Elmar Qasımov Bakı Ali Neft Məktəbində təhsil alan əcnəbi tələbələrlə görüşüb
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov 2019/20-ci tədris ilində BANM-də təhsil alacaq əcnəbi tələbələrlə görüşüb. Görüşdə Ali Məktəbin müxtəlif kafedra və şöbələrinin nümayəndələri də iştirak edib.
Görüşdə çıxışı zamanı rektor tolerant və multikultural ənənələri ilə seçilən ölkəmizdə, həmçinin Bakı Ali Neft Məktəbində əcnəbi tələblər üçün yaradılan şəraitdən söz açıb. Yeni tədris ilində Bakı Ali Neft Məktəbində müxtəlif xalqlara mənsub 17 nəfər əcnəbi tələbənin təhsil almasını peşəkar mütəxəssis hazırlanması istiqamətində aparılan düzgün təbliğatın nəticəsi olduğunu qeyd edib.
Rektor bildirib ki, əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasında təhsil alması qaydaları Nazirlər Kabinetinin 2015-ci il 1 may tarixli 125 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilib.
Daha sonra, ali təhsil müəssisəsinin keçdiyi tarixi inkişaf yolu, son illər qazanılan uğurları, beynəlxalq əlaqələri və həyata keçirdiyi layihələr haqqında ətraflı məlumat verən rektor Ali Məktəbdə müxtəlif ixtisaslar üzrə təhsil alan əcnəbi tələbələrin təhsili və ehtiyacları ilə yaxından maraqlanıb.
E.Qasımov tələbələrin hər birinin təkliflərini dinləyərək, onların reallaşdırılması üçün müvafiq şöbə və kafedralara tapşırıqlarını verib.
Əcnəbi tələbələr isə öz növbəsində onların təhsil almaları üçün yaradılmış hərtərəfli şəraitə görə Ali Məktəbin rəhbərliyinə, professor-müəllim heyətinə dərin minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Sonda rektor tələbələrə uğurlar arzulayaraq onları dərslərində və Ali Məktəb tərəfindən reallaşdırılan sosial tədbirlərdə aktiv olmağa çağırıb.

Elmar Gasimov meets with foreign students studying at Baku Higher Oil School
Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov have met with foreign students who will study at the BHOS in the 2019/20 academic year.
The meeting was also attended by representatives of different departments of Baku Higher Oil School.
At the meeting, Elmar Gasimov spoke about the conditions created for foreign students in our country, which is distinguished by its strong commitment to the observance of the principles of tolerance and preservation of multicultural traditions.
He noted that as a result of the propaganda activities that had been carried out effectively in the direction of training qualified specialists, 7 foreign citizens from different countries became students of Baku Higher Oil School in the new academic year.
The rector emphasized that the rules for training foreigners and stateless persons in the Republic of Azerbaijan were approved by Resolution No. 125 of the Cabinet of Ministers dated May 1, 2015.
Elmar Gasimov also provided the gathering with detailed information about the history of creation and development of Baku Higher Oil School, the successes achieved by the BHOS in recent years, as well as about the school’s international relations and the projects it has implemented.
Then the rector listened to the foreign students’ opinions and suggestions regarding their studies and provision, and gave instructions to the relevant departments to implement them.
Foreign students, in turn, expressed their deep gratitude to the school’ leadership and teaching staff for the excellent conditions created in the school for their education.
At the end of the meeting, the rector wished the students good luck and encouraged them to take an active part in lessons and social events held by the Baku Higher Oil School.