Bakı Ali Neft Məktəbinin tələblərinə Enactus qlobal sosial innovasiya müsabiqəsi barədə infosessiya keçilib
Bakı Ali Neft Məktəbində beynəlxalq “Enactus” qlobal sosial innovasiya müsabiqəsi barədə infosessiya keçirilib.
Ali Məktəbin Sosial İnnovasiya və Tədqiqatlar Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə “Enactus Azərbaycan” təşkilatının proqram direktoru Əziz Fələkzadə “Enactus” barədə tələbələrə ətraflı məlumat verib.
O, layihə çərçivəsində əsasən, sosial, iqtisadi və biznes yönümlü startap ideyalarına üstünlük verildiyini qeyd edib.
Eyni zamanda, Ə.Fələkzadə tələbə komandalarının formalaşmasında vacib məqamları, komanda arasında vəzifə bölgüsünün əhəmiyyətini qeyd edib. O, komandaların formalaşdırılması, hazırlanacaq layihələrin meyarları və hər il təşkil olunan Milli yarış və Dünya Kuboku barədə danışıb.
Proqram direktoru 2020-ci ilin may ayında keçiriləcək Milli yarışda 1-ci yerin qalibi olacaq komandanın Dünya Kuboku üçün Niderlandda öz layihələrini və ölkəsini təmsil etmək şansı qazanacağını bildirib.
Daha sonra, ötən akademik ildə Milli Finalın iştirakçılarından olan “Aquair” layihəsinin müəlliflərindən və “Enactus BHOS” komandasının kapitanı, Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbəsi Fidan Cəbrayılova öz təcrübəsini və uğur hekayələrini tələbə yoldaşları ilə bölüşüb.
Məlumat üçün qeyd edək ki, tələbə-gənclərin sahibkarlığa dair kreativ ideyalarından ibarət layihələrin qiymətləndirilməsi üçün yarış və təlimlərdən ibarət layihə artıq 11 ildir ki, Azərbaycanda da keçirilir. “Bizim Sahibkarlıq Fəaliyyətimiz” (Enactus) beynəlxalq proqramı sahibkarlıq fəaliyyətinin gücü ilə dünyada inkişafa nail olmaq üçün tələbələri, akademik və biznes liderlərini bir araya gətirən beynəlxalq proqramdır. Fakültə məsləhətçiləri, akademik liderlər və biznes mütəxəssislərin rəhbərliyi ilə iştirakçı tələbələr insanların həyat keyfiyyətini və yaşam standartlarını inkişaf etdirməyə imkan verən birgə sosial biznes yönümlü layihələri yaratmaq və həyata keçirmək üçün öz universitetlərində komanda formalaşdırırlar.
Proqramın əsas məqsədi tələbələr arasında sahibkarlıq fəaliyyətini inkişaf etdirməkdən və gələcəyin sahibkarlarını yetişdirməkdən ibarətdir. Çempion komanda Dünya Kuboku uğrunda yarışa iştirak hüququ qazanır. Bu məqsədlə hər akademik il üçün gənclərlə iş üzrə proqram planı hazırlanır. Akademik ilin sonunda isə işlərin yekunu olaraq universitet komandaları arasında Milli Yarış keçirilir.

An information session on the international innovative project competition Enactus was held at Baku Higher Oil School (BHOS).
At the event, organized by the Innovations & Research Centre of BHOS, the program director of Enactus Azerbaijan Aziz Falakzadeh gave students detailed information about the Enactus competition.
He noted that the competition is held with the aim of identifying startup ideas aimed at solving social, environmental and economic problems. At the same time, he emphasized the importance of the correct formation of teams and the correct distribution of tasks between them.
.
Aziz Falakzadeh spoke about the formation of teams, criteria for project development, the annual National Competition and the International Cup. The program director noted that the team, which takes the first place in the National Competition to be held in May 2020, will gain the right to represent its country and its projects at the World Cup to be held in the Netherlands.
Then, a BHOS student, Fidan Jabrayilova, who participated in the National Final of the last year’s competition as the captain of the Enactus BHOS team and co-author of the project Aquair, shared her experience and successes with the students.
Note that the Enactus competition has been held in Azerbaijan for already 11 years. Enactus, which stands for: en – entrepreneurial, act – action, us – united, is an international program that brings together students, scientists, and business leaders to achieve global development through entrepreneurship. Within the Enactus project, students form teams at their universities, led by leading scientists or heads of business organizations, with the purpose of developing joint social business projects aimed at improving people's living standards.
The main goal of the program is to promote entrepreneurship among students and nurture future entrepreneurs. The champion team gets the right to fight for the World Cup. Thus, in the framework of the competition, a youth work program for each academic year is developed. At the end of the academic year, the National Competition is held among university teams. The winning team gains the right to participate in the World Cup.