Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri Huawei şirkətinin Gələcək üçün toxumlar qlobal mübadilə proqramında iştirak edib
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) iki tələbəsi Çinin “Huawei” şirkətinin təşkil etdiyi  İKT sahəsi üzrə “Gələcək üçün toxumlar” (“Seeds for future”) adlı qlobal və qabaqcıl mübadilə proqramında iştirak edib.
BANM-in İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasının II kurs tələbəsi Tapdıq Məhərrəmli və Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsi Fərid Həmidov digər seçilmiş tələbələr kimi iki həftəlik proqram çərçivəsində Çinin Pekin və Şenjen şəhərlərində olublar.
Proqramın ilk həftəsində tələbələr paytaxt Pekində çin dilinin ilk anlayışları və çin kalliqrafiyası kurslarında iştirak edib, daha sonra şəhərin tarixi abidələrini ziyarət ediblər. Proqramın ikinci həftəsində tələbələr Şenjen şəhərində Huawei şirkətinin kampusunda yerləşdirilib. Onlar həmçinin Huawei Universiteti və ya Huawei Təlim Mərkəzi adlanan binada Mobil Şəbəkə, Sabit Şəbəkə, “Əşyaların interneti” və 4G/5G texnologiyası ilə bağlı mühazirələrində iştirak ediblər. Proqramın son iki günündə tələbələr 4G və 5G stansiyaları konfiqurasiya edilən laboratoriyada olublar və praktiki təlim keçiblər.
Proqram çərçivəsində tələbələr İKT sahəsinin lider tələbələri ilə şəbəkələşmək imkanı da əldə ediblər. Səfər boyu tələbələrə təyin olunmuş tur və proqram menecerləri bələdçilik edib və tələbələrin səyahət, yemək və qalmaq xərcləri proqram tərəfindən qarşılanıb.
“Huawei” şirkəti bu ilin sentyabrında İKT sahəsi üzrə “Gələcək üçün toxumlar” (“Seeds for future”) adlı qlobal və qabaqcıl mübadilə proqramında iştirak etmək üçün müsabiqə elan edib. Proqramda iştirak etmək üçün tələbələr İKT sahəsinə dair 500 sözlük esse yazmalı və özləri haqqında 2 dəqiqəlik video təqdimat hazırlamalı idilər. Seçilmiş 10 tələbə 2 həftəlik Çinə səfər etmək, eləcə də İKT sahəsi ilə bağlı yeni bilik və bacarıqlar əldə etmək hüququ əldə edib.
“Huawei” şirkəti telekommunikasiya avadanlığı, elektronika, süni intellekt və texnologiyalara əsaslanan xidmət və məhsulların istehsalında ixtisaslaşmış Çinin transmilli özəl şirkətidir.
2008-ci ildə şirkətin təşəbbüsü ilə yaradılmış İKT sahəsi üzrə “Gələcək üçün toxumlar” (“Seeds for future”) adlı qlobal və qabaqcıl mübadilə proqramında indiyədək dünyanın  350 universitetindən 30.000-dən çox tələbə iştirak edib.

Students of Baku Higher Oil School participate in Huaweis global student exchange program Seeds for the Future
Two students of Baku Higher Oil School (BHOS) took part in the global, advanced ICT student exchange program titled “Seeds for the Future”, which is organized by the Chinese company Huawei.
As part of the two-week program, a second-year student of the Information Security Department of BHOS, Tapdig Maharramli, and a fourth-year student of the Process Automation Engineering Department of BHOS, Farid Hamidov, together with the other selected students, visited the cities of Beijing and Shenzhen.
During the first week of the program, students attended courses on the basics of the Chinese language and calligraphy in the capital city of China, Beijing. Then they visited the historical monuments of the city.
The students spent the second week on the Huawei campus in Shenzhen. They also participated in lectures on the topics: “Mobile Network”, “Fixed Network”, “Internet of Things” and “4G/5G Technology”, held in the building of Huawei University, which is also called Huawei Training Center.
The students spent the last two days of the program in the laboratory for configuration of 4G and 5G stations, where they underwent practical training.
Also, within the program, the students were given the opportunity to establish contacts with leading ICT students.
Throughout the trip, the students were accompanied by tourist guides and program managers. All travelling, board and lodging expenses were covered by the program.
In September this year, Huawei announced a competition for participation in the global, advanced ICT student exchange program titled “Seeds for the Future”.
To take part in the program, the students had to write an essay on ICT consisting of 500 words and make a 2-minute video presentation about themselves.
The selected 10 students gained the right to travel to China for two weeks to acquire new knowledge and skills in the field of ICT.
Huawei is a Chinese private transnational company specializing in the production of telecommunication equipment, electronics, artificial intelligence, and technology services and products.
In 2008, the global, advanced ICT student exchange program titled “Seeds for the Future” was launched at the initiative of Huawei. More than 30,000 students from 350 universities around the world have so far participated in this program.