Bakı Ali Neft Məktəbində MBA dərsləri praktiki təqdimatla keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Biznesin İdarə olunması (MBA) üzrə Tədris Mərkəzinin proqramı çərçivəsində “Maliyyənin idarə olunması” fənnində tələbələr dərs tapşırığını praktiki təqdimatla təhvil veriblər.
Ali Məktəbdə “Maliyyənin idarə olunması” modulunu tədris edən “Kinetics Technology” (KT) şirkətinin Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Niccolò Heilpern bu cür tapşırıqların MBA-da təhsil alan tələbələrin biznes bacarıqları, tənqidi düşüncə, ünsiyyət, liderlik və digər qabiliyyətlərinin təkmilləşdirilməsinə xidmət etdiyini vurğulayıb.
Niccolò Heilpern modul çərçivəsində tələbələr üçün bir neçə praktiki biznes-keys bölüşüb. Müxtəlif şirkətlərdə iqtisadi və maliyyə analizlərinin necə aparıldığını və analizlərin nəticələrinin necə tətbiq edildiyini tələbələrlə birgə müzakirə edib.
Fənn tapşırığına əsasən tələbələr mini qruplara bölünməli, hər bir mini-qrup tərkibində 4-5 nəfər olmaqla bir şirkəti seçməli və komanda həmin şirkətin SWOT, iqtisadi, maliyyə, rəqib şirkətlərin göstəriciləri və marketinq analizlərini apararaq təqdimat etməli idilər.
Komandalar analizlərdən sonra təqdimatı qeyri-adi formada ediblər. Məsələn İsveçrənin “Novartis” əczaçılıq şirkətini seçmiş tələbələr qrupu mini laboratoriya quraraq ağ xalatda, “Schlumberger” şirkətini xüsusi geyim dəsti və kaskada təqdimat ediblər.
Niccolò Heilpern bildirib ki, bu cür praktiki metodlarla tələbələr özlərini sahədə və işin adamı kimi hiss edir və bu cür yanaşma nəticəsində tələbələr səhvlərini daha aydın görə və nəticə çıxara bilirlər.
Bakı Ali Neft Məktəbinin Biznesin İdarə olunması üzrə Tədris Mərkəzi “İdarəçilik idarəçilərdən öyrənilir” şüarı altında fəaliyyət göstərir və Tədris Mərkəzinin əsas missiyası qlobal səviyyədə rəqabətədavamlı, yüksək səviyyəli menecerlər yetişdirməkdir. Ali Məktəbin təqdim etdiyi innovativ MBA proqramı müasir çağırışlar və trendlərə uyğundur. Proqramı tədris edən müəllimlər SOCAR və transmilli şirkətlərin rəhbər vəzifəli şəxsləridir.

Within the framework of the program of the Center for Business Education (MBA) of Baku Higher Oil School (BHOS), students held practical presentations on the Financial Management subject. BHOS students prepared these presentations as homework assigned to them by the center.
Head of KT-Kinetics Technology’s representative office in Azerbaijan, Niccolò Heilpern, who teaches the Financial Management module at Baku Higher Oil School, stressed that such assignments contribute to improving business skills, critical thinking, social skills, leadership skills and other abilities of MBA students.
Within the module, Niccolò Heilpern discussed with students methods for conducting economic and financial analyzes in different companies, as well as ways to apply the results of these analyzes.
In accordance with the assignment, students were divided into mini-groups of 4-5 people. Each of these mini-groups had to choose a company and conduct economic, financial and marketing analyzes of this company, as well as a SWOT analysis and analysis of the performance of competitor companies.
Then, each of these teams had to prepare a presentation based on the results of the analysis.
The teams held their presentations in an unusual manner. For example, the team that chose the Swiss pharmaceutical company Novartis built a mini-laboratory and gave a presentation wearing Schlumberger’s working cloths. The students wore white robes and hard hats.
Niccolò Heilpern noted that such practical methods allow students to accustom themselves to field conditions and that thanks to this approach, students can easily notice their mistakes and draw proper conclusions.
The Center for Business Education (MBA) of Baku Higher Oil School operates under the slogan "Learning management from managers". The mission of the center is to train highly qualified, competitive managers around the world. The innovative MBA program offered by the BHOS meets current challenges and trends. The teachers of the program are senior employees of SOCAR and other multinational companies.