Bakı Ali Neft Məktəbində BMT Modeli (MUN) haqqında təqdimat keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) BMT Modeli (MUN) ilə bağlı təqdimat keçirilib.  BMT-nin İnkişaf Proqramının layihə assistenti Azər Abasəliyev öncə tələbələrə təqdimat edərək BMT və MUN haqqında məlumat verib. Daha sonra o bildirib ki, müxtəlif universitetlərdə BMT Modeli (MUN) klubları yaradılıb, davamlı simulyasiyalar keçirilir və bununla tələbələr özünü BMT-də hiss edərək qərarvermə məsələlərinin aparılma üsulları ilə tanış olur, natiqlik qabiliyyətini inkişaf etdirir, təmsil etdiyi nümayəndə heyətini düzgün  təqdim etmək vərdişlərini qazanır.
Azər Abasəliyev  görüş zamanı tələbələrlə interaktiv müzakirə aparıb.
Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 19 mart 2014-cü il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikası Höküməti ilə BMT-nin İnkişaf Proqramı arasında “Qlobal siyasi müzakirələrdə gənclərin fəal iştirakının dəstəklənməsi üçün yeni platformalar yaradılması haqqında” Layihə Sənədi imzalanıb. Layihənin əsas məqsədlərindən biri gənclərin diplomatiya sahəsində müvafiq bilik, bacarıq və təcrübə qazanması üçün universitetlərdə BMT Modeli (MUN) klublarının təsis edilməsi və MUN hərəkatının Azərbaycanda institutlaşdırılmasıdır.
BMT Modeli hərəkatının və MUN klubların əsas məqsədi gələcəkdə Azərbaycanı beynəlxalq arenada təmsil etmək, ölkənin xarici siyasətinə layiqincə xidmət etmək və ölkənin maraqlarını beynəlxalq təşkilatlarda müdafiə etmək istəyən gənclərin davamlı inkişafını və bu istiqamətdə yeni biliklərə yiyələnməsini təmin etməkdir.

At the event, Project Assistant at the United Nations Development Program Azer Abasaliyev spoke about the United Nations and the MUN.
He said that MUN clubs have been created at various universities, at which students simulate work at the UN in order to familiarize themselves with decision-making methods, develop eloquence skills, and learn to correctly represent the delegation they lead.
Within the presentation, Azer Abasaliyev held an interactive discussion with the students.
Note that in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated March 19, 2014, the Government of the Republic of Azerbaijan and the UN Development Program signed a draft project on creating new platforms to support the active participation of youth in global political discussions.
One of the main goals of the project is to create MUN Clubs in universities and to institutionalize the MUN movement in Azerbaijan in order to create opportunities for young people to obtain relevant knowledge, skills and experience in the field of diplomacy.