrübəsi keçəcəklər. Bununla bağlı keçirilən tədbirdə çıxış edən BANM-in rektoru Elmar Qasımov Ali Məktəbin tələbələri üçün belə fürsətlərin və geniş imkanların hər il yaradılacağını bildirdi. O, dedi ki, Ali Məktəb dünyanın bir sıra neft-qaz şirkətləri ilə geniş əlaqələr qurub və bu səmərəli əməkdaşlıq çərçivəsində fəaliyyət göstərir. Rektor Elmar Qasımov BANM-in tələbələrinin, həmçinin SOCAR-ın müəssisələrində təcrübəyə cəlb olunduqlarını vurğulayaraq, BANM-in "SOCAR Turkey Energy" və "Petkim" şirkəti ilə əməkdaşlığından da söz acdı. O, yaradılan imkanlara görə tərəfdaş şirkətlərin hər birinə təşəkkür edərək, tələbələrə təcrübə müddətində fəallıq və uğurlar arzuladı.
Tələbələr təcrübəyə iki qrupda göndəriləcəklər. Birinci qrup iyulun 1-dən 24-dək, ikinci qrup isə, iyulun 26-dan avqustun 14-dək təcrübədə olacaqlar. Onlar tikintisi davam edən nəhəng obyektdəki tikinti-quraşdırma və tamamlama işləri, hazırda fəaliyyət göstərən müxtəlif təyinatlı texnoloji qurğuların işi ilə yaxından tanış olacaqlar. Onlar hər bir qurğunun avadanlığı, orada gedən texnoloji prosesləri, texnoloji reqlamentləri, qurğuların nəzarət və idarəetmə sistemlərinin işini və istehsalat proseslərində sağlamlıq, təhlükəsizlik və ətraf mühitin mühafizəsi tədbirlərinin tətbiqi üsullarını öyrənəcəklər. Tikintisi davam edən və bir sıra istehsal sahələri istismarda olan bu müəssisədəki istehsalat təcrübəsi tələbələrin il boyu auditoriyalarda əldə etdiyi nəzəri biliklərin təcrübə ilə vəhdətdə daha dərindən mənimsəmələrinə kömək edəcəkdir. Razılaşmaya əsasən, BANM-in tələbələri "Petkim" şirkətinin əməkdaşlıq etdiyi digər kimya profilli müəssisələrdə də təcrübə keçə biləcəklər.
Xatırladaq ki, bu barədə Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımovun və "SOCAR Turkey Energy" şirkətinin Baş icraçı direktoru və "Petkim" şirkətinin İdarəetmə Şurasının üzvü Kənan Yavuzun görüşündə razılıq əldə edilib.

BHOS Students to visit Petkim
Ten 3rd year Chemical Engineering students of BHOS will visit Turkey. They will join internship program at the premises of Petkim in Izmir, Turkey. During the event held with the students visiting Petkim, Rector Elmar Qasimov underlined that BHOS students could make use of such broad opportunities every year. He particularly stressed that BHOS established relationship with a number of oil and gas companies and the opportunities they offer were being created in frames of efficient cooperation. Rector also said that BHOS students were involved in internship at the premises of SOCAR and spoke about cooperation between SOCAR-Turkey Energy Co. and Petkim. He expressed his gratitude to the partner company for offered opportunities and wished students every success during the internship. Students will be split in two groups. The first group will take internship between 1-24 July, while the second one between 24th of July and 14th of August. They will have the opportunity to familiarize themselves closely with the construction and completion operations at a large-scale site where construction is under way, as well as with the operations of currently functioning technological installations serving various purposes. Students will study facilities of each installation, technological processes and regulations, the functions of the control and management system, as well as the industrial application methods of health, safety and environmental protection.
The internship will enable students to more deeply comprehend theoretical knowledge gained throughout the academic year on the basis of rational combination with practice. BHOS students will also join internship at the chemistry oriented premises functioning within Petkim.
It should be mentioned that the corresponding agreement on internship was reached during the meeting between Rector Elmar Qasimov and Kanan Yavuz, CEO of SOCAR- Turkey Energy Co.